Jak łatwo zainstalować aplikacje Flatpak w podstawowym systemie operacyjnym za pomocą Sideload

Sideload to doskonałe małe narzędzie, które po zainstalowaniu sprawia, że ​​instalacja aplikacji Flatpak w podstawowym systemie operacyjnym jest niezwykle prosta. Postępuj zgodnie z tym samouczkiem, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować narzędzie w swoim systemie.

Uwaga: korzystanie z Sideload wymaga absolutnie najnowszej wersji Elementary OS (wersja 5.0 Juno). Przed skorzystaniem z samouczka postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak zaktualizować Elementary 4.0 do 5.0.

Włącz obsługę Flatpak w podstawowym systemie operacyjnym

Aby móc korzystać z narzędzia Sideload na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym, musisz mieć skonfigurowany protokół Flatpak w swoim systemie. Aby to skonfigurować, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T i zainstaluj pakiet flatpak.

sudo apt install flatpak

Powyższe polecenie powinno wystarczyć, aby środowisko wykonawcze Flatpak działało na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym. Jeśli jednak masz problemy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak włączyć Flatpak. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj również witrynę Flatpak.

Zainstaluj Sideload w podstawowym systemie operacyjnym

Sideload był rozwijany dla Elementary OS przez około 6 miesięcy. Jednak nie jest jeszcze dostępny w AppCenter. W rezultacie jedynym sposobem uzyskania dostępu do Sideload jest pobranie kodu źródłowego, skompilowanie go i zainstalowanie.

Uwaga: chociaż Sideload jest przeznaczony dla podstawowego systemu operacyjnego, można go zainstalować na innych systemach operacyjnych Linux, o ile spełnione są zależności. Aby uzyskać więcej informacji na temat potrzebnych zależności, kliknij tę stronę tutaj.

Aby rozpocząć instalację Sideload w elementarnym systemie operacyjnym, musisz najpierw zainstalować wszystkie zależności. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj polecenia Apt, aby załadować zależności.

sudo apt install git libflatpak-dev libgranite-dev libgtk-3-dev libxml2-dev meson valac

Po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych zależności dla Sideload na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym uruchom aktualizację i zainstaluj najnowsze poprawki. Najnowsze aktualizacje pomogą w płynniejszej kompilacji oprogramowania.

sudo apt update

sudo apt upgrade -y

Po zakończeniu procesu aktualizacji użyj polecenia git clone, aby pobrać kod źródłowy Sideload na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym.

git clone https://github.com/elementary/sideload.git

Po zakończeniu pobierania kodu przenieś okno terminala do folderu „sideload” za pomocą poniższego polecenia CD.

cd sideload

W katalogu „sideload” użyj polecenia meson build, aby skonfigurować środowisko kompilacji oprogramowania.

meson build --prefix=/usr

Gdy polecenie meson build zakończy konfigurowanie środowiska kompilacji, przejdź do niego za pomocą poniższego polecenia CD.

cd build

W środowisku kompilacji Sideload uruchom polecenie ninja, aby skompilować kod źródłowy. Należy pamiętać, że w zależności od specyfikacji sprzętowej komputera z podstawowym systemem operacyjnym proces kompilacji może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy!

ninja

Zgodnie z poleceniem ninja oprogramowanie jest skompilowane i gotowe do pracy. W tym momencie oprogramowanie musi zostać zainstalowane w głównym systemie plików podstawowego systemu operacyjnego. Aby to zrobić, użyj poniższego polecenia instalacji ninja.

sudo ninja install

Możesz sprawdzić, czy Sideload działa, uruchamiając io.elementary.sideload w terminalu, ale uważaj, uruchomienie go z wiersza poleceń nie powoduje wyświetlenia interfejsu GUI!

io.elementary.sideload

Używanie Sideload do instalowania aplikacji Flatpak w podstawowym systemie operacyjnym

Aplikacja Sideload współpracuje z plikami Flatpak REF pobranymi ze sklepu Flatpak Flathub. Aby zainstalować dowolną aplikację Flatpak na komputerze z podstawowym systemem operacyjnym, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Wejdź na stronę Flathub, klikając to połączyć.

Krok 2: Na stronie głównej Flathub kliknij przycisk wyszukiwania w prawej górnej części strony. Następnie kliknij pole tekstowe i wpisz nazwę programu, który chcesz zainstalować. W tym przykładzie użyjemy Skype.

Krok 3: Wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować, z wyników wyszukiwania, aby przejść do jej strony w witrynie Flathub.

Krok 4: Po przejściu na stronę Flathub aplikacji znajdź przycisk „zainstaluj” i kliknij go myszą. Wybranie przycisku „Zainstaluj” spowoduje pobranie pliku Flatpak REF na komputer w folderze „Pobrane”

Krok 5: Kliknij przycisk „Aplikacje” i wyszukaj „Pliki”. Następnie uruchom aplikację „Pliki” na pulpicie podstawowego systemu operacyjnego.

Krok 6: W aplikacji „Pliki” znajdź folder „Pobrane” i wybierz go myszą, aby uzyskać dostęp do pobranego pliku Flatpak REF.

Krok 7: W folderze „Pobrane” kliknij dwukrotnie plik Flatpak REF. Lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Sideload”, aby go otworzyć.

Krok 8: Po otwarciu pliku Flatpak REF w Sideload pojawi się komunikat. Ta wiadomość zapyta, czy chcesz „zainstalować niezaufaną” aplikację. Zaznacz przycisk „Rozumiem” i wybierz „Mimo to zainstaluj”.

Krok 9: Zezwól na instalację aplikacji Flatpak ze sklepu Flathub.

Po zakończeniu instalacji aplikacji za pomocą Sideload będzie można uzyskać do niej dostęp w menu „Aplikacje”.

x