Udostępnij teraz w social media:

Wayland to nowy protokół dla komputerów z systemem Linux. Jest rozwijany od dłuższego czasu i jest nowoczesną alternatywą dla najczęściej używanego protokołu pulpitu w systemie Linux: X11 Server.

Wayland ma mnóstwo doskonałych nowoczesnych funkcji, jednak wiele aplikacji nadal polega na starych sposobach robienia rzeczy z X11. W rezultacie użytkownicy korzystający z Waylanda mogą być sfrustrowani, próbując robić rzeczy, które są łatwe na komputerach stacjonarnych X11.

Jedną z takich rzeczy, która jest łatwa do zrobienia na X11, ale trudna do wykonania na Waylandzie, jest nagrywanie ekranu. Na szczęście istnieje Blue Recorder i sprawia, że ​​nagrywanie komputerów stacjonarnych Wayland jest nieco łatwiejsze.

W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować Blue Recorder na pulpicie systemu Linux z systemem Wayland i jak go używać do nagrywania pulpitu systemu Linux.

Instalowanie Blue Recorder w systemie Linux

Istnieją trzy sposoby na uruchomienie i uruchomienie Blue Recorder na pulpicie systemu Linux. Możesz go zbudować ze źródła, zainstalować za pomocą pakietu Snap lub zainstalować za pomocą Flatpak. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala.

Sprawdź -   Jak wyjść z Chrome za pomocą Command + Q na macOS

Aby otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Gdy okno terminala jest otwarte, postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Pakiet zatrzaskowy

Aby zainstalować aplikację Blue Recorder na komputerze z systemem Linux, musisz korzystać ze środowiska wykonawczego Snapd. Aby skonfigurować środowisko wykonawcze, postępuj zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem na ten temat.

Uwaga: użytkownicy Ubuntu nie muszą konfigurować Snap, ponieważ jest on wstępnie skonfigurowany po wyjęciu z pudełka.

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Snapd i uruchomieniu go w systemie możesz użyć poniższego polecenia instalacji snap, aby zainstalować najnowszą wersję programu Blue Recorder.

sudo snap install blue-recorder

Flatpak

Blue Recorder jest dostępny jako pakiet Flatpak. Jeśli chcesz zainstalować go w swoim systemie, zacznij od włączenia środowiska wykonawczego Flatpak na swoim komputerze. Jeśli nie masz jeszcze skonfigurowanego środowiska wykonawczego Flatpak w swoim systemie.

Aby skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak na swoim komputerze, musisz zainstalować pakiet „flatpak”. Jeśli nie możesz dowiedzieć się, jak skonfigurować środowisko wykonawcze, skorzystaj z naszego szczegółowego przewodnika na ten temat.

Sprawdź -   Jak oglądać Netflix ze znajomymi online

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Flatpak będziesz mógł zainstalować aplikację Blue Recorder na swoim komputerze za pomocą dwóch poniższych poleceń.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub sa.sy.bluerecorder

Kod źródłowy

Chociaż tego nie sugerujemy, możliwe jest zbudowanie programu ze źródeł. Aby zainstalować Blue Recorder z kodu źródłowego, kliknij to połączyć.

Nagrywanie pulpitu za pomocą Blue Recorder

Aby rozpocząć nagrywanie pulpitu Wayland Linux, uruchom aplikację Blue Recorder za pomocą menu aplikacji Linux. Po otwarciu aplikacji znajdź pole tekstowe „Domyślna nazwa pliku” i kliknij je myszą.

Po kliknięciu pola tekstowego wpisz nazwę pliku wideo. Pamiętaj, że jest to „domyślne”, co oznacza, że ​​każde nagranie, którego użyjesz, rozpocznie się od tego domyślnego tekstu, a po nim dodane zostaną elementy (data, godzina itp.)

Po ustawieniu domyślnej nazwy pliku nadszedł czas, aby zdecydować, jakiego typu pliku chcesz użyć. Domyślnie Blue Recorder używa formatu MKV. Ten format jest przyzwoity, ale jeśli wolisz coś innego, kliknij menu rozwijane i wybierz inny.

Sprawdź -   Jak automatycznie wyciszyć dźwięk podczas blokady systemu w systemie Windows 10

Teraz, po wybraniu formatu wideo, przejdź do „Wybierz okno” i „Wybierz obszar”. Następnie użyj jednego z przycisków, aby wybrać, co chcesz nagrać. Jeśli nie wybierzesz żadnej z tych opcji, Blue Recorder nagra cały ekran.

Po wybraniu pozycji ekranu do nagrywania, musisz wybrać funkcje nagrywania, których chcesz użyć. Funkcje nagrywania obejmują „Nagraj wideo”, „Nagraj dźwięk”, „Pokaż mysz”, „Podążaj za myszą”, „Ramki” i „Opóźnienie”.

Po wybraniu funkcji, których chcesz użyć do nagrywania, nadszedł czas, aby wybrać źródło dźwięku. Aby to zrobić, zlokalizuj menu „Źródło wejścia audio” i kliknij je myszą.

Po wybraniu menu „Źródło wejścia audio” wybierz opcję wejścia audio. Jeśli nie masz pewności, której opcji użyć, możesz pozostawić ją w „Domyślne źródło wejścia PulseAudio”.

Wreszcie, kiedy skonfigurujesz wszystkie opcje w „Blue Recorder”, nadejdzie czas na nagrywanie. Aby nagrać swój pulpit Wayland, znajdź przycisk „Nagraj” i kliknij go myszą.

Po kliknięciu przycisku „Nagraj” Blue Recorder rozpocznie nagrywanie. Aby zakończyć nagrywanie, kliknij przycisk „Zatrzymaj nagrywanie”.