Jak korzystać z narzędzi edukacyjnych Microsoft Word

Narzędzia edukacyjne Microsoft Word, funkcja dostępna wyłącznie dla subskrybentów Office 365, mają na celu poprawę rozumienia tekstu i ogólnej płynności. Oto przegląd tego, co jest dostępne w narzędziach do nauki programu Word.

Co jest dostępne w narzędziach do nauki programu Word?

Narzędzia edukacyjne programu Word zapewniają kilka różnych funkcji edukacyjnych, które mają na celu poprawę koncentracji, szybkości czytania, wymowy i płynności. Nie obsługują jednak wszystkich języków. Odstępy w tekście nie działają w językach ze złożonymi lub połączonymi skryptami, a funkcja odczytu na głos nie obsługuje języków przesyłania rejestrów. Ponadto funkcja sylabowania nie obsługuje niektórych języków. Witryna pomocy technicznej pakietu Office zawiera szczegółowe informacje na temat Obsługa języków w Learning Tool, więc koniecznie sprawdź to.

Poniższe informacje dają wyobrażenie o ofertach dostępnych w tym zestawie narzędzi. Najpierw musisz uzyskać do nich dostęp. Aby to zrobić, otwórz Word, przejdź do zakładki „Widok”, a następnie wybierz „Narzędzia edukacyjne”.

Znajdziesz się teraz na nowej karcie „Narzędzia edukacyjne” z sześcioma różnymi opcjami.

opcje narzędzi do nauki

Każda oferta zapewnia wyjątkowe korzyści w procesie nauki języka. Oto, co musisz wiedzieć.

Szerokość kolumny

Opcja „Szerokość kolumny” dostosowuje ilość tekstu wyświetlanego w jednym wierszu. Mając mniej słów w linii, nowi uczniowie mogą odczuwać mniejszy niepokój podczas czytania tekstu. W miarę postępów możesz powoli dostosowywać szerokość kolumny, aby w każdym wierszu znajdowało się więcej tekstu.

Opcja Szerokość kolumny ma cztery poziomy. Aby uzyskać dostęp do tych opcji, wybierz „Szerokość kolumny”, a następnie wybierz żądaną szerokość z menu rozwijanego.

zmienić szerokość kolumny

Kolor strony

Dostosowanie koloru tła jest przydatne, aby poprawić zdolność czytelnika do przeglądania i skanowania tekstu. Chodzi o to, aby zmniejszyć zmęczenie oczu podczas korzystania z tych metod czytania, poprawiając kontrast tekstu na tle.

Wybranie opcji „Kolor strony” spowoduje wyświetlenie menu wyświetlającego bibliotekę różnych kolorów.

opcje koloru tła

Najechanie kursorem na różne kolory daje podgląd na żywo.

Line Focus

Line Focus to funkcja, która, jak sama nazwa wskazuje, przenosi fokus na linię (lub linie) poprzez podświetlenie tekstu. Do wyboru są trzy opcje: jedna, trzy lub pięć linii. Wybranie „Brak” z menu spowoduje usunięcie podświetlenia.

Line Focus

Po wybraniu opcji, z której chcesz skorzystać, możesz nawigować po całym dokumencie, klikając strzałki w górę i w dół po prawej stronie okna.

GIF z fokusem linii

Odstępy w tekście

Odstępy między tekstem zapewniają więcej odstępów między każdym znakiem, słowem i linią w treści. Ta funkcja służy do zwiększenia płynności czytania.

Oto, jak wyglądałby Twój tekst przed wprowadzeniem odstępów:

przed odstępami w tekście

A oto, jak by to wyglądało po zastosowaniu odstępów w tekście:

z włączonymi odstępami między wierszami

Sylaby

Włączenie funkcji „Sylaby” spowoduje wstawienie przerw między każdą sylabą słowa. Ma to na celu pomóc czytelnikom w wymowie i szybkim rozpoznawaniu słów.

wymowa za pomocą sylab

Czytać na głos

Funkcja Czytaj na głos podświetla każde słowo, gdy system odczytuje treść na głos. Dźwięk rozpocznie się w miejscu, w którym znajduje się kursor. Możesz także zaznaczyć określone słowa lub frazy, aby przeczytać tylko te treści.

Po wybraniu opcji „Czytaj na głos” zauważysz pasek opcji w prawym górnym rogu strony. Tutaj możesz (1) odtwarzać / wstrzymywać dźwięk i przechodzić między akapitami lub (2) wybierać inne brzmienie.

czytać na głos treść

Microsoft wyszczególnia również przydatne skróty klawiaturowe do obsługi funkcji Czytaj na głos. Oto, co zapewniają:

Rozpocznij / zakończ czytanie na głos: Ctrl + Alt + Spacja
Wstrzymywanie / odtwarzanie czytania na głos: Ctrl + spacja
Przyspiesz czytanie: Alt + Right
Zwolnij prędkość czytania: Alt + Left
Przeczytaj następny akapit: Ctrl + Right
Przeczytaj poprzedni akapit: Ctrl + Lewy

I to wszystko. To fantastyczne narzędzie pomagające młodym czytelnikom w poprawie umiejętności czytania, więc pamiętaj, aby w pełni je wykorzystać!

x