Jak korzystać z klasycznego Unity Desktop w Ubuntu 20.04

Mimo że Canonical porzucił pulpit Ubuntu Unity w 18.04, nadal można go używać w nowej wersji Ubuntu 20.04, a firma nadal udostępnia go wszystkim, którzy lubią z niego korzystać.

W tym przewodniku omówimy sposoby na uruchomienie pulpitu Ubuntu Unity na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest zainstalowanie go w istniejącym systemie Ubuntu 20.04. Drugi sposób polega na zainstalowaniu nieoficjalnego smaku Ubuntu Unity Remix.

Uwaga: Aby metoda 1 w tym przewodniku zadziałała, musisz zaktualizować system do Ubuntu 20.04 LTS. Jeśli na komputerze z systemem Linux Ubuntu nie jest jeszcze uruchomiony system Ubuntu 20.04 LTS, postępuj zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem, jak wykonać aktualizację.

Metoda 1 – Instalacja pulpitu Unity na 20.04 LTS

Jeśli nie podoba Ci się nowe środowisko graficzne Gnome Shell na Ubuntu 20.04 LTS, z przyjemnością dowiesz się, że instalacja Unity jest możliwa. Aby to zrobić, zacznij od otwarcia okna terminala. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby Unity działało w twoim systemie.

Krok 1: Użyj Trafny polecenie poniżej, aby zainstalować środowisko pulpitu Ubuntu Unity. Dodaj w --install-suggests opcjonalnie, jeśli chcesz również zainstalować sugerowane pakiety pulpitu Unity.

sudo apt install ubuntu-unity-desktop --install-suggests

Lub, jeśli nie chcesz instalować żadnego z sugerowanych pakietów, a tylko te ważne, które są wymagane do uruchomienia Unity, wykonaj:

sudo apt-install ubuntu-unity-desktop

Krok 2: Podczas instalacji środowiska pulpitu Ubuntu Unity pojawi się monit o wybranie nowego ekranu logowania. W interfejsie terminalu wybierz opcję „lightdm”.

Krok 3: Zamknij terminal i uruchom ponownie komputer z systemem Linux. Ponieważ wybrałeś nowy ekran logowania, system musi zostać zrestartowany.

Krok 4: Znajdź pole sesji i wybierz „Jedność” jako sesję. Następnie wybierz użytkownika, wprowadź hasło do konta użytkownika w polu logowania i naciśnij Wchodzić zalogować się.

Po zalogowaniu będziesz używać Ubuntu Unity na Ubuntu 20.04 LTS! Cieszyć się!

Metoda 2 – Remiks Ubuntu Unity

Możliwość instalacji pulpitu Unity bezpośrednio na istniejącej instalacji systemu Ubuntu Linux jest bardzo przydatna. Oznacza to, że nie trzeba ponownie formatować całego systemu i przerabiać go, aby rozpocząć. Jeśli jednak wolisz od nowa zacząć od Unity, istnieje remiks Ubuntu Unity.

Co to jest remiks Ubuntu Unity? To nieoficjalny spin Ubuntu, który śledzi, jak Ubuntu to robił przez większą część dekady: z domyślnym pulpitem Unity, a nie dostosowanym Gnome Shell. W tej sekcji pokażemy, jak zacząć korzystać z Unity Remix.

Krok 1: Podłącz napęd flash USB o wielkości około 2 GB (lub większej) do portu USB. Aby uzyskać najlepsze wyniki, podłącz go do portu USB 3.0, ponieważ flashowanie Ubuntu Unity Remix będzie szybsze.

Krok 2: Przejdź do tego Link MediaFire i pobierz Ubuntu Unity Remix na swój komputer. Jest to plik o rozmiarze 3 GB, więc proces pobierania może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy!

Krok 3: Udaj się do Etcher.io. W witrynie poszukaj przycisku pobierania i kliknij go. Wybranie tego przycisku spowoduje zapisanie programu Etcher na komputerze. Etcher to narzędzie do flashowania USB / SD i będziemy go potrzebować, aby zainstalować Ubuntu Unity Remix na dysku flash USB.

Krok 4: Po zakończeniu pobierania aplikacji Etcher wyodrębnij ją z archiwum ZIP, w którym się pojawiła, i uruchom ją. W systemie Linux Etcher to AppImage. Po prostu rozpakuj plik i kliknij go dwukrotnie, aby uruchomić.

Jeśli korzystasz z Etcher na komputerze z systemem Windows lub Mac, musisz postępować zgodnie z instrukcjami na stronie, aby go otworzyć.

Krok 5: Znajdź przycisk „Wybierz obraz” i kliknij go myszą. Po kliknięciu „Wybierz obraz” pojawi się okno przeglądarki. Użyj tego okna, aby znaleźć pobrany wcześniej plik ISO Ubuntu Unity Remix.

Krok 6: Kliknij „Wybierz dysk” i wybierz dysk flash USB, jeśli aplikacja nie zrobiła tego automatycznie.

Krok 7: Znajdź „Flash!” i kliknij myszą. Po kliknięciu przycisku Etcher rozpocznie tworzenie instalacyjnego systemu Ubuntu Unity Remix USB.

Krok 8: Po zakończeniu tworzenia aplikacji Ubuntu Unity Remix USB przez aplikację Etcher uruchom ponownie komputer z wciąż podłączonym dyskiem flash USB. Następnie uzyskaj dostęp do systemu BIOS komputera i skonfiguruj go do uruchamiania z dysku USB.

Krok 9: Znajdź przycisk „Zainstaluj Ubuntu” i skonfiguruj instalację Ubuntu. Należy pamiętać, że chociaż Ubuntu Unity Remix używa Unity, nadal jest to bardzo tradycyjna instalacja Ubuntu.

Po zainstalowaniu Ubuntu Unity Remix uruchom ponownie komputer z systemem Linux! Gdy komputer zakończy się ponownie, będziesz mógł zalogować się bezpośrednio do klasycznego pulpitu Ubuntu Unity! Cieszyć się!