Jak liczyć kolorowe komórki w Excelu

Arkusze kalkulacyjne Excel są używane do różnych rzeczy. Niezależnie od tego, do czego używasz arkusza kalkulacyjnego, prawdopodobnie pokolorujesz komórki, aby ułatwić zrozumienie informacji. Kolorowe komórki są również dodawane po zastosowaniu formatowania warunkowego, ale możesz użyć dowolnego koloru komórki, aby wyróżnić wartości, które mają coś wspólnego.

Kolorowe komórki w Excelu

Kolorowa komórka w programie Excel nie zachowuje się inaczej niż komórki bez koloru wypełnienia. To powiedziawszy, wyglądają inaczej i jeśli chcesz policzyć, ile razy w arkuszu pojawia się określona kolorowa komórka, przekonasz się, że nie ma na to prostego sposobu. Możesz użyć filtrów danych do zliczania kolorowych komórek w programie Excel.

Policz kolorowe komórki w Excelu

Ta metoda pozwala zliczyć komórki o określonym kolorze w danej kolumnie. Jeśli ten sam kolor powtarza się w różnych kolumnach, musisz policzyć komórki dla każdej kolumny osobno, a następnie dodać je razem.

Otwórz plik Excel z kolorowymi komórkami.
Wybierz kolumnę, klikając nagłówek kolumny.
Po wybraniu przejdź do karty Dane na wstążce.
Kliknij przycisk Filtruj.
Otwórz menu rozwijane u góry wybranej kolumny.
Wybierz Filtruj według koloru.
Wybierz kolor, dla którego chcesz policzyć komórki.
Po zastosowaniu filtra wszystkie komórki z wybranym kolorem przesuną się na górę.
Zaznacz wszystkie komórki w tym samym kolorze.
Spójrz w prawy dolny róg, aby zobaczyć liczbę wybranych komórek.
Usuń filtr, aby przywrócić komórkom ich pierwotną kolejność

Uwaga: Jeśli sama komórka jest pusta i ma tylko wypełniony kolorem, program Excel jej nie policzy.

Ograniczenia

Ta metoda ma swoje ograniczenia. Po pierwsze, jeśli komórka jest pusta, nie zostanie zliczona. Będziesz musiał dodać do komórki jakąś wartość null, np. zero, jeśli chcesz ją policzyć.

Po zastosowaniu filtra zmienia on kolejność komórek, tak aby preferowane komórki znajdowały się na górze. Oznacza to, że Twoje dane będą wyglądać inaczej podczas liczenia komórek. Aby przywrócić komórki do ich pierwotnej kolejności, musisz cofnąć filtr.

Musisz to powtórzyć dla każdej kolumny z kolorowymi komórkami.

Pierwsza komórka nie jest liczona bez względu na wszystko. Wstaw pusty wiersz nad wszystkimi innymi wierszami i wprowadź nazwę kolumny, zanim zastosujesz filtr.

Alternatywna metoda

Jeśli masz czas, a liczba komórek, które musisz policzyć, nie jest tak duża, możesz je wybrać ręcznie. Aby ręcznie zaznaczyć komórki, Ctrl+kliknij komórki, które chcesz zliczyć, i spójrz na prawy dolny róg, aby zobaczyć liczbę zaznaczonych komórek.