Podczas korzystania z edytorów graficznych, takich jak Photoshop czy Gimp, masz do wyboru różne tryby kolorów do tworzenia obrazów. Do najpopularniejszych należą skala szarości, RGB oraz CMYK. Zazwyczaj tryb CMYK jest przeznaczony do obrazów, które mają być drukowane, natomiast RGB stosuje się w przypadku grafik przeznaczonych do publikacji w Internecie. Wybór odpowiedniego trybu ma kluczowe znaczenie, ponieważ niewłaściwe użycie CMYK w materiałach online może prowadzić do nieprawidłowego odwzorowania kolorów. Photoshop obsługuje oba te tryby, a także pozwala na konwersję obrazów z CMYK do RGB.
Konwersja dotyczy zarówno plików źródłowych, jak i gotowych obrazów. Jeśli posiadasz plik źródłowy w Photoshopie w trybie CMYK, możesz osiągnąć znakomite wyniki po zmianie na RGB. W przypadku, gdy pracujesz z finalnym obrazem, może wystąpić pewna utrata jakości kolorów po konwersji.
Konwersja z CMYK na RGB
Aby rozpocząć, otwórz obraz w trybie CMYK w programie Photoshop. Jeśli masz plik w formacie Photoshop, warto go edytować przed dokonaniem konwersji na RGB, ponieważ może być konieczne spłaszczenie obrazu, co uniemożliwi późniejsze edytowanie.
Kiedy plik zostanie otwarty, przejdź do zakładki 'Obraz’, następnie wybierz 'Tryb’ i kliknij 'Kolor RGB’.
Pojawi się komunikat informujący o konieczności spłaszczenia obrazu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Możesz zdecydować się na spłaszczenie lub spróbować wykonać konwersję bez wcześniejszego spłaszczania, a następnie porównać wyniki. W razie niezadowolenia z efektu, masz możliwość cofnięcia zmian i ponownego wykonania konwersji z CMYK na RGB, decydując się na spłaszczenie obrazu przed konwersją.
Możesz również przeprowadzić konwersję z RGB na CMYK. Proces jest analogiczny, z tą różnicą, że musisz wybrać kolor CMYK z menu 'Tryb’. W przypadku CMYK należy również zwrócić uwagę na profile kolorów. Domyślny profil może nie przynosić najlepszych rezultatów, dlatego warto go dostosować. Wybierając profil, nie podejmuj decyzji na chybił trafił. Jeśli pracujesz w CMYK, prawdopodobnie zamierzasz wydrukować swoje projekty. Sprawdź, który profil kolorów sprawdzi się najlepiej w kontekście twoich zadań drukarskich.
newsblog.pl