Udostępnij teraz w social media:

Chcesz bezpiecznie usunąć niepotrzebne pliki z systemu operacyjnego Linux, odzyskać miejsce na dysku twardym i chronić swoją prywatność? BleachBit robi to wszystko za Ciebie!

Dlaczego nie używać rm?

Oczywiście możesz również użyć rm, aby usunąć wszystkie niechciane lub niepotrzebne pliki z systemu. Jednak korzyść z używania BleachBit czy skanuje dysk twardy w poszukiwaniu określonych typów plików, a następnie usuwa tylko te typy. Oznacza to, że nie musisz ich szukać, ani nie musisz sprawdzać wszystkich lokalizacji w systemie plików, tak jak ma to miejsce w przypadku rm. Każdy chwilowy zanik koncentracji podczas używania rm może być katastrofalny.

Z drugiej strony BleachBit jest ograniczony do usuwania tylko plików, które można bezpiecznie usunąć, i wie, gdzie znajdują się w systemie plików. Wyszukuje dla Ciebie odpowiednie lokalizacje i wyświetla podgląd tego, co ma zamiar usunąć, zanim to zrobi.

To narzędzie kategoryzuje typy plików w grupy i można zaznaczyć lub odznaczyć wpisy w każdej kategorii. Definiuje typy plików, dla których BleachBit będzie wyszukiwać. Wyświetlane kategorie będą się różnić w zależności od dystrybucji, w zależności od aplikacji zainstalowanych na komputerze.

Na przykład nadmiar plików z menedżerów pakietów jest dobrym kandydatem do usunięcia z systemu. Jednak kategorię apt zobaczysz tylko wtedy, gdy BleachBit działa na Ubuntu i innych dystrybucjach pochodnych Debiana. Dzieje się tak, ponieważ nie miałoby sensu pokazywanie tej kategorii w czymś takim jak Fedora.

Zamiast tego zostaną wyświetlone kategorie dnf i yum. Podobnie, nie zobaczysz kategorii dla Chromium, chyba że masz zainstalowaną przeglądarkę Chromium na swoim komputerze.

Usunięcie tych plików nie tylko zwalnia trochę miejsca na dysku, ale także pomaga zachować prywatność, usuwając zapisy Twoich działań.

Sprawdź -   Jak ponownie przypisać klucze bez AutoHotKey w systemie Windows 10

Instalowanie BleachBit

Aby zainstalować BleachBit w Ubuntu, użyj tego polecenia:

sudo apt-get install bleachbit

Aby zainstalować BleachBit na Manjaro, wpisz:

sudo pacman -Syu bleachbit

sudo pacman -Syu bleachbit w oknie terminala.

Aby zainstalować BleachBit w Fedorze, polecenie brzmi:

sudo dnf install bleachbit

sudo dnf zainstaluj bleachbit w oknie terminala.

W chwili pisania tego tekstu wersja BleachBit dla Fedory 32 nie została jeszcze dodana do repozytorium. Jeśli korzystasz z Fedory 32, możesz wykonać następujące czynności, aby zainstalować BleachBit:

Kliknij „Fedora 31” na Strona internetowa BleachBit aby pobrać plik.

Kliknij

Kliknij dwukrotnie plik w folderze „Pobrane”.

Plik instalacyjny BleachBit w

Gdy aplikacja otworzy plik, kliknij „Zainstaluj”.

The BleachBit

Uruchamianie BleachBit

Jeśli użyjesz sudo do uruchomienia BleachBit, będzie on mógł uzyskać dostęp do tymczasowych plików systemowych i plików dziennika, a także do plików należących do konta root.

Jeśli uruchomisz BleachBit bez sudo, działa on tylko na plikach należących do Ciebie i konta, na które jesteś obecnie zalogowany. BleachBit wyświetla więcej kategorii plików, gdy uruchamiasz go na zwykłym koncie użytkownika. Dzieje się tak, ponieważ będzie zawierał pliki specyficzne dla użytkownika z aplikacji, które mogłeś zainstalować, takich jak Firefox i Thunderbird.

Wpisz następujące polecenie, aby użyć sudo do uruchomienia BleachBit:

sudo bleachbit

sudo bleachbit w oknie terminala.

Wpisz następujące polecenie, aby uruchomić BleachBit bez sudo:

bleachbit

bleachbit w oknie terminala.

Ustawianie preferencji

Po pierwszym uruchomieniu zobaczysz okno dialogowe „Preferencje”, w którym możesz skonfigurować BleachBit. Możesz uzyskać dostęp do tych ustawień w dowolnym momencie, wybierając „Preferencje” z menu hamburgera na ekranie głównym.

Plik

Zobaczysz następujące opcje:

„Generał”: Tutaj możesz wybrać, czy chcesz, aby BleachBit wykonywał następujące czynności:
Sprawdź aktualizacje (w tym wersje beta).
Pokaż lub ukryj kategorie plików dla wszystkich obsługiwanych aplikacji, niezależnie od tego, czy są zainstalowane, czy nie.
Wyjdź po wykonaniu usuwania.
Wymagaj potwierdzenia przed usunięciem plików.
Posługiwać się ISO / IEC lub SI jednostki dla rozmiarów plików.
Użyj trybu ciemnego.
Pokaż informacje debugowania podczas jego działań.

Sprawdź -   Jak pobrać tapety Ubuntu na dowolny system operacyjny Linux

„Niestandardowe”: Wybierz, czy chcesz dodawać pliki lub foldery, a także które można wybrać, a które można uwzględnić lub wykluczyć ze skanowania i usuwania. Możesz także uwzględnić lokalizacje, które nie są domyślnie oferowane przez BleachBit.
„Dyski”: BleachBit może nadpisać wolne miejsce i uniemożliwić odzyskanie danych. Dla każdej partycji w systemie plików musisz utworzyć folder z możliwością zapisu i dodać jego ścieżkę do tej karty. Jeśli twój system plików ma tylko jedną partycję, domyślne wartości będą w porządku.
„Języki”: Wszystkie języki dostępne w Twojej dystrybucji Linuksa zostaną wymienione na tej karcie, więc po prostu wybierz te, które chcesz włączyć. Twój domyślny język zostanie już wybrany. BleachBit zaproponuje również usunięcie tych, które nie są zaznaczone.
„Biała lista”: na tej karcie możesz określić lokalizacje, które BleachBit ma ignorować, a pozostaną one nietknięte.

Korzystanie z BleachBit

Główne okno BleachBit ma dwa panele: listę kategorii plików po lewej stronie i opcje w każdej kategorii po prawej stronie. Możesz kliknąć pole wyboru obok dowolnej opcji, aby ją zaznaczyć, lub kliknąć nazwę kategorii, aby zaznaczyć wszystkie jej opcje.

Jeśli wybierzesz opcję, której wykonanie zajmie dużo czasu lub która może mieć wpływ na zapisane hasła, zobaczysz powiadomienie. Nadal możesz wybrać te opcje, ale BleachBit po prostu upewnia się, że wiesz, co robią.

Sprawdź -   Jak sformatować kartę MicroSD w systemie Windows 10

Plik

Po podświetleniu kategorii BleachBit wyświetla opis dostępnych w niej opcji w okienku po prawej stronie. Możesz przewijać kategorie i opcje oraz wybierać typy plików, które chcesz wyczyścić.

Plik

Wybraliśmy opcje usuwania plików dla przeglądarki Firefox, ale pozostaw ustawienia hasła takie same. Zrobiliśmy to samo dla Thunderbirda.

Plik

Po dokonaniu wyboru kliknij „Podgląd”, a BleachBit przeprowadzi próbę.

Skanuje system plików zgodnie z wybraną konfiguracją i opcjami. Zobaczysz raport zawierający liczbę plików, które spodziewa się usunąć, oraz ilość wolnego miejsca na dysku twardym, która zostanie w rezultacie zwolniona. Wartości są wyświetlane jako miejsce na dysku twardym dla wybranej opcji oraz jako suma w okienku po prawej stronie.

Oczekiwana ilość wolnego miejsca na dysku po skanowaniu BleachBit.

Jeśli informacje są zadowalające i chcesz kontynuować, kliknij „Wyczyść”. Jeśli wcześniej wybrałeś opcję konfiguracji „Potwierdź przed usunięciem”, BleachBit zapyta, czy na pewno chcesz kontynuować.

Kliknij „Usuń”, aby usunąć pliki lub „Anuluj”, aby powrócić do głównego okna BleachBit.

Okno dialogowe potwierdzenia usunięcia pliku w BleachBit.

Jeśli klikniesz „Usuń”, BleachBit przeprowadzi czyszczenie i usunie pliki z twojego systemu. Jeśli wcześniej wybrałeś którąkolwiek z opcji bezpiecznego wymazywania lub nadpisywania, może to zająć trochę czasu. Należy jednak pamiętać, że większość współczesnych systemów plików z księgowaniem bardzo utrudnia zagwarantowanie, że usunięte pliki zostaną nadpisane.

Po zakończeniu operacji skanowania i usuwania BleachBit zgłosi liczbę usuniętych plików i ilość wolnego miejsca na dysku twardym.

Główne okno BleachBit pokazujące liczbę usuniętych plików i odzyskane miejsce na dysku twardym.

Powtórz, jeśli to konieczne

Pliki tymczasowe i pliki dziennika oraz inne elementy jednorazowego użytku usuwane przez BleachBit zostaną zastąpione i ponownie utworzone w miarę dalszego korzystania z komputera. Z biegiem czasu ponownie się odbudują. Ale teraz możesz okresowo używać BleachBit, aby je kontrolować.