Jak konwertować obrazy JPEG i PNG na HEIC w systemie macOS

HEIC to format obrazu, który przez długi czas pozostawał niejasny. Dopiero firma Apple włączyła go jako domyślny format zdjęć wykonywanych na nowszych urządzeniach z systemem iOS, dzięki czemu stał się on bardziej znany, a użytkownicy systemu Windows 10 lepiej go poznali. HEIC nie jest bynajmniej złym formatem obrazu. Właściwie to całkiem nieźle, ale JPG i PNG są tak powszechne, że nie ma jeszcze zamiaru wejść do głównego nurtu. To powiedziawszy, jeśli podoba Ci się ten format i używasz komputera Mac, z przyjemnością dowiesz się, że możesz natywnie konwertować obrazy JPEG i PNG na HEIC.

Chcesz przekonwertować obrazy HEIC na JPEG w systemie Windows 10? Jest darmowe narzędzie, które może to zrobić.

JPEG i PNG do HEIC

Jeśli chcesz przekonwertować obrazy JPEG i PNG na HEIC, musisz użyć aplikacji Preview. Wbudowana funkcja eksportu umożliwia użytkownikom eksportowanie obrazów między innymi do formatów PNG, JPEG, JPEG-200, TIFF i HEIC.

Otwórz obraz, który chcesz przekonwertować na HEIC w aplikacji Preview. Przejdź do Plik> Eksportuj.

W otwartym menu kliknij listę Format i wybierz HEIC z listy formatów, do których można wyeksportować obraz. HEIC nie jest formatem bezstratnym, dlatego po jego wybraniu będziesz musiał wybrać, o ile chcesz skompresować obraz. Domyślnie jest ustawiony na poziom, na którym nie będzie utraty jakości, a ustawienie go na wyższym poziomie nie przyniesie żadnych korzyści.

Jeśli chcesz, aby obraz był mniejszy, możesz obniżyć jakość tak bardzo, jak chcesz. Gdy skończysz, nadaj plikowi nową nazwę, jeśli chcesz, wybierz miejsce, w którym chcesz go zapisać, i kliknij Zapisz. Wyeksportowany obraz nie zastąpi oryginalnego, więc zawsze będziesz mieć to, aby wrócić. Usunięcie oryginalnego, jeśli już go nie potrzebujesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Aplikacja Preview nie kompresuje obrazów do formatu JPEG, podobnie jak inne aplikacje stworzone do kompresji, ale wydaje się, że dość dobrze radzi sobie z HEIC.

W tym poście przekonwertowałem obraz JPEG 7952 × 5304, który pierwotnie miał 4,5 MB, na obraz HEIC o tych samych wymiarach bez zastosowanej kompresji, a wynikowy obraz miał rozmiar 2,2 MB. Przy kompresji ustawionej na czwarty znak od lewej na suwaku Jakość, obraz wyszedł do 234 KB bez widocznej utraty jakości, o ile normalne ludzkie oko może zobaczyć. Być może bardziej wprawne oko dostrzeże różnice, ale kompresja była znacznie lepsza niż zwykle w przypadku formatu JPEG.