Jak korzystać z wirtualnych pulpitów w systemie operacyjnym Chrome

Udostępnij teraz w social media:

Google wreszcie dodaje wirtualne pulpity do swojego repertuaru funkcji Chromebooka – coś, co mają już inne główne systemy operacyjne – z systemem operacyjnym Chrome w wersji 76. Funkcja jest testowana od kilku miesięcy i jest teraz dostępna dla użytkowników wersji stabilnej.

Wirtualne pulpity, zwane przez Google Virtual Desks, pozwalają podzielić pulpit na wiele obszarów roboczych, w których można organizować aplikacje i okna. System operacyjny Chrome umożliwia jednoczesne posiadanie do czterech biurek, między którymi można szybko się przełączać.

Po zaktualizowaniu Chromebooka do najnowszej wersji systemu operacyjnego Chrome wystarczy nacisnąć klawisz „Przegląd” ([]]]), aby wyświetlić opcję w prawym górnym rogu, aby rozpocząć korzystanie z wirtualnych biurek.

Jak włączyć wirtualne biurka

Jeśli nie widzisz Wirtualne biurka (przycisku + Nowe biurko) dostępne po naciśnięciu klawisza Przegląd, funkcja może być ukryta za flagą, którą musisz włączyć, zanim będziesz mógł uzyskać do niej dostęp. Oto jak włączyć tę funkcję.

Włączając cokolwiek z chrome: // flags, używasz funkcji eksperymentalnych, które nie zostały przetestowane na wszystkich urządzeniach i mogą działać nieprawidłowo. Po drodze możesz potencjalnie natknąć się na kilka błędów, więc zachowaj ostrożność podczas zabawy z niektórymi dostępnymi flagami.

  Co to jest plik MSIX?

Uruchom Chrome, wpisz chrome: // flags w omniboksie, naciśnij klawisz Enter, a następnie wpisz „Wirtualne biurka” w pasku wyszukiwania.

Możesz też wkleić chrome: // flags / # enable-virtual-desks do omniboksu i nacisnąć Enter, aby przejść bezpośrednio tam.

Kliknij menu rozwijane obok flagi „Włącz wirtualne biurka”, a następnie wybierz „Włączone”.

Kliknij menu rozwijane i kliknij

Aby zmiany odniosły skutek, musisz ponownie uruchomić system operacyjny Chrome. Kliknij niebieski przycisk „Uruchom ponownie teraz” u dołu strony.

Aby zmiany odniosły skutek, musisz ponownie uruchomić Chromebooka.  Kliknij niebieski

Jak dodać wirtualne biurka

Teraz, gdy funkcja Virtual Desks działa na komputerze, naciśnij klawisz Overview ([]]]) na klawiaturze, aby zobaczyć wszystkie aktywne okna. U góry ekranu zwróć uwagę na ikonę „+ Nowe biurko”. Naciśnij, aby dodać nowy pulpit wirtualny.

Dodaj nowe biurko, klikając

Możesz dodać i używać do czterech biurek jednocześnie.

Miej do dyspozycji maksymalnie cztery aktywne biurka.

Jak przełączać się między wirtualnymi biurkami

Wirtualne biurka doskonale nadają się do aplikacji, które można pozostawić otwarte bez minimalizowania ich do zasobnika. Aplikacja tam jest, czekając na Twój powrót. Możesz na przykład mieć aplikacje społecznościowe na jednym biurku i edytor tekstu na drugim.

Ilekroć chcesz przełączać się między komputerami stacjonarnymi i używać dedykowanych im aplikacji, możesz to zrobić na kilka sposobów.

Pierwszym sposobem zmiany biurka jest naciśnięcie klawisza Przegląd, a następnie kliknięcie pulpitu u góry ekranu, aby natychmiast się do niego przełączyć. Dopóki pamiętasz, jakie aplikacje znajdują się na którym wirtualnym biurku, poruszanie się między nimi jest szybkie i proste.

  Jak odnosić się do komórek między arkuszami kalkulacyjnymi Microsoft Excel

Aby zmienić biurko, kliknij jeden z trybów przeglądania.

Druga metoda umożliwia bezpośrednie przejście do aplikacji, której szukasz, bez zgadywania, na którym pulpicie się znajduje. Każda aktualnie otwarta aplikacja ma ikonę, która pojawia się na półce. Więc wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć aplikację i przejść bezpośrednio do tego pulpitu. Jeśli aplikacja jest zminimalizowana, wybranie ikony aplikacji również ją maksymalizuje.

Wszystkie otwarte aplikacje są widoczne na półce.  Aby przełączyć biurko bezpośrednio do tej aplikacji, kliknij jej ikonę na półce.

Jak przenosić aplikacje między wirtualnymi biurkami

Gdy otworzysz aplikację na określonym biurku, nie musi ona spędzać tam całego swojego życia. Zamiast tego możesz przenosić go między pulpitami. Ta funkcja jest przydatna, jeśli przypadkowo otworzyłeś aplikację na niewłaściwym biurku i chcesz ją przenieść bez zabijania.

Naciśnij klawisz Przegląd podczas przeglądania pulpitów wirtualnych z aplikacją, którą chcesz przenieść, kliknij i przeciągnij okno na środek ekranu, a następnie przeciągnij i upuść na żądany pulpit.

Przeciągnij aplikację z trybu przeglądania bezpośrednio na biurko, aby ją tam przenieść.

Uwaga: pamiętaj, aby najpierw przeciągnąć aplikację na środek. Chrome OS naśladuje Androida i zabija aplikację, gdy jest przeciągnięta prosto w górę lub w dół z boków.

Skróty klawiaturowe do wirtualnych biurek już wkrótce

Obecnie system operacyjny Chrome nie ma możliwości poruszania się po wirtualnych pulpitach za pomocą gestów na gładziku lub skrótów klawiaturowych. Jednak, jak zauważył Chrome Unboxed, the Publikują błędy Chromium w przypadku pulpitów wirtualnych zauważa, że ​​wkrótce pojawią się następujące skróty:

  Jak korzystać z funkcji LICZBA.CAŁK w programie Excel

Ctrl + Wyszukaj + =: Dodaj nowe biurko.
Ctrl + Wyszukaj + -: Usuń biurko.
Ctrl + Search +]: Aktywuj biurka po prawej stronie (jeśli istnieją).
Ctrl + Wyszukaj + [: Activate desk on the left (if any).
Ctrl+Search+Shift + ]: Przenieś aktywne okno (lub podświetlone okno w trybie przeglądania) na biurko po prawej stronie (jeśli istnieje).
Ctrl + Wyszukaj + Shift +[:Przenieśaktywneokno(lubpodświetloneoknowtrybieprzeglądania)nabiurkopolewejstronie(jeśliistnieje)[:Moveactivewindow(orhighlightedwindowinOverviewmode)tothedeskontheleft(ifany)

Nie jesteśmy pewni, kiedy te skróty będą dostępne, ale prawdopodobnie można bezpiecznie założyć, że nastąpi to raczej wcześniej niż później.

Wraz z dodaniem wirtualnych biur do systemu operacyjnego Chrome, Google w końcu dołącza do każdego innego ważnego systemu operacyjnego z wieloma obszarami roboczymi, aby uprościć pulpit (y), zapewniając bardziej produktywne i uporządkowane życie.

x