Jak konwertować pliki multimedialne w systemie Linux za pomocą Curlew

Masz dość kłopotów z wierszem poleceń, aby przekonwertować ten plik MP3 na inny format? Masz dość czytania przewodników, aby dowiedzieć się, jak transkodować plik wideo na szczuplejszy, mniejszy format? Nie szukaj dalej niż Curlew: proste narzędzie do konwersji multimediów, które pozwala z łatwością konwertować pliki multimedialne w systemie Linux.

Zainstaluj Curlew

Zanim przejdziemy do korzystania z narzędzia do konwersji multimediów Curlew do transkodowania plików muzycznych i wideo w systemie Linux, wymagana jest instalacja. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, które odpowiadają Twojej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

Aby uzyskać Curlew w Ubuntu, musisz pobrać pakiet Deb z oficjalnej strony programisty. Niestety, ponieważ Curlew jest hostowany na SourceForge, nie można go pobrać za pomocą polecenia terminala. Zamiast tego, aby to zdobyć, przejdź do strony pobierania i pobierz ją. Następnie uruchom okno terminala i użyj polecenia CD, aby przejść do folderu ~ / Downloads.

cd ~/Downloads

Instalacja Curlew w systemie Ubuntu wymaga instalatora pakietu terminala dpkg.

sudo dpkg -i curlew_0.2.5-1_all.deb

Po zainstalowaniu pakietu DEB w terminalu jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się błędy. Te błędy są problemami z zależnościami i występują, gdy program dpkg nie może poprawnie rozwiązać programów potrzebnych do uruchomienia pakietu w systemie Ubuntu. Na szczęście ten problem szybko rozwiązuje się za pomocą polecenia apt install.

sudo apt install -f

Debian

Curlew ma pakiet DEB (prawdopodobnie dla użytkowników Ubuntu). Jednak ponieważ Debian i Ubuntu są tym samym, będziesz w stanie go uruchomić! Zacznij od przejścia na oficjalną stronę Curlew SourceForge i pobrania najnowszej wersji. Po pobraniu otwórz okno terminala i użyj płyty CD do folderu ~ / Downloads.

cd ~/Downloads

Uruchom narzędzie instalacyjne dpkg i załaduj Curlew na Debianie.

sudo dpkg -i curlew_0.2.5-1_all.deb

Curlew jest skonfigurowany na Debianie. Następnym krokiem jest naprawienie problemów z zależnościami, które mogą wystąpić, uruchamiając polecenie apt-get install.

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Konwerter mediów Curlew jest dostępny dla użytkowników Arch Linux za pośrednictwem AUR. Aby współpracować z AUR, użyj menedżera pakietów Pacman, aby zainstalować Git i Base-devel.

sudo pacman -S git base-devel

Gdy pakiety działają, użyj polecenia git clone, aby pobrać najnowszą wersję migawki Curlew AUR.

git clone https://aur.archlinux.org/curlew.git

Przenieś okno terminala z katalogu domowego do nowego katalogu kodu curlew.

cd curlew

Zbuduj instalowalny pakiet Curlew za pomocą polecenia makepkg. Pamiętaj, że podczas tworzenia programu mogą pojawić się problemy z zależnościami. Jeśli tak się stanie, sprawdź oficjalną stronę AUR Curlew.

makepkg -sri

Fedora

Aby uzyskać konwerter mediów Curlew w Fedorze Linux, musisz dodać repozytorium oprogramowania innej firmy RPM Sphere. Aby go dodać, otwórz okno terminala i utwórz nowy plik repozytorium dotykiem.

sudo touch /etc/dnf.repos.d/rpm-sphere.repo

Otwórz nowy plik repozytorium RPM Sphere w Nano, z uprawnieniami roota (przez sudo).

sudo /etc/dnf.repos.d/rpm-sphere.repo

Wklej poniższy kod do programu do edycji tekstu Nano:

[rpm-sphere]
name = RPM Sphere
baseurl = https: //ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/home: / zhonghuaren / Fedora_28 /
gpgkey = https: //ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/home: /zhonghuaren/Fedora_28/repodata/repomd.xml.key
włączony = 1
gpgcheck = 1

Na koniec zainstaluj Curlew w Fedorze za pomocą narzędzia do pakowania DNF.

sudo dnf install curlew -y

OpenSUSE

Użytkownicy SUSE mogą zainstalować Curlew za pośrednictwem repozytorium oprogramowania Packman. Wpisz poniższe polecenie, aby dodać je do swojego systemu.

LEAP 15.0

sudo zypper addrepo https://packman.inode.at/suse/openSUSE_Leap_15.0/ packman

LEAP 42.3

sudo zypper addrepo https://packman.inode.at/suse/openSUSE_Leap_42.3/ packman

Tumbleweed

sudo zypper addrepo https://packman.inode.at/suse/openSUSE_Tumbleweed/ packman

Zainstaluj program za pomocą:

sudo zypper install curlew

Ogólny Linux

Ci, którzy nie mogą pobrać aplikacji konwertera mediów Curlew do swojej dystrybucji Linuksa, muszą skompilować program ze źródła. Otwórz terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby uruchomić go na komputerze z systemem Linux.

Krok 1: Zainstaluj zależności potrzebne do zbudowania programu. W szczególności będziesz potrzebować python, python3-gi, python3-dbus, gir1.2-gtk-3.0, libav-tools (lub ffmpeg), xdg-utils, mediainfo, librsvg2-bin, intltool i gnome-icon-theme -symboliczny.

Krok 2: Pobierz kod źródłowy Curlew z SourceForge.

Krok 3: Wyodrębnij kod źródłowy za pomocą tar.

cd ~/Downloads
sudo tar -xvzf curlew-0.2.5.tar.gz

cd curlew-0.2.5

Krok 4: Zbuduj i zainstaluj program na komputerze z systemem Linux.

python3 setup.py install --prefix=/usr

Curlew – konwertuj pliki audio

Curlew doskonale konwertuje pliki audio do różnych formatów. Aby przekonwertować plik audio, otwórz aplikację i wybierz przycisk „dodaj pliki”.

Użyj przeglądarki plików, aby zlokalizować plik audio, który chcesz przekonwertować. Ewentualnie otwórz menedżera plików Linuksa, przejdź do lokalizacji pliku audio, który chcesz przekonwertować, wybierz go myszą i przeciągnij do okna Curlew.

Kliknij przycisk u dołu strony i wybierz format audio. Kiedy będziesz zadowolony z formatu, kliknij przycisk „Konwertuj” u góry, aby rozpocząć proces konwersji.

Transkodowany plik audio pojawi się w tym samym katalogu, co oryginalny.

Curlew – konwertuj pliki wideo

Chcesz przekonwertować plik wideo na komputerze z systemem Linux? Kulik to potrafi! Uruchom program na pulpicie, a następnie kliknij przycisk „dodaj pliki” (możesz także przeciągnąć plik do okna programu z menedżera plików, tak jak w przypadku plików audio).

Po dodaniu pliku wideo do kolejki Curlew musisz wybrać format do transkodowania. Kliknij przycisk u dołu i użyj go, aby wyszukać kodek.

Kiedy wszystko wygląda dobrze, możesz przekonwertować plik wideo w Curlew, klikając przycisk „Konwertuj” u góry.