Mac

Jak nadać aplikacjom dostęp do ułatwień dostępu w systemie macOS

Dostęp do ułatwień dostępu umożliwia aplikacjom wykonywanie określonych zadań w systemie macOS, z których zwykłe aplikacje są ograniczone. Pozwala to wielu aplikacjom na pokonanie pewnych ograniczeń systemu operacyjnego, jednak zanim taka aplikacja będzie mogła zostać uruchomiona, użytkownik musi przyznać aplikacji dostęp do ułatwień dostępu. Aplikacje, które potrzebują tego dostępu, często mają wbudowany wyzwalacz, który prowadzi do właściwych preferencji, w których można włączyć dostęp do ułatwień dostępu. Dla tych, którzy tego nie robią, oto jak możesz przyznać im dostęp do ułatwień dostępu.

Dostęp do aplikacji

Otwórz Preferencje systemowe i przejdź do System i prywatność. Wybierz kartę Prywatność iw kolumnie po lewej stronie wybierz Dostępność.

Okienko po prawej stronie pokaże aplikacje, które mają i potrzebują dostępu do ułatwień dostępu. Sprawdzone aplikacje mają już dostęp. Zobaczysz także ikonę kłódki w lewym dolnym rogu tej preferencji. Kliknij go i wprowadź hasło administratora, gdy zostaniesz o to poproszony. Gdy to zrobisz, będziesz mógł edytować to ustawienie.

Kliknij pole wyboru obok aplikacji, która jest na liście, aby przyznać jej dostęp do ułatwień dostępu, lub odznacz to pole, aby cofnąć dostęp.

Wymienione aplikacje to te, które wyraźnie poprosiły o dostęp do ułatwień dostępu, jednak możesz przyznać dostęp do ułatwień dostępu dowolnej aplikacji w swoim systemie, nawet jeśli nie ma jej tutaj. Aby to zrobić, kliknij przycisk plusa u dołu panelu. Wybierz aplikację, której chcesz przyznać dostęp do ułatwień dostępu.

Możesz odznaczyć aplikację w dowolnym momencie, aby cofnąć jej dostęp, lub możesz ją zaznaczyć i kliknąć przycisk minus, aby całkowicie usunąć ją z listy. Jeśli odinstalujesz aplikację i zainstalujesz ją ponownie później, będziesz musiał ponownie przyznać jej dostęp do ułatwień dostępu.

Przy przyznawaniu dostępu do aplikacji należy zachować ostrożność. Najlepiej jest zezwalać tylko aplikacjom z Mac App Store na ten poziom dostępu, jednak aplikacje open source również powinny być w porządku. W przypadku aplikacji innych firm, których nie ma w sklepie Mac App Store, a jest ich sporo, upewnij się, że aplikacja jest podpisana.

Od czasu do czasu warto przejrzeć listę aplikacji, które mają dostęp do ułatwień dostępu. Jeśli masz aplikację, której już nie używasz, ale nadal ma ona dostęp do ułatwień dostępu, dobrym pomysłem może być usunięcie jej z komputera Mac. Jeśli uważasz, że będziesz potrzebować aplikacji w przyszłości, ale nie będziesz jej używać codziennie, a nawet co miesiąc, cofnięcie dostępu do aplikacji może być dobrym pomysłem.

x