Jak łatwo zainstalować aplikacje Flatpak w Elementary OS z Sideload

Udostępnij teraz w social media:

Sideload to doskonałe małe narzędzie, które po zainstalowaniu sprawia, że ​​instalacja aplikacji Flatpak w Podstawowym systemie operacyjnym jest niezwykle prosta. Postępuj zgodnie z tym samouczkiem, gdy będziemy zastanawiać się, jak skonfigurować narzędzie dla swojego systemu.

Uwaga: używanie Sideload wymaga absolutnie najnowszej wersji Elementary OS (wersja 5.0 Juno). Przed przystąpieniem do korzystania z samouczka postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak zaktualizować Podstawową wersję 4.0 do wersji 5.0.

Włącz obsługę Flatpak w elementarnym systemie operacyjnym

Aby móc korzystać z narzędzia Sideload na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym, musisz mieć skonfigurowany protokół Flatpak w swoim systemie. Aby go skonfigurować, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.I zainstaluj flatpak pakiet.

sudo apt install flatpak

Powyższe polecenie powinno wystarczyć, aby środowisko wykonawcze Flatpak działało na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym. Jeśli jednak masz problemy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak włączyć Flatpak. Koniecznie przeczytaj również stronę internetową Flatpak, aby uzyskać więcej informacji.

Zainstaluj Sideload w podstawowym systemie operacyjnym

Sideload jest rozwijany dla Elementary OS od około 6 miesięcy. Jednak nie jest jeszcze dostępny w AppCenter. W rezultacie jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do Sideload jest pobranie kodu źródłowego, skompilowanie go i zainstalowanie.

  Jak włączyć, gdy „Publiczny” jest wyszarzony

Uwaga: chociaż Sideload jest ukierunkowany na elementarny system operacyjny, można go instalować w innych systemach operacyjnych Linux, o ile spełnione są zależności. Aby uzyskać więcej informacji o wymaganych zależnościach, kliknij tę stronę tutaj.

Aby rozpocząć instalację Sideload na elementarnym systemie operacyjnym, musisz najpierw zainstalować wszystkie zależności. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie stamtąd użyj Trafny polecenie, aby załadować zależności.

sudo apt install git libflatpak-dev libgranite-dev libgtk-3-dev libxml2-dev meson valac

Po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych zależności dla Sideload na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym uruchom aktualizację i zainstaluj najnowsze łaty. Najnowsze aktualizacje pomogą kompilacji oprogramowania działać płynniej.

sudo apt update  sudo apt upgrade -y

Po zakończeniu aktualizacji użyj klon gita polecenie, aby pobrać kod źródłowy Sideload na komputer z systemem operacyjnym Elementary OS.

git clone https://github.com/elementary/sideload.git

Po zakończeniu pobierania kodu przenieś okno terminala do folderu „sideload” za pomocą Płyta CD polecenie poniżej.

cd sideload

W katalogu „sideload” użyj kompilacja mezonów polecenie, aby skonfigurować środowisko kompilacji oprogramowania.

meson build --prefix=/usr

Kiedy kompilacja mezonów polecenie zostało zakończone podczas konfigurowania środowiska kompilacji, przejdź do niego za pomocą Płyta CD polecenie poniżej.

cd build

W środowisku kompilacji Sideload uruchom ninja polecenie, aby skompilować kod źródłowy. Należy pamiętać, że w zależności od specyfikacji sprzętowej komputera z systemem Elementary OS proces kompilacji może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy!

ninja

Śledząc ninja polecenie, oprogramowanie jest skompilowane i gotowe do pracy. W tym momencie oprogramowanie musi być zainstalowane w głównym systemie plików systemu operacyjnego Elementary. Aby to zrobić, użyj instalacja ninja polecenie poniżej.

sudo ninja install

Możesz sprawdzić, czy Sideload działa, wykonując io.elementary.sideload w terminalu, ale uwaga: uruchomienie go z wiersza poleceń nie wywołuje interfejsu GUI!

io.elementary.sideload

Używanie Sideload do instalowania aplikacji Flatpak w Podstawowym systemie operacyjnym

Aplikacja Sideload współpracuje z plikami Flatpak REF pobranymi ze sklepu Flatpak Flathub. Aby zainstalować dowolną aplikację Flatpak na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

  Twórz screencasty w najwyższej rozdzielczości swojego monitora [OS X]

Krok 1: Przejdź na stronę Flathub, klikając to połączyć.

Krok 2: Na stronie głównej Flathub kliknij przycisk wyszukiwania w prawej górnej części strony. Następnie kliknij pole tekstowe i wpisz nazwę programu, który chcesz zainstalować. W tym przykładzie użyjemy Skype.

Krok 3: Wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować w wynikach wyszukiwania, aby przejść do jej strony na stronie Flathub.

Krok 4: Po przejściu na stronę Flathub aplikacji znajdź przycisk „zainstaluj” i kliknij go myszą. Wybranie przycisku „Zainstaluj” spowoduje pobranie pliku Flatpak REF na komputer w folderze „Pobrane”

Krok 5: Kliknij przycisk „Aplikacje” i wyszukaj „Pliki”. Następnie uruchom aplikację „Pliki” na pulpicie Elementary OS.

  Jak zainstalować odtwarzacz wideo Celluloid w systemie Linux

Krok 6: W aplikacji „Files” zlokalizuj folder „Downloads” i wybierz go myszką, aby uzyskać dostęp do pobranego pliku REF Flatpak.

Krok 7: W folderze „Pobrane” kliknij dwukrotnie plik Flatpak REF. Lub kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Ładowanie boczne”, aby go otworzyć.

Krok 8: Po otwarciu pliku Flatpak REF w Sideload pojawi się komunikat. Ta wiadomość zapyta, czy chcesz „zainstalować niezaufaną” aplikację. Sprawdź przycisk „Rozumiem” i wybierz „Zainstaluj mimo to”.

Krok 9: Zezwól na instalację aplikacji Flatpak ze sklepu Flathub.

Po zakończeniu instalacji aplikacji za pomocą Sideload będzie można uzyskać do niej dostęp w menu „Aplikacje”.

x