Jak korzystać z ZFS na root w Ubuntu 19.10

ZFS na rootie to nowa funkcja Ubuntu 19.10. Dzięki niemu użytkownicy Ubuntu mogą doświadczyć surowej mocy systemu plików ZFS na głównej partycji Linux. W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować ZFS na root dla Ubuntu.

Zanim zaczniemy

ZFS to solidny system plików i doskonale widać, że Canonical podnosi wartość Ubuntu, ułatwiając konfigurację i korzystanie z niego. Ta funkcja bez wątpienia poprawi działanie pulpitu Ubuntu. Jednak nowa funkcja ZFS jest wysoce eksperymentalna i jest w trakcie aktywnego rozwoju. Nie należy korzystać z tej funkcji na komputerach produkcyjnych, ponieważ może to spowodować utratę cennych danych lub awarię systemu.

Tworzenie dysku twardego Ubuntu

Konfiguracja ZFS na partycji root w Ubuntu Linux wymaga świeżej instalacji najnowszej wersji Ubuntu, wersji 19.10 Eoan Ermine. Żadne inne wydania Ubuntu obecnie nie obsługują użytkowników konfigurujących system plików ZFS na rootie.

Utworzenie nowego dysku na żywo Ubuntu jest łatwym procesem i zaczyna się od pobrania najnowszej wersji Ubuntu. Udaj się do Strona Ubuntu, znajdź przycisk „Pobierz”, poszukaj „Ubuntu Desktop” i kliknij przycisk „19.10”, aby pobrać Ubuntu 19.10.

Po pobraniu najnowszego obrazu ISO Ubuntu 19.10 na komputer, nadszedł czas, aby uzyskać narzędzie do nagrywania ISO. Iść do Etcher.io, pobierz najnowszą wersję i otwórz ją na pulpicie.

Gdy narzędzie do nagrywania Etcher ISO jest otwarte i gotowe do pracy na pulpicie, znajdź niebieski przycisk „Wybierz obraz” i kliknij go myszą. Następnie użyj okna dialogowego Otwórz plik, aby znaleźć obraz ISO Ubuntu 19.10 w systemie plików na twoim komputerze.

Gdy plik ISO Ubuntu 19.10 zakończy się ładowanie do Etcher, włóż dysk flash USB do portu USB komputera. Następnie znajdź przycisk „Wybierz dysk” i wybierz go. Wybierz urządzenie flash USB jako dysk w menu.

Rozpocznij proces nagrywania ISO w aplikacji Etcher, klikając przycisk „Flash!”. Poczekaj kilka minut i pozwól Etcherowi wypalić plik ISO Ubuntu 19.10 na urządzeniu USB. Gdy Etcher zakończy proces nagrywania, uruchom ponownie komputer, uzyskaj dostęp do BIOS-u i skonfiguruj go do uruchamiania z USB.

Instalowanie Ubuntu z ZFS na rootie

Po pomyślnym uruchomieniu urządzenia USB w systemie Ubuntu można rozpocząć instalację. Aby rozpocząć, spójrz na ekran powitalny na dysku Live Ubuntu, znajdź przycisk „Zainstaluj Ubuntu” i kliknij go myszką.

Po wybraniu przycisku „Zainstaluj Ubuntu” zostanie wyświetlona strona „Układ klawiatury”. Przejrzyj tę stronę pod kątem układu klawiatury (jeśli system Ubuntu nie wykrył go automatycznie). Następnie kliknij przycisk „Kontynuuj”, aby zastosować wybrany układ.

Na następnej stronie, po „Układ klawiatury”, zobaczysz stronę „Aktualizacje i inne oprogramowanie”. Tutaj Ubuntu pyta: „Jakie aplikacje chcesz na początek zainstalować” i „inne opcje”.

W obszarze „Jakie aplikacje chcesz zainstalować na początek” wybierz opcję „Normalna instalacja”. Lub, jeśli wolisz bardziej lekki Ubuntu, wybierz opcję „Minimalna instalacja”. Aby wyświetlić „Inne opcje”, zaznacz „Zainstaluj oprogramowanie innych firm dla grafiki i sprzętu Wi-Fi oraz dodatkowych formatów multimediów”, ponieważ skonfiguruje ono różne sterowniki i kodeki dla twojego systemu.

Po stronie „Aktualizacje i inne oprogramowanie” pojawia się strona „Typ instalacji”. Tutaj Ubuntu prosi o wybranie metody instalacji. Aby korzystać z ZFS w systemie Linux, musisz znaleźć i wybrać opcję „EKSPERYMENTALNA: Wymaż dysk i użyj ZFS”. Następnie zlokalizuj przycisk „Zainstaluj teraz” i kliknij go myszą, aby przejść do następnej strony instalatora Ubuntu 19.10.

Uwaga: wybierając opcję „DOŚWIADCZENIE: Wymaż dysk i użyj ZFS” Ubuntu usunie absolutnie wszystko z dysku twardego i sformatuje go w systemie plików ZFS. Podwójne uruchamianie nie będzie działać!

Po „Typie instalacji” znajduje się strona „Gdzie jesteś”. Tutaj Ubuntu pyta, gdzie jesteś na świecie, aby mógł określić strefę czasową, w której mieszkasz. Za pomocą myszy kliknij mapę w strefie czasowej w pobliżu miejsca zamieszkania. Możesz też wpisać strefę czasową w polu tekstowym. Po ustawieniu strefy czasowej kliknij przycisk „Kontynuuj”, aby przejść do następnej strony.

Po przejściu do strony „Gdzie jesteś” w instalatorze Ubuntu zobaczysz stronę „Kim jesteś”. Tutaj Ubuntu prosi o utworzenie nowego użytkownika dla nowej instalacji. Wpisz swoje imię i nazwisko w polu „Twoje imię”, nazwij swój komputer w polu „Nazwa komputera”, a następnie ustaw swoją nazwę użytkownika / hasło w polach nazwy użytkownika i hasła.

Po skonfigurowaniu imienia i nazwiska, nazwy komputera, nazwy użytkownika i hasła Ubuntu zakończy proces instalacji. Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie system Ubuntu, aby użyć nowej instalacji Ubuntu ZFS!

x