Jak korzystać z funkcji udostępniania ekranu w Ubuntu

Konfigurowanie serwera VNC w systemie Linux może być żmudne i czasochłonne, jeśli nie znasz technologii i sposobu jej działania. Wygląda na to, że twórcy Ubuntu zgadzają się, w wyniku czego mają funkcję „udostępniania ekranu”, która może automatycznie konfigurować i konfigurować serwer VNC do udostępniania ekranu pulpitu.

Funkcja „udostępniania ekranu” w systemie Ubuntu jest dostępna tylko za pośrednictwem środowiska komputerowego Ubuntu Gnome. Użytkownicy korzystający z alternatywnych środowisk pulpitu na Ubuntu, takich jak Mate, XFCE, KDE Plasma 5 i inni, nie będą mogli doświadczyć tego na swoim komputerze bez zalogowania się do sesji „Ubuntu” na ekranie logowania.

Logowanie do sesji „Ubuntu”

Jeśli zdecydowałeś się zainstalować alternatywne środowisko pulpitu na komputerze Ubuntu lub nawet używasz jednego z nich, zamiast klasycznego pulpitu Ubuntu Gnome, musisz wykonać następujące czynności, aby móc korzystać z funkcji udostępniania ekranu.

Aby zalogować się do sesji „Ubuntu” na komputerze z systemem Ubuntu Linux, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Uwaga: jeśli używasz Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu Mate lub innych wersji Ubuntu, może być konieczne otwarcie okna terminala i run sudo apt install ubuntu-desktop przed wykonaniem czynności opisanych poniżej.

Krok 1: Znajdź przycisk „wyloguj się” w menu aplikacji lub na pasku zadań i kliknij go, aby wylogować się z aktualnie używanego środowiska pulpitu.

Krok 2: Po wylogowaniu z innego środowiska pulpitu Ubuntu zabierze Cię z powrotem do ekranu logowania. Poszukaj ikony koła zębatego lub menu, które zawiera listę wszystkich komputerów stacjonarnych dostępnych do zalogowania się na komputerze Ubuntu.

Krok 3: Przejrzyj listę dostępnych pulpitów i wybierz myszką opcję „Ubuntu”. Twój ekran logowania natychmiast przełączy się, umożliwiając zalogowanie się do sesji „Ubuntu”.

Krok 4: Wybierz użytkownika na ekranie logowania, wprowadź hasło i zaloguj się. Zostanie wyświetlony klasyczny pulpit Ubuntu i będziesz mógł korzystać z funkcji udostępniania ekranu.

Włącz udostępnianie ekranu w systemie Ubuntu

Aby włączyć funkcję udostępniania ekranu w Ubuntu, wykonaj następujące czynności. Najpierw naciśnij Zdobyć klawisz na klawiaturze, aby rozpocząć wyszukiwanie. Następnie wpisz „Ustawienia”. Pulpit Ubuntu powinien natychmiast wyświetlić „Ustawienia”. Kliknij myszą, aby uzyskać dostęp do „Ustawień”.

W oknie „Ustawienia” znajdź sekcję „Udostępnianie” na pasku bocznym i kliknij ją myszą, aby uzyskać dostęp do ustawień „Udostępniania” Ubuntu.

Po wejściu do ustawień „Udostępniania” w Ubuntu poszukaj suwaka w prawej górnej części okna. Kliknij na nią myszką. Następnie znajdź „Udostępnianie multimediów” i wybierz go, aby wyświetlić ustawienia „Udostępnianie ekranu”.

W ustawieniach „Udostępnianie ekranu” kliknij suwak po lewej stronie. Natychmiast uruchomi serwer udostępniania ekranu VNC, do którego może dołączyć każdy w sieci.

Gdy serwer VNC jest włączony, weź adres VNC (bez części „.local”) i przekaż go użytkownikowi, któremu chcesz udostępnić ekran swojego komputera Ubuntu.

Logowanie do wspólnego ekranu Ubuntu

Aby uzyskać dostęp do udziału ekranowego Ubuntu, musisz zainstalować klienta VNC. Przejdź więc do komputera, aby uzyskać dostęp do sesji Ubuntu za pomocą funkcji „Udostępnianie ekranu” i postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi poniżej.

Uwaga: jeśli łączysz się z sesją wspólnego ekranu Ubuntu w systemie Windows lub Mac, przejdź do Alternativeto.net znaleźć poprawnego klienta VNC.

Ubuntu

sudo apt install remmina

Debian

sudo apt-get install remmina

Arch Linux

sudo pacman -S remmina

Fedora

sudo dnf install remmina

OpenSUSE

sudo zypper install remmina

Flatpak

Klient Remmina VNC jest dostępny dla wszystkich użytkowników Linuksa za pośrednictwem sklepu Flathub Flatpak. Aby go zainstalować, upewnij się, że masz skonfigurowane środowisko uruchomieniowe Flatpak w swoim systemie. Następnie użyj poniższych poleceń, aby uruchomić aplikację.

sudo flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
sudo flatpak run org.remmina.Remmina

Podłączanie do ekranu udostępniania z Remmina

Aby połączyć się z udziałem ekranu Ubuntu z klientem Remmina VNC, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Uruchom Remmina i wpisz adres VNC w polu adresu.

Krok 2: Gdy adres VNC znajdzie się na pasku adresu, naciśnij Wchodzić klawisz na klawiaturze, aby zainicjować połączenie z komputerem Ubuntu, na którym znajduje się udział ekranu.

Krok 3: Wróć do komputera Ubuntu, który udostępnia ekran, i spójrz na centrum powiadomień. Kliknij opcję opcji „Akceptuj” w powiadomieniu, które pojawia się, gdy nawiązane jest połączenie VNC.

Krok 4: Kliknij ikonę koła zębatego po lewej stronie i wybierz jakość połączenia.

Użyj Remmina do zdalnego korzystania z Ubuntu za pomocą funkcji „Udostępnianie ekranu”.

Po zakończeniu korzystania ze zdalnego połączenia zamknij Remminę, powinno ono automatycznie odłączyć się od serwera VNC.