Jak korzystać z VeraCrypt w systemie Linux

Przez lata TrueCrypt był preferowanym narzędziem szyfrującym dla użytkowników Linuksa. Działał dobrze i robił wszystko, czego mogłeś kiedykolwiek chcieć. Pewnego dnia projekt przerwano. Od tego czasu użytkownicy Linuksa szukali narzędzia do szyfrowania, które również działa. Dla większości najlepszym narzędziem jest VeraCrypt. Głównym powodem, dla którego VeraCrypt wyróżnia się na tle pozostałych nowych narzędzi szyfrujących, jest to, że jest to „rozwidlenie” starego kodu TrueCrypt. Oznacza to, że jeśli używasz TrueCrypt od lat, ale chcesz czegoś, co jest aktywnie utrzymywane, możesz zainstalować VeraCrypt na Linuksie i wszystko będzie nadal działać.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Oprogramowanie VeraCrypt robi wrażenie. Dzięki niemu użytkownicy mogą szyfrować pojedyncze pliki, tworzyć woluminy i szyfrować całe partycje. Oto jak używać VeraCryp w systemie Linux.

Instalacja

Ubuntu

sudo add-apt-repository ppa:unit193/encryption
sudo apt update 

sudo apt install veracrypt

Debian

Nie ma żadnych oficjalnych repozytoriów, które użytkownicy Debiana mogą dodać do swojego systemu, aby zainstalować oprogramowanie szyfrujące VeraCrypt. To powiedziawszy, najłatwiej jest go zainstalować pobierz plik DEB bezpośrednio ze strony usługi kompilacji OpenSUSE. Obecnie obsługuje Debiana 7 – 9.

Arch Linux

sudo pacman -S veracrypt

Fedora

sudo dnf copr enable scx/veracrypt 
sudo dnf install veracrypt.x86_64 -y

OpenSUSE

Chwyć najnowsza wersja VeraCrypt z OBS. Obsługiwane są wszystkie aktualne wersje OpenSUSE (Leap i Tumbleweed). Na stronie pobierania wybierz listę rozwijaną obok posiadanej wersji SUSE, a następnie kliknij przycisk instalacji, aby pobrać oprogramowanie.

Inne systemy Linux

Oprócz pakietów dla kilku dystrybucji Linuksa, VeraCrypt posiada instalator do pobrania dla „ogólnego Linuksa”. Oznacza to, że jeśli używasz dystrybucji Linuksa, będziesz mógł ją zainstalować. Udaj się na stronę VeraCrypt, pobierz najnowszą wersję i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Szyfrowanie z VeraCrypt

Szyfrowanie za pomocą oprogramowania VeraCrypt rozpoczyna się od utworzenia pustego pliku gdzieś w systemie plików. Najpierw otwórz menedżera plików i kliknij katalog, w którym chcesz umieścić zaszyfrowane elementy. Gdy znajdziesz żądany katalog, kliknij prawym przyciskiem myszy (nic) i wybierz „nowy”, „utwórz nowy dokument”, „utwórz pusty plik” lub cokolwiek powie menedżer plików.

Nazwij plik, jak chcesz. VeraCrypt będzie przechowywać wszystkie twoje zaszyfrowane dane w tym jednym pliku, więc bardzo ważne jest, aby je śledzić. Następnie, po utworzeniu pustego pliku, otwórz VeraCrypt, aby rozpocząć proces szyfrowania.

Aby utworzyć nowy zaszyfrowany plik, wybierz opcję „Utwórz wolumin” w narzędziu szyfrującym. Wybranie tej opcji powoduje wyświetlenie Kreatora tworzenia woluminu. Ten kreator wyjaśnia dwa różne sposoby szyfrowania. Obie metody są dobre, ale w tym samouczku skupimy się na opcji dla początkujących. Wybierz opcję „utwórz zaszyfrowany kontener plików”, aby rozpocząć.

Na następnej stronie pojawiają się dwa rodzaje opcji szyfrowania. Pierwszą opcją jest utworzenie kontenera jako standardowego wolumenu VeraCrypt. Drugi umożliwia użytkownikom tworzenie ukrytego woluminu VeraCrypt. Dla większości użytkowników najbardziej sensowna jest pierwsza opcja. Jeśli jednak potrzebujesz większego bezpieczeństwa, rozważ zamiast tego wybranie opcji ukrytego woluminu.

Po wybraniu typu wolumenu do utworzenia, musisz poszukać pustego pliku utworzonego wcześniej. Kliknij „wybierz plik”, znajdź go na swoim komputerze i kliknij Dalej, aby kontynuować.

Następny krok w procesie tworzenia woluminu wymaga wybrania algorytmu szyfrowania. Domyślna opcja to dobry wybór (AES), ale jeśli chcesz coś innego, kliknij menu rozwijane, aby wybrać inne metody szyfrowania, a następnie kliknij przycisk dalej, aby przejść do wyboru rozmiaru kontenera.

Kontener nie ma wymaganego rozmiaru i może być tak duży lub mały, jak lubi użytkownik (ale nie mniejszy niż 256 KB). Wprowadź rozmiar kontenera, a następnie kliknij przycisk dalej, aby ustawić hasło. Pamiętaj, że im silniejsze hasło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś włamie się do twojego zasobu tajnych plików. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj strongpasswordgenerator.com.

Po ustawieniu hasła proces szyfrowania jest prawie zakończony. Pozostało tylko sformatować kontener. Wybierz FAT jako system plików, a następnie kliknij „format”, aby zakończyć proces tworzenia woluminu.

Odszyfrowywanie za pomocą VeraCrypt

Odszyfrowania nie można wykonać, klikając plik kontenera. Zamiast tego musisz zamontować plik w samym VeraCrypt. Zrób to, otwierając oprogramowanie i klikając „wybierz plik”. Wyszukaj pusty plik, który zawiera kontener szyfrowania na komputerze z systemem Linux. Następnie wybierz gniazdo z listy. Po zaznaczeniu gniazda kliknij „zamontuj”, aby uzyskać dostęp do zawartości zaszyfrowanego pliku kontenera.

Po zamontowaniu woluminu będziesz mógł dodać do niego tyle danych, ile chcesz. Aby uzyskać do niego dostęp, przejdź do narzędzia VeraCrypt i wybierz wolumin z jednego z gniazd na liście. Kliknij „otwórz”, aby uruchomić kontener w menedżerze plików. Z tego miejsca umieść w środku dowolną liczbę plików. Po zakończeniu wróć do oprogramowania i wybierz „Odłącz”.