Jak Mac przełączy się z Intel na własne układy ARM firmy Apple

Udostępnij teraz w social media:

Mac przechodzi przez kolejny ogromny przełącznik procesora. Do końca 2020 roku Apple wypuści komputery Mac z „Apple Silicon”, podobnie jak iPady i iPhone’y. Oto, co oznacza koniec procesorów Intel dla przyszłości komputerów Mac.

Nowy macOS 11.0 Big Sur, spodziewany jesienią 2020 r., Będzie pierwszą wersją macOS obsługującą tę nową architekturę.

Dlaczego Apple się zmienia i co to oznacza dla Ciebie

Apple twierdzi, że ten przełącznik „zapewni komputerowi Mac zupełnie nowy poziom wydajności”. Własny krzem Apple, znaleziony w urządzeniach takich jak iPad i iPhone, oferuje znacznie lepszą wydajność w przeliczeniu na ilość zużytej energii niż procesory Intela.

Procesory Intel wymagają więcej mocy i generują więcej ciepła. W przypadku urządzenia takiego jak MacBook oznacza to, że wydajność jest ograniczona przez moc baterii i potrzebę utrzymania niskiej temperatury elementów wewnętrznych.

Własne SoC firmy Apple (systemy na chipie), które nazywa „Apple Silicon”, są technicznie procesorami ARM. ARM to tylko architektura – Apple projektuje i produkuje własne procesory. Dzięki Intelowi Apple jest całkowicie na łasce innej firmy, która opracowuje i produkuje procesory dla swoich komputerów Mac. Dzięki ARM Apple jest w stanie zaprojektować i stworzyć własny, niestandardowy układ scalony. Apple robi to od lat, a teraz ta wiedza dociera do komputerów Mac.

  Pozwól telefonowi dzwonić tylko wtedy, gdy jest to ważne [Android]

Nie daj się zwieść – Apple nie zamierza wbijać procesora iPhone’a ani iPada w komputer Mac. Apple produkuje chipy tylko dla Maca i powinny być jeszcze mocniejsze niż krzem w iPadzie Pro. Apple ma tutaj dużą przewagę nad swoimi konkurentami – Microsoft produkuje laptopy ARM z systemem Windows 10, ale Microsoft nie projektuje własnych niestandardowych, specjalnie zbudowanych procesorów ARM dla komputerów z systemem Windows.

Ostatecznie nowa architektura oznacza wydłużoną żywotność baterii, mniejsze zużycie energii oraz możliwość kontrolowania własnego przeznaczenia przez Apple i projektowania elementów wewnętrznych komputera Mac tak, aby były ściśle zintegrowane z jego oprogramowaniem. Apple twierdzi, że nowa architektura pozwoli jej „zmaksymalizować wydajność i żywotność baterii lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Aplikacje na iPhone’a i iPada na Macu

Różne aplikacje na iPhone'a i iPada działające na Macu z Apple Silicon.

Przechodząc na tę samą architekturę chipów, która zasila iPhone’a i iPada, Apple zyskuje lepszą kompatybilność z aplikacjami na iPhone’a i iPada.

Będziesz mógł otworzyć App Store na komputerze Mac z procesorem ARM i zainstalować dowolną aplikację na iPhone’a lub iPada. Ta aplikacja będzie działać w oknie na pulpicie komputera Mac. Deweloper nie musi robić nic specjalnego.

To tak, jak na Chromebookach Google można uruchamiać aplikacje na Androida.

  4 darmowe narzędzia do tworzenia wysokiej jakości animowanych GIF-ów

Programiści mogą z łatwością przenosić swoje aplikacje na komputery Mac

Plik

Istniejące aplikacje na Maca nie pozostają w tyle. Apple zajmuje się kompatybilnością na dwa sposoby: ułatwiając programistom przenoszenie ich aplikacji do nowej architektury oraz umożliwiając użytkownikom komputerów Mac uruchamianie aplikacji, które nie zostały jeszcze przeniesione.

Programiści będą mogli otwierać swoje istniejące aplikacje Intel Mac w Xcode i przekompilować je dla ARM. Apple powiedział, że większość programistów potrzebuje zaledwie kilku dni, aby ich aplikacje działały na ARM.

Wszystkie własne aplikacje Apple zawarte w macOS 11.0 Big Sur będą działać natywnie na własnej architekturze Apple. Inne firmy również pracują nad przeniesieniem swoich aplikacji – Apple pokazało również, że Microsoft Office i Adobe Photoshop CC działają natywnie na ARM. Programiści mogą tworzyć uniwersalne pliki binarne, które działają zarówno na systemach Intel, jak i ARM Mac.

Deweloperzy mogą wypożyczyć „Zestaw przejściowy dla programistów”Od Apple, aby rozpocząć przenoszenie swoich aplikacji.

Możesz uruchamiać aplikacje Intel Mac z Rosetta 2

Slajd Apple przedstawiający różne funkcje Rosetty 2.

Ale co z aplikacjami, które nie są przenoszone? Apple ogłosił Rosetta 2 dla tego przypadku użycia. Rosetta 2 to warstwa zgodności, która tłumaczy istniejące aplikacje Intel na ARM, umożliwiając uruchamianie tych samych aplikacji na nowym komputerze Mac z procesorem ARM, które można uruchomić na starym komputerze Mac z procesorem Intel.

Tłumaczenie odbywa się, jeśli to możliwe, po zainstalowaniu aplikacji. Jeśli aplikacja używa kodu just-in-time, Rosetta 2 może również przetłumaczyć kod w locie.

  Ta wyszukiwarka może znaleźć dowolny komiks Calvin & Hobbes na podstawie słowa kluczowego

Apple pochwalił się grą Tomb Raider działającą z doskonałą wydajnością pod Rosetta 2. Wygląda znacznie szybciej niż warstwa zgodności Microsoftu w Windows 10 na ARM, która jest znana ze słabej wydajności.

Innymi słowy, aplikacje na Maca, które nie zostały przeniesione, będą „po prostu działać”. Oczywiście nadal uzyskasz najlepszą wydajność dzięki aplikacjom, które natywnie działają na ARM.

Gra Tomb Raider działająca w Rosetta 2 na komputerze Mac.

Pełna obsługa wirtualizacji sprzętu

Komputery Mac z procesorem ARM oferują również pełną obsługę wirtualizacji sprzętu. Apple pokazało, że uruchamia maszyny wirtualne Parallels na nowym komputerze Mac z procesorem ARM, umożliwiając programistom uruchamianie Linuksa tak samo, jak na komputerze Mac z procesorem Intel.

Co się dzieje z komputerami Mac z procesorem Intel?

Slajd przedstawiający różne funkcje Apple Silicon.Slajd przedstawiający wiele funkcji sprzętowych zawartych w Apple Silicon.

Apple twierdzi, że do końca 2020 roku będzie można kupić komputer Mac z procesorem ARM.

Ale odejście od Intela nie następuje z dnia na dzień. Apple twierdzi, że przejście to potrwa dwa lata, a nowe komputery Mac z procesorami Intela są już w fazie produkcji Apple.

Twój obecny komputer Mac z procesorem Intel będzie nadal obsługiwany. Apple twierdzi, że przez wiele lat będzie obsługiwać komputery Mac z procesorami Intel z aktualizacjami systemu macOS.

W pewnym momencie Apple prawdopodobnie przestanie wspierać komputery Mac z procesorem Intel, tak samo jak przestał wspierać komputery Mac PowerPC po przejściu na Intel. Ale ten punkt jest odległy o wiele lat.

x