Jak kontrolować wentylatory sufitowe w Smarthome

Smarthome zapewnia wolność od przełączników ściennych i łańcuchów. Zamiast tego otrzymujesz sterowanie głosowe i potężną automatyzację. W każdym razie tak to działa w przypadku inteligentnych żarówek. Dlaczego nie sprawić, by wentylatory sufitowe w Twoim domu również były inteligentne?

Inteligentne wentylatory to kolejne duże udogodnienie dla domu. Dzięki podłączonemu wentylatorowi nie tylko zyskujesz sterowanie głosowe i zdalne, ale możesz także dodawać harmonogramy i procedury. Możesz dodać inteligentne wentylatory do swojego domu na kilka sposobów: zainstalować nowy, zamienić istniejący „głupi” wentylator, zainstalować inteligentny przełącznik wentylatora lub dodać inteligentny mostek dla wentylatorów.

Kosztowna opcja: kup nowy inteligentny wentylator

Inteligentny wentylator Hunter zwisający z sufitu.

Jeśli chcesz mieć wentylator, który łatwo integruje się z istniejącym systemem smarthome, instalacja nowego inteligentnego wentylatora jest najłatwiejszą opcją. Inteligentne wentylatory są zwykle dostępne w formacie Wi-Fi lub Zigbee. Jeśli wybierzesz wentylator Wi-Fi, taki jak te z Łowca lub Haiku, nie potrzebujesz koncentratora.

Nadal zazwyczaj otrzymujesz standardowy pilot na podczerwień (IR), a także dostęp za pośrednictwem aplikacji na smartfony lub tablety. Wentylatory Wi-Fi zwykle oferują integrację z Alexą i Asystentem Google, z kontrolą głosową zarówno zintegrowanych świateł, jak i wentylatora. Musisz zainstalować dedykowaną aplikację na smartfonie lub tablecie. I oczywiście istnieje ryzyko zakłóceń, jeśli masz zbyt wiele urządzeń Wi-Fi w swojej sieci.

Jednak wentylatory ZigBee wymagają inteligentnego koncentratora. Najbardziej rozpowszechnione oferty z domeny Gardiner i Hampton Bay, są zaprojektowane specjalnie dla koncentratorów Wink. Jeśli masz wiele inteligentnych urządzeń domowych ZigBee, utworzą one sieć kratową z wentylatorem ZigBee dla lepszego zasięgu. Niestety, chociaż mają integrację z Alexą i Asystentem Google, zwykle nie obejmuje to sterowania głosowego wentylatora – asystenci głosowi mogą tylko włączać i wyłączać zintegrowane światło.

Jeśli wcześniej instalowałeś wentylator z pilotem na podczerwień, instalacja inteligentnego wentylatora przebiega w ten sam sposób. Podłączasz moduł IR, który zawiera również radia Wi-Fi lub ZigBee podczas instalacji wentylatora.

Największą wadą – poza koniecznością instalacji wentylatorów – jest koszt. Inteligentne wentylatory kosztują od 130 do 640 USD. Wprowadza również dodatkowy punkt awarii – radio ZigBee naszego inteligentnego wentylatora uległo awarii po czterech miesiącach i ani producent, ani sklep nie chcieli tego naprawiać. Wentylator nadal działa, ale jako standardowy głupi wentylator.

Zamień swój obecny „głupi” wentylator w inteligentny wentylator

Inteligentny moduł wentylatora Z-wave.Inteligentny moduł wentylatora i standardowy moduł wentylatora na podczerwień wyglądają prawie identycznie.

Jeśli nie chcesz kupować wszystkich nowych fanów, możesz zamienić tych, których już masz. Jeśli twój wentylator ma już moduł IR, możesz go wymienić na adapter z Wi-Fi lub Zigbee radia.

Napotkasz te same pozytywne i negatywne strony, co w przypadku prawdziwego wentylatora Wi-Fi lub Zigbee. Kontroler ZigBee Wink nadal nie pozwala na przykład asystentowi głosowemu kontrolować prędkości wentylatora. Ale przy cenie od 50 do 70 USD dodanie radia do istniejącego wentylatora jest znacznie tańsze niż zakup całkowicie nowego wentylatora.

Aby dodać inteligentny moduł do istniejącego wentylatora za pomocą podczerwieni, należy rozłożyć wentylator, wyjąć moduł IR, a następnie zastąpić go inteligentnym modułem. Zazwyczaj mają ten sam kształt i rozmiar, ale mają dodatkową antenę.

Jeśli twój wentylator nie zawiera pilota na podczerwień, nadal możesz mieć możliwość dodania inteligentnego modułu. Najpierw jednak należy rozebrać wentylator i dwukrotnie sprawdzić, czy w obudowie silnika jest dużo miejsca na dodatkowe urządzenie. Będziesz chciał przyjrzeć się, gdzie okablowanie wentylatora łączy się z okablowaniem w domu.

Wymień przełącznik ścienny swojego wentylatora na inteligentny

Inteligentny przełącznik Lutron, pilot bezprzewodowy oraz aplikacja Lutron i inteligentny most.

Jeśli sterujesz wentylatorami za pomocą dedykowanego przełącznika ściennego (często znajdującego się obok włącznika światła), możesz w ogóle ominąć kupowanie nowego wentylatora lub konwersję istniejącego. Zamiast tego możesz zastąpić obecny głupi przełącznik wentylatora inteligentnym przełącznikiem wentylatora. Wchodzą inteligentne przełączniki wentylatorów Wi-Fi (Lutron Caseta), ZigBee (GE), i Z-Wave (również GE) modele. Zwykle wahają się od 45 do 60 USD. Często potrzebują koncentratora do integracji z systemem smarthome, który obejmuje niektóre przełączniki Wi-Fi, takie jak Lutron, więc to również zwiększa koszty, jeśli jeszcze nie masz koncentratora.

Inteligentne przełączniki wentylatorów działają podobnie jak inteligentne przełączniki światła. Musisz wymienić obecny przełącznik na inteligentny przełącznik. Zazwyczaj wersja smart jest większa, a niektóre wymagają przewodu neutralnego. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy masz zarówno niezbędną przestrzeń, jak i okablowanie. Jeśli nie podoba Ci się praca z okablowaniem w domu, rozważ zatrudnienie elektryka. A jeśli wynajmujesz dom, a nie jesteś jego właścicielem, upewnij się, że możesz zainstalować przełącznik.

Przełączniki Lutron Caseta mają opcjonalnego pilota bezprzewodowego, który współpracuje z przełącznikiem przewodowym. Możesz zamontować go w innym miejscu, aby ułatwić sterowanie w wielu lokalizacjach.

Po zainstalowaniu możesz nadal używać przełącznika wentylatora, tak jak zawsze. Ale możesz też połączyć się z przełącznikiem za pomocą aplikacji, Alexy lub Asystenta Google.

Dodaj inteligentny most, aby uniknąć okablowania

Inteligentny most Bond dla Google Home i Alexa.

Nie musisz instalować nowego wentylatora, podłączać przewodów do nowego odbiornika ani wymieniać przełącznika. Jeśli Twój dotychczasowy wentylator ma pilota na podczerwień, możesz go kontrolować za pomocą mostka. Jeśli masz już Logitech Harmony, możesz go zaprogramować do pracy z większością urządzeń na podczerwień.

Możesz spróbować wpisać swój wentylator i numer modelu w Witryna dotycząca zgodności firmy Logitech Harmony aby sprawdzić, czy jest obsługiwany natywnie (pięciu fanów, których próbowaliśmy, nie było). Nawet jeśli Twojego wentylatora nie ma na liście, możesz ręcznie zaprogramować pilota na podczerwień w oprogramowaniu Logitech Harmony. Po sparowaniu wentylatora z Harmony możesz sterować nim za pomocą aplikacji Logitech lub używać podstawowych poleceń głosowych włączania i wyłączania za pomocą Alexy lub Asystenta Google.

Aby uzyskać łatwiejszą i tańszą opcję, możesz rozważyć zastosowanie Bond Smart Bridgeza 100 USD. Bond zaprojektował swój most specjalnie do sterowania wentylatorami, a także współpracuje z kominkami elektrycznymi i niektórymi klimatyzatorami. Konfiguracja jest łatwa – gdy most jest w trybie skanowania, skieruj na niego istniejący pilot na podczerwień i przytrzymaj przycisk zasilania. Bond sprawdza kod w swojej bazie danych i jeśli znajdzie dopasowanie, automatycznie programuje resztę. Mostek działa jak nadajnik podczerwieni, dzięki czemu może zastąpić pilota.

Bond zawiera aplikację, ale wprawdzie niezbyt stabilna. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​często z powodzeniem wysyła polecenie sterujące, ale następnie narzeka, że ​​polecenie nie powiodło się. Ale dzięki integracji Alexa i Google nie potrzebujesz aplikacji po sparowaniu. Zamiast tego możesz użyć aplikacji Google lub Alexa lub poleceń głosowych. A dzięki Bondowi prawie każda funkcja, którą może wykonać twój pilot, może wykonać głos. Jeśli prawidłowo zgrupowałeś i nazwałeś swoje urządzenia, możesz powiedzieć „Włącz wentylator” lub „Obróć wentylator na 60 procent”, gdy Echo lub Google Home znajduje się w tym samym pomieszczeniu co wentylator.

Mostki nadajnika podczerwieni, takie jak Logitech i Bond, nie są jednak doskonałe. Jeśli fizyczny przełącznik steruje wentylatorem, wyłączenie go uniemożliwia poprawne działanie mostków – tak jak inteligentna żarówka nie może działać, gdy wyłącznik światła jest wyłączony.

Inteligentne mostki wentylatorów również nie śledzą aktualnego stanu zasilania. Tak więc, jeśli użyjesz polecenia głosowego, aby wyłączyć wszystkie urządzenia w pokoju, Twój inteligentny most może wysłać polecenie wyłączenia, nawet gdy wentylator jest już wyłączony. Ponieważ wiele urządzeń na podczerwień używa tego samego polecenia do włączania i wyłączania, oznacza to, że gdy wszystko inne w pokoju wyłącza się, Twój wentylator i światło mogą się włączyć.

Ale most może być najmniej onieśmielającą metodą przekształcenia istniejącego wentylatora w inteligentny wentylator. Jeśli możesz zainstalować echo i sparować inteligentną żarówkę, prawdopodobnie możesz zainstalować inteligentny mostek na podczerwień i sparować wentylator.

Jeśli Twój wentylator nie ma pilota na podczerwień, możesz dodać plik uniwersalny moduł IR i użyj tego z inteligentnym wentylatorem lub zainstaluj jeden z powyższych inteligentnych radiotelefonów.