Jak korzystać z Dropbox w systemie Linux

Dropbox to jedna z czołowych aplikacji do przechowywania danych w chmurze. Jednym z jej kluczowych atutów jest wsparcie dla systemu Linux, co czyni ją jedną z niewielu popularnych aplikacji z tej kategorii, które oferują taką funkcjonalność. Jeśli planujesz zainstalować Dropbox na systemie Linux, potrzebujesz jednego z poniższych: Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora lub OpenSUSE.

Nie posiadasz żadnego z tych systemów operacyjnych? Możesz ściągnąć oficjalny kod źródłowy Dropbox jako alternatywę. Inną możliwością jest korzystanie z Dropbox za pomocą wiersza poleceń w systemie Linux.

Ubuntu

Aby zainstalować Dropbox na Ubuntu, musisz wprowadzić zmiany w pliku sources.list znajdującym się w katalogu /etc/apt/. Oprogramowanie Dropbox nie jest dostępne poprzez PPA, dlatego korzysta się z tradycyjnych repozytoriów. Użyj edytora tekstu Nano do modyfikacji źródeł.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Przewiń do końca pliku i dodaj komentarz, aby łatwiej było zidentyfikować nowe repozytorium. Wklej poniższy wiersz:

# Repozytorium aktualizacji Dropbox

Gdy komentarz jest już dodany, czas na wprowadzenie rzeczywistego repozytorium Dropbox. Upewnij się, że zmienisz wersję na oficjalną nazwę kodową Twojego wydania Ubuntu.

deb https://linux.dropbox.com/ubuntu wersja main

Następnie zaktualizuj Ubuntu, aby źródła były aktualne.

sudo apt update

Jeśli podczas aktualizacji pojawią się błędy, najczęściej będzie to problem z kluczem GPG, ponieważ Dropbox nie ma ważnego podpisanego klucza. Aby dodać klucz, skorzystaj z poniższego polecenia:

sudo apt-key adv --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 1C61A2656FB57B7E4DE0F4C1FC918B335044912E

Instalację Dropbox na Ubuntu wykonasz za pomocą poniższego polecenia:

sudo apt install dropbox

Debian

Debian ma oficjalne źródło oprogramowania dla Dropbox, chociaż nie jest ono wymienione w sekcji FAQ. Aby włączyć to repozytorium, musisz zainstalować odpowiedni pakiet. Po instalacji, repozytorium zostanie automatycznie dodane do /etc/apt/sources.list.

Aby to zrobić, otwórz nową kartę w przeglądarce i odwiedź ten link tutaj. Pobierz najnowszą wersję Dropbox w formacie 32-bitowym lub 64-bitowym. Rozpocznij instalację, otwierając menedżera plików i przechodząc do folderu Pobrane, gdzie znajdziesz pobrany plik Dropbox.

Kliknij dwukrotnie na pakiet Dropbox Debian, aby zainstalować go za pomocą narzędzia Gdebi. Alternatywnie, możesz zainstalować pakiet w terminalu, wykonując polecenia:

cd ~/Downloads
sudo dpkg -i dropbox_*_amd64.deb

lub

sudo dpkg -i dropbox_*_i386.deb

Następnie zakończ instalację poleceniem:

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą zainstalować klienta synchronizacji Dropbox za pośrednictwem Arch AUR. Rozpocznij od synchronizacji najnowszej wersji pakietu Git przy pomocy narzędzia Pacman.

sudo pacman -S git

Po zainstalowaniu Gita, użyj go do sklonowania najnowszej migawki Dropbox AUR pkgbuild.

git clone https://aur.archlinux.org/dropbox.git

Wejdź do nowo sklonowanego folderu Dropbox i rozpocznij proces budowy.

cd dropbox

Użycie makepkg do zbudowania Dropbox dla Arch jest w większości zautomatyzowane. Jeśli jednak jakiekolwiek zależności nie zostaną zainstalowane, sprawdź plik stronę Dropbox AUR i napraw to ręcznie.

makepkg -si

Fedora

Fedora Linux jest jednym z oficjalnie wspieranych systemów operacyjnych przez Dropbox, co czyni instalację wyjątkowo prostą. Rozpocznij od odwiedzenia oficjalnej strony pobierania. Znajdź i pobierz odpowiedni plik RPM dla wersji 32-bitowej lub 64-bitowej.

Otwórz menedżera plików, przejdź do folderu Pobrane i odnajdź plik RPM Dropbox. Kliknij dwukrotnie na plik RPM, aby zainstalować go za pomocą Gnome. Alternatywnie, możesz zainstalować go za pomocą terminala, wykorzystując narzędzie DNF:

cd ~/Downloads
sudo dnf install nautilus-dropbox-*.fedora.x86_64.rpm

lub

sudo dnf install nautilus-dropbox-*.fedora.i386.rpm

OpenSUSE

OpenSUSE to jedna z oficjalnie wspieranych dystrybucji Linuksa przez Dropbox, co sprawia, że instalacja jest bardzo prosta. Aby to zrobić, przejdź do strony pobierania i pobierz odpowiednią wersję 32-bitową lub 64-bitową. Następnie otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby przejść do folderu ~/Downloads.

cd ~/Downloads

W katalogu ~/Downloads uruchom narzędzie Zypper, aby zainstalować Dropbox.

sudo zypper install nautilus-dropbox-*.fedora.x86_64.rpm

lub

sudo zypper install nautilus-dropbox-*.fedora.i386.rpm

Użytkowanie Dropbox

Po zalogowaniu aplikacja Dropbox poinformuje Cię o konieczności pobrania zastrzeżonego pliku binarnego. Kliknij „OK”, aby umożliwić mu pobranie. Po załadowaniu pliku binarnego, aplikacja synchronizacji Dropbox powinna być w pełni funkcjonalna i gotowa do działania.

Domyślnie Dropbox zacznie automatycznie pobierać wszystkie elementy związane z Twoim kontem. Jeśli chcesz mieć możliwość wyboru, które pliki i foldery mają być synchronizowane, kliknij przycisk „synchronizacja wybiórcza” w aplikacji Dropbox, a następnie zaznacz lub odznacz interesujące Cię elementy.

Teraz możesz rozpocząć synchronizację. Otwórz menedżera plików i przenieś pliki, które chcesz zsynchronizować, do folderu /home/username/Dropbox. Powinny one zacząć się przesyłać natychmiast.


newsblog.pl