Jak korzystać z funkcji Near Share w systemie Windows 10

Windows 10 otrzymuje nową, absolutnie niesamowitą funkcję udostępniania. Nazywa się Near Share i jest nazywany wersją AirDrop firmy Microsoft. Ta funkcja umożliwia udostępnianie plików i łączy pobliskim komputerom. Pobliski komputer to taki, któremu ufasz i jest w tej samej sieci co Twój komputer. Ta funkcja jest dostępna w kompilacji Windows 10 Insider Build 17083 i działa tylko z innymi komputerami o tej samej budowie. Wymaga Bluetooth, aby wysyłać linki i przesyłać pliki.

Blisko udziału w systemie Windows 10

Near Share jest zintegrowany z funkcją udostępniania systemu Windows 10. Aplikacje obsługujące funkcję Udostępnij będą miały dostęp do Near Share. Na razie możesz to przetestować w Eksploratorze plików. Otwórz folder i wybierz plik. Po wybraniu pliku na wstążce pojawi się nowa karta o nazwie „Udostępnij”. Kliknij tę kartę i kliknij zielony przycisk Udostępnij.

Otworzy się nowe menu z listą aplikacji, którym możesz udostępnić plik. Przewiń w dół i poszukaj sekcji urządzeń w pobliżu. System Windows 10 będzie szukać innych komputerów z systemem Windows 10, które mogą wysyłać i odbierać pliki za pośrednictwem funkcji Near Share.

Aby inny komputer odebrał plik lub nawet pojawił się na liście pobliskich urządzeń, będzie musiał;

Mieć włączony Bluetooth
Funkcja Near Share została włączona w Centrum akcji
Z systemem Windows 10 Insider Build 17083 lub nowszym

Włącz Near Share

Centrum akcji w systemie Windows 10 ma przełącznik do włączania i wyłączania Near Share. Otwórz Centrum akcji i poszukaj przycisku o nazwie Udostępnianie w pobliżu. Kliknij, aby włączyć Near Share. Gdy funkcja Near Share jest włączona, inne komputery w Twojej sieci z odpowiednią wersją systemu Windows 10 będą mogły zobaczyć Twój komputer na liście pobliskich urządzeń.

Pliki i łącza nie mogą być po prostu przesyłane do innych komputerów, chyba że je zaakceptują. Gdy ktoś spróbuje wysłać Ci plik lub udostępnić łącze, na pulpicie pojawi się wyskakujące powiadomienie z ostrzeżeniem. Następnie możesz zaakceptować lub odmówić przyjęcia pliku. Jeśli odmówisz otrzymania pliku, nie umieści on na czarnej liście komputera, który próbował go do Ciebie wysłać.

Ta funkcja prawdopodobnie zostanie udostępniona użytkownikom w stabilnej wersji systemu Windows 10 wraz z następną dużą aktualizacją systemu Windows 10. Powinien pojawić się w pierwszej połowie 2018 roku, ale to mniej więcej tak dokładnie, jak możemy to na razie przewidzieć. Powiedzieć, że funkcja zostanie dobrze przyjęta, to mało powiedziane; jest to udostępnianie bezprzewodowe, które nie wymaga przeskakiwania przez ustawienia udostępniania sieci.