12/05/2021

Jak korzystać z Centrum sterowania na iPhonie lub iPadzie

Udostępnij teraz w social media:

Centrum sterowania Twojego iPhone’a ma poręczną kolekcję skrótów, do których zawsze możesz uzyskać dostęp jednym ruchem. Możesz go używać do pomijania utworów, przełączania trybu samolotowego lub nagrywania tego, co dzieje się na ekranie za pomocą zaledwie kilku dotknięć.

Jak uzyskać dostęp do Centrum kontroli

Używasz gestu, aby uzyskać dostęp do Centrum sterowania, ale to, jakiego gestu używasz, zależy od posiadanego urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ Apple porzucił przycisk Home w swoich najnowszych modelach iPhone’a i iPada.

Aby uzyskać dostęp do Centrum sterowania na telefonie iPhone X lub nowszym (bez przycisku Początek) lub iPadzie z systemem iOS 12 lub nowszym:

Przesuń palcem w dół od wskaźnika baterii w prawym górnym rogu.
Aby zamknąć Centrum sterowania, przesuń palcem w górę od dołu ekranu.

Aby uzyskać dostęp do Centrum sterowania na telefonie iPhone 8 lub starszym (z przyciskiem Początek) lub iPadzie z systemem iOS 11 lub starszym:

Przesuń palcem w górę od dołu ekranu.
Aby zamknąć Centrum sterowania, naciśnij przycisk Początek lub dotknij dowolnego miejsca w górnej części ekranu.

Jak dostosować Centrum sterowania

Centrum sterowania działa najlepiej, gdy jest pełne skrótów, których faktycznie używasz. Możesz całkowicie dostosować dolny rząd ikon i usunąć lub dodać skróty lub zmienić kolejność, w jakiej się pojawiają.

Plik

Wykonaj następujące kroki, aby dostosować Centrum sterowania:

Przejdź do Ustawienia> Centrum sterowania na iPhonie lub iPadzie.
Wybierz „Dostosuj sterowanie”, aby wyświetlić listę dostępnych skrótów.
Aby aktywować elementy, przeciągnij je z sekcji „Więcej opcji” do „Uwzględnij”. Zrób odwrotnie, aby dezaktywować skrót.
Możesz także przeciągać elementy, aby zmienić ich kolejność. W Centrum sterowania możesz mieć cztery skróty na wiersz.

Podczas dostosowywania możesz w dowolnym momencie użyć odpowiedniego gestu, aby wyświetlić Centrum sterowania i zobaczyć, jak wszystko wygląda.

Sprawdź -   Jak zainstalować aplikację dla jednego użytkownika w systemie Windows 10

Zrób więcej w centrum sterowania przez długie naciśnięcie

Centrum sterowania to coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Istnieją ukryte podmenu, do których można uzyskać dostęp przez długie naciśnięcie (dotknij i przytrzymaj) prawie każdego skrótu.

Menu Wireless Controls w Control Center.

Spróbuj długo nacisnąć przyciski sterowania bezprzewodowego, aby zobaczyć jeszcze więcej opcji. Jeśli naciśniesz i przytrzymasz obszar „Teraz odtwarzane”, możesz sterować innymi urządzeniami. Wiele niestandardowych skrótów ma również ukryte opcje, do których można uzyskać dostęp po długim naciśnięciu.

Szybko połącz się z siecią Wi-Fi lub urządzeniem Bluetooth

Jeśli długo naciśniesz ikonę sieci bezprzewodowej, która zawiera tryb samolotowy i przełączniki Wi-Fi, pojawi się nowe menu z sześcioma dodatkowymi opcjami.

Stąd możesz długo nacisnąć przełączniki Wi-Fi lub Bluetooth, aby połączyć się z określonymi sieciami bezprzewodowymi lub urządzeniami Bluetooth. Jeśli chcesz sparować nowe urządzenie Bluetooth, musisz to zrobić w Ustawienia> Bluetooth.

Plik

Pod listą dostępnych sieci i znanych urządzeń Bluetooth znajduje się skrót prowadzący bezpośrednio do odpowiedniego menu „Ustawienia”.

Przełącz wykrywalność hotspotów osobistych

Inną opcją, do której można uzyskać dostęp po długim naciśnięciu ikony sieci bezprzewodowej, jest przełącznik „Hotspot osobisty”.

Plik

Ta opcja umożliwia udostępnianie komórkowego połączenia transmisji danych iPhone’a innym urządzeniom, takim jak laptopy i tablety. Za każdym razem, gdy urządzenie się łączy, u góry ekranu jest widoczny wskaźnik.

Odtwarzaj multimedia na urządzeniu AirPlay

AirPlay to bezprzewodowy standard Apple dla treści audio i wideo. Możesz wysyłać multimedia przez AirPlay do urządzeń takich jak Apple TV. Aby to zrobić, otwórz Centrum sterowania, a następnie naciśnij i przytrzymaj pole multimediów „Teraz odtwarzane” w prawym górnym rogu.

Aplikacja, która obecnie odtwarza multimedia, powinna być wymieniona nad paskiem postępu. Stuknij małą ikonę AirPlay w prawym górnym rogu, a pojawi się lista gotowych i oczekujących urządzeń AirPlay, do których możesz przesyłać strumieniowo.

Urządzenia AirPlay w centrum sterowania.

Wyświetlaj swój wyświetlacz na Apple TV

Dzięki funkcji dublowania AirPlay możesz przesyłać strumieniowo obraz swojego urządzenia do odbiornika AirPlay, takiego jak Apple TV. Dublowanie działa tylko z urządzeniami AirPlay, które mogą odbierać i wyświetlać wideo. Możesz także użyć kopii lustrzanej, aby wyświetlić swoją bibliotekę zdjęć na dużym ekranie.

Aby rozpocząć tworzenie kopii lustrzanych, otwórz Centrum sterowania i dotknij „Screen Mirroring”. Wybierz urządzenie i poczekaj, aż połączenie zostanie nawiązane. Korzystając z dublowania, załóż, że wszystko, co widać na ekranie Twojego urządzenia, jest również widoczne na wyświetlaczu AirPlay.

Sprawdź -   Jakie dokumenty zniszczyć, aby chronić Twoją tożsamość

Plik

Aby zatrzymać dublowanie, otwórz Centrum sterowania, dotknij „Screen Mirroring”, a następnie dotknij „Stop Screen Mirroring”.

Kontroluj HomePod lub Apple TV

Jeśli masz Apple TV, HomePod lub inne urządzenie, które integruje się z Apple Music, możesz sterować nim bezpośrednio z iPhone’a. Różni się to od przesyłania strumieniowego multimediów przez AirPlay, ponieważ bezpośrednio kontrolujesz, co jest odtwarzane na urządzeniu.

Aby rozpocząć, otwórz Centrum sterowania i naciśnij i przytrzymaj ekran „Teraz odtwarzane”. Przewiń w dół, aby wyświetlić wszystkie sterowane urządzenia. Jeśli ich nie widzisz, upewnij się, że są podłączone i połączone z tą samą siecią.

Urządzenia Apple Media w Control Center.

Stuknij urządzenie, aby nim sterować, a następnie uruchom aplikację Muzyka. Nazwa urządzenia wyjściowego powinna być wymieniona w sekcji „Teraz odtwarzane” u dołu ekranu.

Plik

Aby przestać kontrolować urządzenie lub ponownie przejąć kontrolę nad wyjściem multimedialnym swojego iPhone’a, przejdź do Control Center. Przytrzymaj „Now Playing”, przewiń na górę listy i wybierz swoje urządzenie.

Zrób nagranie ekranu

Przed wprowadzeniem przez Apple odpowiedniej funkcji nagrywania ekranu trzeba było podłączyć iPhone’a lub iPada do komputera Mac i nagrywać przez QuickTime. Na szczęście teraz znacznie łatwiej jest nagrywać na swoim urządzeniu.

Aby to zrobić, musisz włączyć skrót do nagrywania ekranu, jak opisano powyżej. Gdy to zrobisz, po prostu dotknij „Nagrywanie ekranu”, aby rozpocząć nagrywanie.

Plik

Jeśli długo naciśniesz skrót „Nagrywanie ekranu”, możesz wybrać Zdjęcia (domyślne) lub inną aplikację (np. Facebook Messenger). Możesz transmitować ekran do kompatybilnych aplikacji.

Możesz także włączyć mikrofon w tym menu z długim naciśnięciem (domyślnie jest wyłączone). Aby zatrzymać trwające nagrywanie ekranu lub transmisję, dotknij czerwonego obszaru u góry wyświetlacza.

Zablokuj ekran w trybie portretowym

Jeden z najbardziej przydatnych skrótów w Centrum sterowania znajduje się po lewej stronie księżyca Nie przeszkadzać. Ten przełącznik może zablokować ekran w trybie pionowym, więc gdy obrócisz urządzenie na bok, orientacja nie zmieni się na tryb poziomy – i odwrotnie.

Ikona blokady trybu portretu w Centrum sterowania.

Jest to szczególnie przydatne, gdy używasz telefonu w pozycji leżącej. Niektórzy ludzie wolą, aby ich urządzenie było przez cały czas w trybie portretowym (winni, za opłatą), ponieważ nie lubią trybu poziomego.

Utwórz określony typ notatki

Skrót Notes jest godnym dodatkiem do Control Center. Stuknij, aby uruchomić Notatki lub przytrzymaj, aby zobaczyć kilka dodatkowych opcji.

Sprawdź -   Jak wstawić zegar w programie PowerPoint

Menu aplikacji Notatki.

W tym miejscu możesz utworzyć nową notatkę lub listę kontrolną, uruchomić Notatki w trybie aparatu, aby zrobić zdjęcie lub zeskanować dokument bezpośrednio do nowej notatki.

Przełącz tryb ciemny, Night Shift lub True Tone

W Centrum sterowania możesz długo naciskać praktycznie wszystko. Jeśli długo naciśniesz suwak Jasność, uzyskasz przydatne elementy sterujące do przełączania motywów Jasny i Ciemny, włączania „Nocnego przesunięcia” lub wyłączania „True Tone”.

Plik

Jeśli nie znasz tych ustawień, funkcja „Night Shift” ogranicza ekspozycję na niebieskie światło, aby pomóc Ci zasnąć. „True Tone” automatycznie dopasowuje balans bieli monitora do balansu bieli otoczenia w otoczeniu.

Dostosuj jasność latarki

Czy latarka Twojego iPhone’a jest olśniewająco jasna? Możesz długo nacisnąć skrót Latarka, aby to dostosować. Niższe wartości są mniej wstrząsające w ciemności, a także zużywają mniej energii.

Uruchom kamerę w określonym trybie

Stuknij skrót Aparat, aby uruchomić zwykły tryb zdjęć. Jeśli jednak przytrzymasz go długo, możesz wybrać opcję otwarcia aplikacji aparatu jako „gotowej do robienia zdjęć” w jednym z następujących trybów:

Selfie
Nagrywanie wideo
Fotografowanie portretu (na urządzeniach z wieloma aparatami)
Fotografowanie portretowego selfie (iPhone X lub nowszy)

Sterowanie urządzeniami Smart Home

Po dodaniu skrótu Strona główna możesz go stuknąć, aby wyświetlić listę ulubionych urządzeń obsługujących HomeKit. Możesz także dotknąć urządzeń multimedialnych, takich jak HomePods, aby rozpocząć lub zatrzymać odtwarzanie, lub długo nacisnąć urządzenie, aby wyświetlić więcej opcji.

Kontroluj ulubione urządzenia HomeKit za pomocą Centrum sterowania

Aby urządzenia HomeKit pojawiły się tutaj, musisz oznaczyć je jako ulubione w aplikacji Dom.

Inne skróty z długim naciśnięciem

Poeksperymentuj ze skrótami w Centrum sterowania. Przytrzymaj je i zobacz, co wyskoczy. Niektóre z naszych ulubionych to:

Szybki minutnik: przytrzymaj skrót minutnika. Przeciągnij palcem w górę lub w dół, aby zwiększyć lub skrócić czas i ustawić szybki minutnik. Wskaż „Start”, aby uruchomić stoper.
Zapłać określoną kartą kredytową: naciśnij i przytrzymaj skrót Portfel, aby wybrać konkretną kartę kredytową do użycia lub wyświetlić ostatnią transakcję Apple Pay.
Kopiuj wynik kalkulatora: przytrzymaj skrót kalkulatora, aby wyświetlić lub skopiować ostatni wynik kalkulatora.

Naciśnij i przytrzymaj, aby zrobić wrażenie

Większość z tych skrótów jest dostępna również bezpośrednio z ekranu głównego iPhone’a lub iPada. Spróbuj nacisnąć i przytrzymać aplikację Ustawienia, App Store lub aplikacje innych firm, takie jak Facebook, i zobacz, jakie masz opcje.

Jeśli zaczniesz korzystać z tych funkcji, mogą one zaoszczędzić dużo czasu!

x