Jak kopiować, wycinać i wklejać na komputerze z systemem Windows

Udostępnij teraz w social media:

Kopiowanie, wycinanie i wklejanie to trzy podstawowe operacje, które każdy użytkownik systemu Windows powinien znać na pamięć. Koncepcje, które się za nimi kryją, dotyczą prawie każdej aplikacji, z której kiedykolwiek będziesz korzystać. Oto jak działają.

Zrozumienie schowka

Podczas kopiowania lub wycinania czegoś (na przykład bloku tekstu, obrazu lub łącza) system Windows tymczasowo przechowuje dane w specjalnej lokalizacji pamięci zwanej Schowkiem. Potraktuj to jako tymczasowy długopis. Kiedy wklejasz skopiowane informacje, system Windows pobiera zawartość Schowka i umieszcza ją tam, gdzie chcesz.

Zazwyczaj zawartość Schowka resetuje się po ponownym uruchomieniu komputera, chociaż możliwe jest przypięcie elementów do schowka w systemie Windows 10 za pomocą funkcji opt-in o nazwie Historia schowka. Następnie możesz je szybko przywołać dowolną liczbę razy, naciskając skrót klawiaturowy Windows + V.

W systemie Windows 10 możesz nawet synchronizować swój schowek między urządzeniami korzystając z chmury. Ale jest to opcjonalne ustawienie, które musisz włączyć w Ustawieniach systemu.

Różnica między kopiowaniem a wycinaniem

Kiedy coś kopiujesz, system Windows tworzy kopię informacji, które chcesz, do Schowka, a także pozostawia je w pierwotnej lokalizacji. W przeciwieństwie do tego, gdy wykonujesz operację wycinania, system Windows kopiuje informacje do Schowka, ale także usuwa informacje z pierwotnej lokalizacji.

  Jak zainstalować dodatek w grze Minecraft w systemie Windows 10

Oznacza to, że zazwyczaj używasz kopiowania do kopiowania informacji i wycinania w celu przenoszenia informacji z jednego miejsca do drugiego. Te podstawowe pojęcia dotyczą prawie każdej aplikacji, więc przyjrzyjmy się różnym sposobom kopiowania, wycinania i wklejania w systemie Windows.

Jak kopiować, wycinać i wklejać za pomocą skrótów klawiaturowych

Ważne jest, aby znać trzy podstawowe skróty klawiaturowe kopiowania, wycinania i wklejania, które są dostępne w systemie Windows od dziesięcioleci. Microsoft pożyczył te skróty z komputera Mac, który nadal używa ich ze specjalnym klawiszem Command Maca zamiast Ctrl.

Kopiuj: Po wybraniu co najmniej jednego elementu za pomocą myszy lub klawiatury naciśnij Ctrl + C. Informacje zostaną skopiowane do schowka.
Wytnij: po wybraniu co najmniej jednego elementu naciśnij Ctrl + X, a informacje zostaną skopiowane do schowka i usunięte z pierwotnej lokalizacji.
Wklej: wybierz miejsce docelowe, klikając obszar (lub umieszczając kursor w miejscu, w którym mają się znaleźć informacje), a następnie naciśnij Ctrl + V.

Te skróty działają teraz również w wierszu polecenia systemu Windows 10.

Alternatywne skróty klawiaturowe kopiowania, wycinania i wklejania

Jeśli chcesz skopiować w programie, który interpretuje Ctrl + C jako znak łamania (na przykład emulator terminala), możesz zamiast tego użyć Ctrl + Insert. Aby wyciąć, użyj Shift + Delete. Aby wkleić, naciśnij Shift + Insert. Te skróty nie są dziś tak powszechnie używane, ale nadal są prawie powszechnie rozpoznawane w systemie Windows.

Jak kopiować, wycinać i wklejać prawym przyciskiem myszy

W wielu programach można kopiować, wycinać i wklejać za pomocą prawego przycisku myszy. Najpierw wybierz element dokumentu (na przykład stronę internetową), a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, a prawdopodobnie zobaczysz menu kontekstowe zawierające polecenia Kopiuj lub Wytnij.

  Jak sprawić, by Cortana używała domyślnej przeglądarki w systemie Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy kopię w Google Chrome dla Windows 10

Następnie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy dokument docelowy i wybrać Wklej, aby umieścić zawartość Schowka w tej lokalizacji.

Ta sama zasada działa w Eksploratorze plików i na pulpicie. Wybierz plik, folder lub grupę plików, które chcesz skopiować lub wyciąć. Kliknij pliki prawym przyciskiem myszy, a zobaczysz wyskakujące menu kontekstowe. Wybierz „Kopiuj”, jeśli chcesz zduplikować plik w innym miejscu. Wybierz „Wytnij”, jeśli chcesz przenieść plik w inne miejsce.

Wybierz Wytnij lub Kopiuj z menu prawego przycisku myszy

Następnie przejdź do nowej lokalizacji i kliknij prawym przyciskiem myszy w miejscu, w którym chcesz umieścić pliki. Miejsce docelowe prawym przyciskiem myszy może znajdować się w oknie folderu, na pulpicie, na dysku komputera lub nawet bezpośrednio na samej ikonie folderu.

Wybierz „Wklej” z menu podręcznego, które się pojawi.

Wybierz Wklej z menu prawego przycisku myszy

Pliki, które właśnie wycięto lub skopiowano, pojawią się w nowej lokalizacji. Bardzo przydatne!

Jak kopiować, wycinać i wklejać za pomocą menu aplikacji

Możesz także kopiować, wycinać i wklejać, wybierając elementy menu za pomocą myszy lub ekranu dotykowego. W programach z rozszerzeniem Interfejs w stylu wstążki, zazwyczaj zobaczysz blok schowka lub edycji zawierający przyciski Kopiuj, Wytnij i Wklej.

Kopiuj, wytnij i wklej w typowym interfejsie Windows Ribbon

W programach z menu skompresowanymi lub w stylu hamburgera (takich jak Chrome i Firefox) często można znaleźć funkcje Kopiuj / Wytnij / Wklej w sekcji oznaczonej Edytuj.

Kopiuj, wytnij i wklej w menu Chrome

Ponadto wiele starszych programów systemu Windows zawiera szereg menu rozwijanych u góry okna aplikacji. Wśród nich często znajdziesz menu zatytułowane Edytuj (które często można wywołać, naciskając Alt + E). W tym menu zwykle można znaleźć polecenia Kopiuj, Wytnij i Wklej.

  Jak kupować i czytać książki elektroniczne w systemie Windows 10

Jak opróżnić schowek

Aby usunąć zawartość schowka, po prostu skopiuj coś nowego. Po prostu skopiowanie dowolnego słowa ze strony internetowej lub dokumentu spowoduje zastąpienie zawartości schowka tym, co właśnie skopiowałeś. Możesz to zrobić po skopiowaniu poufnych informacji, takich jak hasło lub numer karty kredytowej, aby upewnić się, że nie wkleisz ich przypadkowo do innej aplikacji.

Jeśli chcesz wyczyścić dane z historii schowka, możesz ręcznie usunąć je samodzielnie. Otwórz Ustawienia systemu, a następnie przejdź do System> Schowek. Znajdź sekcję „Wyczyść dane schowka” i kliknij przycisk „Wyczyść”.

Możesz także utworzyć niestandardowy skrót, który wyczyści schowek systemu Windows.

Czyszczenie danych schowka w ustawieniach systemu Windows 10

Teraz, gdy wiesz już więcej na temat kopiowania, wycinania i wklejania, mamy nadzieję, że kopiowanie i przenoszenie danych będzie Ci przyjemne.

x