Udostępnij teraz w social media:

Czy potrzebujesz tekstowej przeglądarki internetowej w systemie Linux, aby używać jej w terminalu? Nie lubisz używać Lynxa, ponieważ wydaje się przestarzały i powolny? Masz nadzieję na coś lepszego? Sprawdź W3M. To nowoczesna tekstowa przeglądarka terminali dla systemu Linux, która ma znacznie więcej do zaoferowania.

W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować W3M w systemie Linux i jak z niego korzystać. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z poniższym przewodnikiem!

Instalowanie W3M w systemie Linux

Tekstowa przeglądarka internetowa W3M nie jest wstępnie instalowana w żadnym systemie operacyjnym Linux w głównym nurcie. W rezultacie, zanim przejdziemy do sposobu korzystania z tej przeglądarki, aby przejść do ulubionych witryn internetowych, musimy wyjaśnić, jak można ją zainstalować.

Aby rozpocząć instalację W3M w systemie Linux, musisz otworzyć okno terminala. Aby otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + Alt + T. Alternatywnie wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji, aby otworzyć go w ten sposób.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji, które odpowiadają systemowi operacyjnemu Linux, którego używasz do uruchomienia i uruchomienia tekstowej przeglądarki internetowej W3M.

Sprawdź -   Jak hostować własny serwer Git w systemie Linux

Ubuntu

W systemie Ubuntu przeglądarkę internetową W3M można łatwo zainstalować za pomocą następującego polecenia Apt poniżej w oknie terminala.

sudo apt install w3m

Debian

Jeśli jesteś użytkownikiem Debian Linux, będziesz mógł uruchomić przeglądarkę internetową W3M za pomocą następującego polecenia Apt-get poniżej w oknie terminala.

sudo apt-get install w3m

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą zainstalować przeglądarkę internetową W3M, korzystając z poniższego polecenia Pacman. Upewnij się, że repozytorium oprogramowania „Extra” jest włączone w pliku konfiguracyjnym Pacmana, aby je zainstalować.

sudo pacman -S w3m

Fedora

W Fedorze Linux przeglądarka internetowa W3M jest dostępna dla wszystkich użytkowników za pomocą poniższego polecenia Dnf.

sudo dnf install w3m

OpenSUSE

Aby zainstalować przeglądarkę internetową W3M w OpenSUSE Linux, musisz wykonać następujące polecenie Zypper poniżej w oknie terminala.

sudo zypper install w3m

Jak korzystać z W3M w systemie Linux

Przeglądarka internetowa W3M, chociaż oparta na tekście, jest o wiele bardziej przyjazna dla użytkownika i responsywna niż inne przeglądarki tekstowe (takie jak Lynx, która wymaga od użytkowników ręcznego akceptowania każdego pliku cookie i jest stosunkowo powolna i powolna).

Sprawdź -   Jak skonfigurować przycisk zasilania, aby wyłączyć wyświetlacz w systemie Windows 10

W tej części przewodnika pokażemy, jak w pełni wykorzystać możliwości przeglądarki internetowej W3M. Aby zacząć go używać, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Odwiedzanie stron internetowych z W3M w trybie tekstowym

Aby wyświetlić dowolną stronę internetową z W3M w trybie tekstowym (domyślny tryb przeglądania dla przeglądarki), musisz uruchomić polecenie w3m obok adresu URL, który chcesz odwiedzić.

Na przykład, aby wyświetlić Google.com, musisz otworzyć okno terminala i użyć polecenia w3m google.com, aby załadować witrynę.

w3m google.com

Po wprowadzeniu powyższego polecenia zobaczysz załadowaną podstawową tekstową stronę główną Google.com. Ponieważ jednak jesteś w podstawowym trybie tekstowym, nie będziesz w stanie kliknąć linków na stronie, aby uzyskać do nich dostęp.

Zamiast tego, aby poruszać się po dowolnej stronie załadowanej do W3M w tym trybie, musisz użyć klawiszy strzałek na klawiaturze, aby wybrać i klawisza Enter, aby potwierdzić swój wybór.

Na przykład, aby uzyskać dostęp do sekcji „Wiadomości” na stronie głównej Google, należy użyć klawiszy strzałek, aby podświetlić opcję „Wiadomości”. Po podświetleniu „Wiadomości” należy nacisnąć klawisz Enter, aby przejść do tej strony.

Sprawdź -   Jak grać w Metro Exodus w systemie Linux

Aby wyjść z tego trybu w W3M, naciśnij przycisk q na klawiaturze.

Odwiedzanie witryn internetowych w trybie wyświetlania monochromatycznego

Tryb wyświetlania monochromatycznego w W3M zmienia przeglądarkę w bardziej interaktywne doświadczenie przeglądania. Tak, nadal opiera się na tekście. Jednak cały tekst jest stylizowany na monochromatyczny kolor, a do klikania i nawigacji można używać myszy, a nie klawiatury.

Aby użyć trybu wyświetlania monochromatycznego w W3M, musisz użyć przełącznika wiersza poleceń -M. Na przykład, aby załadować Google.com w trybie monochromatycznym, wpisz polecenie w3m -M google.com.

w3m -M google.com 

W trybie przeglądania monochromatycznego użyj myszy, aby kliknąć to, co chcesz zrobić na stronie. Aby w dowolnym momencie zamknąć przeglądarkę, naciśnij przycisk q na klawiaturze.

Więcej informacji

Jeśli chodzi o W3M, jest wiele do omówienia. W tym przewodniku omówiliśmy podstawy. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o W3M, musisz przeczytać instrukcję. Aby go przeczytać, otwórz okno terminala i wpisz man w3m.

man w3m