Jak naprawić błąd 0xc000000f w systemie Windows i odzyskać kontrolę

Radzisz sobie z kodem błędu 0xc000000f w systemie Windows? Jeśli tak, trafiłeś na właściwą stronę internetową.

Błędy systemu Windows są nieuniknione. Bez względu na to, ile środków ostrożności podejmiesz, błędy systemu Windows znajdą sposób, aby uczynić Twoje życie bardziej nieszczęśliwym. Te błędy systemu Windows stają się jeszcze bardziej irytujące, gdy ograniczają dostęp do komputera.

Błąd systemu Windows 0xc000000f jest całkiem taki sam. Występuje podczas uruchamiania i całkowicie uniemożliwia uruchomienie systemu Windows. Ponieważ jest to błąd BSOD, pozostawia użytkowników zdziwionych i zakłopotanych, myślących o tym, jak naprawić ten błąd.

Na szczęście nie musisz się już martwić. Przygotowałem ten szczegółowy przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów z błędem Windows 0xc000000f. Możesz postępować zgodnie z tym przewodnikiem, aby łatwo pozbyć się tego błędu.

Zatem bez zbędnych ceregieli zaczynajmy –

Co to jest błąd systemu Windows 0xc000000f?

Błąd systemu Windows 0xc000000f to błąd BSOD (który czasami pojawia się z czarnym ekranem), który występuje z powodu nieudanego cyklu rozruchu.

temu błędowi towarzyszy najczęściej komunikat o błędzie, który wspomina:

Twój komputer/urządzenie wymaga naprawy

Brak danych konfiguracji rozruchu komputera lub zawierają one błędy.

Plik: \boot\bcd

Kod błędu: 0xc000000f

Komunikat o błędzie, który otrzymasz, może się nieznacznie różnić, ale zawsze będzie zawierał ten sam kod błędu.

Inne typowe odmiany komunikatów o błędach związanych z kodem błędu 0xc000000f to:

 • Kod błędu 0xc000000f: Wymagane urządzenie nie jest podłączone lub nie można uzyskać do niego dostępu.
 • Błąd 0xc000000f: Nie udało się uruchomić systemu Windows. Przyczyną może być niedawna zmiana sprzętu lub oprogramowania.
 • Kod błędu: 0xc000000f: Nie można załadować aplikacji lub systemu operacyjnego, ponieważ wymagane urządzenie nie jest podłączone lub zawiera błędy.

Będąc błędem BSOD, uniemożliwia uruchomienie komputera z systemem Windows. Dlatego naprawienie tego błędu staje się koniecznością.

Co powoduje kod błędu 0xc000000f?

Mimo że komunikat o błędzie zawiera podpowiedź, nie wyjaśnia jasno głównego winowajcy błędu. To sprawia, że ​​rozwiązywanie problemu jest dość trudne.

To powiedziawszy, najczęstszymi przyczynami kodu błędu 0xc000000f są:

#1. Uszkodzony lub źle skonfigurowany BCD

Dane konfiguracji rozruchu na komputerze z systemem Windows zawierają plan prawidłowego uruchomienia komputera. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zostanie uszkodzony lub błędnie skonfigurowany, może to mieć wpływ na proces uruchamiania, stabilność systemu, wydajność i funkcjonalność.

Uszkodzony BCD jest odpowiedzialny za kilka błędów związanych z rozruchem i BSOD. Nawet kod błędu 0xc000000f często zawiera komunikat o błędzie informujący, że brakuje BCD dla twojego komputera lub jest on źle skonfigurowany.

#2. Uszkodzone pliki systemowe

Podobnie jak BCD, pliki systemowe są również niezbędne dla systemu operacyjnego Windows. Pliki systemowe obsługują prawie wszystko, od danych wejściowych wprowadzanych za pomocą myszy lub klawiatury po programy, które można uruchomić lub zainstalować.

Jeśli pliki systemowe Windows, zwłaszcza te niezbędne, ulegną uszkodzeniu, może to znacząco wpłynąć na funkcjonalność i stabilność oraz spowodować błędy.

#3. Wadliwe urządzenie pamięci masowej lub połączenie

Problemy takie jak luźne połączenia, uszkodzenie plików, przerwane kable połączeniowe itp. nie są niczym nowym. Takie problemy mogą utrudniać komputerowi nawiązanie stabilnego połączenia z jednostką pamięci masowej.

Ponieważ Twoje urządzenie magazynujące zawiera wszystkie dane związane z systemem operacyjnym, takie problemy mogą ostatecznie prowadzić do błędów systemowych, takich jak 0xc000000f.

#4. Błędna instalacja systemu Windows

Jeśli niedawno zaktualizowałeś system operacyjny Windows lub przeprowadziłeś nową instalację systemu Windows, może to być przyczyną tego błędu. Błędy w instalacji systemu Windows wynikają głównie z uszkodzonych plików instalacyjnych lub przerw w instalacji.

Poza tym nagła utrata zasilania, niezgodne aktualizacje systemu Windows i infekcje złośliwym oprogramowaniem mogą również prowadzić do uszkodzenia systemu Windows.

#5. Infekcja złośliwym oprogramowaniem

Infekcje złośliwym oprogramowaniem i wirusami nie tylko zagrażają prywatności i bezpieczeństwu komputerów, ale także powodują problemy związane ze stabilnością, takie jak błędy BSOD, takie jak 0xc000000f.

Teraz, gdy znasz już możliwe przyczyny, omówmy obejście tego problemu, aby naprawić te przyczyny i rozwiązać ten błąd.

Jak naprawić kod błędu 0xc000000f

Ponieważ nie ma żadnej jasnej i sprawdzonej przyczyny tego błędu, jego naprawienie staje się trudnym zadaniem. I musisz wybrać metodę uderzeń i prób.

Aby ułatwić sprawę, opisałem obejścia, które możesz zastosować, aby naprawić potencjalne przyczyny i rozwiązać błąd.

Uruchom ponownie komputer i usuń wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej

Zanim zagłębisz się w jakiekolwiek złożone rozwiązanie, radzę najpierw ponownie uruchomić komputer. Brzmi to banalnie, ale zaufaj mi, ponowne uruchomienie komputera ma wiele ogromnych zalet.

Podczas ponownego uruchamiania upewnij się, że do komputera nie jest podłączone żadne zewnętrzne urządzenie magazynujące. Możesz zapytać dlaczego, a odpowiedź brzmi – konfiguracja rozruchu.

Większość konfiguracji systemu BIOS nadaje priorytet zewnętrznym urządzeniom pamięci masowej z wyższym priorytetem rozruchu w ustawieniach BIOS-u komputera lub UEFI. Taka konfiguracja zapewnia większą elastyczność i użyteczność w określonych scenariuszach, np. podczas instalacji, naprawy systemu Windows itp.

Usunięcie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej gwarantuje uruchomienie komputera z podstawowego urządzenia pamięci masowej, na którym znajduje się system operacyjny.

Dlatego odłącz wszelkie podłączone zewnętrzne urządzenie pamięci masowej, uruchom ponownie komputer, a następnie sprawdź, czy to naprawi błąd o kodzie 0xc000000f. Jeśli błąd występuje, wykonaj następne obejście.

Przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania

Infekcja wirusami i złośliwym oprogramowaniem to najczęstsze przyczyny powodujące błędy BSOD, takie jak kod błędu 0xc000000f. W takim przypadku pełne skanowanie w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania może pomóc w naprawieniu błędu.

Problem polega na tym, że ponieważ utknąłeś z BSOD, nie możesz używać żadnego programu antywirusowego innej firmy. Można jednak użyć programu Windows Defender do skanowania w poszukiwaniu wirusów, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy można uruchomić system Windows w trybie bezpiecznego rozruchu.

Wykonaj te proste kroki, aby uruchomić komputer z systemem Windows w trybie bezpiecznego rozruchu –

 • Przede wszystkim trzykrotnie wykonaj twardy restart komputera. W tym celu naciśnij przycisk zasilania, a gdy zobaczysz pierwszy znak uruchamiania, przerwij proces uruchamiania, ponownie naciskając przycisk zasilania. Spowoduje to przejście do środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE).
 • Po dotarciu do WinRE wybierz opcję Rozwiązywanie problemów.

 • Następnie wybierz Opcje zaawansowane.

 • Następnie wybierz opcję Ustawienia uruchamiania.

 • Kliknij opcję Uruchom ponownie.

 • Po ponownym uruchomieniu komputera naciśnij przycisk F4, aby włączyć tryb awaryjny.

Teraz, gdy jesteś w trybie awaryjnym, wykonaj następujące kroki, aby przeskanować komputer za pomocą programu Windows Defender –

 • Przede wszystkim naciśnij razem klawisze Win+I, aby uruchomić Ustawienia systemowe.
 • Wybierz opcję Aktualizacja i zabezpieczenia.

 • W lewym okienku kliknij opcję Zabezpieczenia systemu Windows.

 • Wybierz opcję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami znajdującą się w obszarze Obszary ochrony.

 • Kliknij opcję Opcje skanowania wymienioną w obszarze Bieżące zagrożenia.
 • Wybierz opcję Pełne skanowanie, a następnie kliknij przycisk Skanuj teraz.

Spowoduje to rozpoczęcie procesu skanowania w celu znalezienia zagrożeń związanych z wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Ponieważ jest to pełne skanowanie systemu, jego ukończenie może zająć nawet kilka godzin. Bądź więc cierpliwy i poczekaj na zakończenie procesu skanowania.

Po zakończeniu skanowania program Windows Defender wyświetli listę potencjalnych zagrożeń. Zagrożenia te domyślnie zostaną usunięte. Możesz jednak zdecydować, czy je naprawić, usunąć, czy przywrócić.

Po zajęciu się zagrożeniami normalnie uruchom ponownie komputer. Jeśli komputer uruchamia się normalnie i nie pojawia się żaden błąd, najprawdopodobniej kod błędu 0xc000000f został naprawiony. Jeśli jednak błąd nadal występuje, wykonaj następne obejście.

Uruchom narzędzie CHKDSK

Ponieważ 0xc000000f jest błędem rozruchu, może wystąpić z powodu uszkodzonych sektorów dysku twardego, błędów strukturalnych w systemie plików i błędów katalogów. Wszystkie te problemy można łatwo rozwiązać za pomocą narzędzia CHKDSK.

Oto jak korzystać z narzędzia CHKDSK –

 • Najpierw uruchom komputer w środowisku odzyskiwania systemu Windows (WinRE).
 • Kliknij opcję Rozwiązywanie problemów.
 • Wybierz Opcje zaawansowane.
 • Tutaj wybierz opcję Wiersz poleceń.

Twój komputer uruchomi się ponownie i zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto. Po prostu wybierz swoje konto użytkownika i wprowadź hasło.

 • Wpisz polecenie chkdsk C: /f /r /x w wierszu poleceń i naciśnij Enter.

Tutaj możesz zastąpić literę „C:” literą dysku, na którym jest zainstalowany system Windows.

 • Po wykonaniu polecenia zostanie wyświetlony monit o zaplanowanie skanowania do następnego ponownego uruchomienia. Po prostu wpisz Y i naciśnij klawisz Enter, aby potwierdzić.
 • Teraz zamknij wiersz poleceń i uruchom ponownie komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera narzędzie CHKDSK uruchomi się i przeskanuje wybrany dysk. W zależności od rozmiaru dysku i ogólnego stanu może to zająć trochę czasu.

Jeśli po skanowaniu komputer uruchamia się normalnie, błąd najprawdopodobniej został naprawiony. Jeśli jednak błąd będzie się powtarzał, wykonaj następne obejście.

Napraw uszkodzone pliki systemowe

Inną częstą przyczyną kodu błędu 0xc000000f jest uszkodzenie plików systemowych. Uszkodzenie plików systemowych może nastąpić na skutek konfliktów oprogramowania, ręcznego usunięcia, infekcji złośliwym oprogramowaniem, błędów rejestru itp.

Ponieważ przyczyną może być uszkodzenie plików systemowych, naprawienie uszkodzonych plików może potencjalnie rozwiązać problem. Aby naprawić uszkodzone pliki systemowe, możemy użyć narzędzi Kontroler plików systemowych (SFC) oraz Narzędzie do obsługi i zarządzania obrazami wdrażania (DISM).

Obydwa te narzędzia są dość niezawodne i mogą być skuteczne w rozwiązywaniu problemów związanych z uszkodzeniem plików systemowych.

Oto, jak używać narzędzi DISM i SFC do naprawy uszkodzonych plików systemowych:

 • Najpierw przejdź do środowiska odzyskiwania systemu Windows (WinRE), korzystając z metody twardego ponownego uruchomienia.
 • Wybierz opcję Rozwiązywanie problemów.
 • Kliknij Opcje zaawansowane.
 • Wybierz opcję Wiersz poleceń.

Twój komputer uruchomi się ponownie i poprosi Cię o zalogowanie się na swoje konto. Zaloguj się przy użyciu konta z uprawnieniami administratora, aby załadować wiersz poleceń.

 • W wierszu poleceń najpierw uruchom narzędzie DISM. W tym celu wpisz kolejno poniższe polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym poleceniu, aby je wykonać.
dism /Online /Cleanup-image /ScanHealth

dism /Online /Cleanup-image /CheckHealth

dism /Online /Cleanup-image /RestoreHealth

dism /Online /Cleanup-image /StartComponentCleanup

Te polecenia naprawią problemy związane z plikiem obrazu systemu Windows oraz brakującymi lub uszkodzonymi komponentami.

 • Po DISM należy uruchomić narzędzie SFC, aby sprawdzić integralność plików systemowych i, jeśli to konieczne, naprawić je. Wpisz polecenie sfc /scannow i naciśnij Enter, aby uruchomić narzędzie SFC.

Ponieważ narzędzia te dokładnie sprawdzają integralność i konfigurację plików systemowych, ich wykonanie może zająć dużo czasu. Więc po prostu bądź cierpliwy i czekaj.

Uruchom ponownie komputer po zakończeniu skanowania. Sprawdź, czy błąd został naprawiony, a jeśli błąd występuje, zastosuj następne obejście.

Do tej pory wypróbowaliśmy wszystkie podstawowe metody naprawienia kodu błędu 0xc000000f. A teraz zmierzamy w stronę tych bardziej zaawansowanych.

Ale zanim przejdziemy dalej, chcę, żebyś wiedział:

 • Do wykonania obejść opisanych poniżej będzie potrzebny nośnik instalacyjny systemu Windows. Możesz utworzyć nośnik instalacyjny, wykonując następujące czynności ten przewodnik. Upewnij się tylko, że nośnik instalacyjny zawiera ten sam system operacyjny Windows, który zainstalowałeś na swoim komputerze.
 • Podczas wykonywania tych obejść możesz utracić część danych (głównie ostatnie zmiany).

Wykonaj naprawę przy uruchomieniu

Startup Repair to narzędzie systemu Windows, które naprawia problemy związane z programem ładującym, plikami systemowymi i konfiguracją i może być bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów związanych z uruchamianiem. Do korzystania z narzędzia Startup Repair nie zawsze jest potrzebny nośnik instalacyjny, ale posiadanie go zapewnia dodatkowe korzyści.

Aby użyć narzędzia Startup Repair do naprawienia tego błędu, wykonaj następujące kroki –

 • Podłącz nośnik instalacyjny systemu Windows do komputera.
 • Uruchom komputer z nośnika instalacyjnego.
 • Jeśli na ekranie pojawi się komunikat „Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku XYZ”, po prostu naciśnij dowolny klawisz na klawiaturze.
 • Wybierz właściwy język i strefę czasową w oknie Instalatora systemu Windows i kliknij przycisk Dalej.
 • W oknie instalacji zobaczysz opcję „Napraw swój komputer”. Kliknij na to.
 • Wybierz opcję Rozwiązywanie problemów.
 • Teraz kliknij Opcje zaawansowane.
 • Tutaj kliknij opcję Automatycznej naprawy.

Zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto administratora, aby upewnić się, że funkcja naprawy podczas uruchamiania może w razie potrzeby wprowadzić zmiany na poziomie systemu.

Funkcja Startup Repair dokładnie sprawdzi teraz, czy występuje jakiś problem z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Jeśli coś znajdzie, automatycznie spróbuje rozwiązać problem.

Odbuduj dane konfiguracji rozruchu

Jeśli naprawa podczas uruchamiania nie rozwiąże problemu, spróbuj odbudować dane konfiguracji rozruchu.

Dla tych, którzy nie są tego świadomi, dane konfiguracji rozruchu to plik zawierający wszystkie niezbędne informacje i instrukcje wymagane do uruchomienia systemu operacyjnego Windows. Przechowuje również informacje o alokacji zasobów sterownika.

Jeśli płyta BCD ulegnie uszkodzeniu, może spowodować kilka błędów systemu Windows, w tym BSOD i błędy rozruchu. Ponieważ kod błędu 0xc000000f jest taki sam, przebudowa danych konfiguracji rozruchu może rozwiązać problem.

Możesz wykonać następujące kroki, aby odbudować BCD –

 • Przede wszystkim podłącz nośnik instalacyjny systemu Windows do swojego komputera.
 • Uruchom komputer z nośnika instalacyjnego.
 • Wybierz właściwy język, strefę czasową i metodę wprowadzania, a następnie kliknij przycisk Dalej.
 • Wybierz opcję Napraw komputer w lewym dolnym rogu.
 • Kliknij opcje rozwiązywania problemów.
 • Tutaj wybierz Opcje zaawansowane.
 • Teraz wybierz opcję Wiersz poleceń.
 • Wpisz udostępnione polecenia jeden po drugim i naciśnij klawisz Enter, aby je wykonać.
bootrec /scanos

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd
 • Po wykonaniu tych poleceń wpisz polecenie wyjścia i naciśnij Enter.

Teraz uruchom ponownie system, aby sprawdzić, czy błąd systemu Windows został naprawiony. Jeśli błąd będzie się powtarzał, wykonaj następne obejście.

Zresetuj konfigurację BIOS/UEFI

Chociaż jest to bardzo rzadkie, możliwe jest, że konfiguracja BIOS/UEFI została błędnie skonfigurowana. Błędnie skonfigurowany BIOS najczęściej prowadzi do błędów związanych z rozruchem i niestabilności.

Najlepszym rozwiązaniem, aby naprawić błędną konfigurację BIOS/UEFI, jest zresetowanie BIOS-u. Dobrą rzeczą jest to, że nie potrzebujesz żadnych nośników instalacyjnych.

Resetowanie BIOS-u może wydawać się trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które nie mają wiedzy technicznej. Ale właściwie to nie jest nic wielkiego.

Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać te proste kroki –

 • Przede wszystkim uruchom komputer z systemem Windows do ustawień BIOS. W tym celu należy uruchomić komputer i nacisnąć klawisz BIOS, gdy pojawi się pierwszy znak rozruchu, taki jak logo producenta.

Problem polega na tym, że klucz rozruchowy BIOS-u różni się w zależności od producenta. Dlatego musisz przeprowadzić pewne badania, aby znaleźć klucz rozruchowy BIOS-u dla konkretnej płyty głównej.

 • Po wejściu do menu BIOS, znajdź opcję ładowania ustawień domyślnych lub opcji ustawień zoptymalizowanych.
 • Następnie zresetuj ustawienia do domyślnych ustawień systemowych. Możesz zostać poproszony o potwierdzenie swojej decyzji.
 • Zapisz wszystko i wyjdź.

Teraz uruchom ponownie komputer, aby sprawdzić, czy błąd został naprawiony.

Wykonaj przywracanie systemu

Jeśli nic powyżej nie zadziała, jedyną opcją, która pozostaje, jest przywrócenie komputera do ostatniego działającego punktu przywracania. Problem jest jednak taki, że chociaż Przywracanie systemu jest bardzo wygodnym narzędziem, jego funkcja automatycznego punktu przywracania jest domyślnie wyłączona.

Dlatego istnieje ryzyko, że na Twoim komputerze nie będą znajdować się żadne obrazy punktów przywracania systemu. W takiej sytuacji jedyną opcją jest zresetowanie komputera.

To powiedziawszy, wykonaj następujące kroki, aby użyć narzędzia Przywracanie systemu do naprawienia kodu błędu 0xc000000f:

 • Przede wszystkim trzykrotnie wykonaj twardy restart komputera, aby uzyskać dostęp do WinRE.
 • Kliknij opcję Rozwiązywanie problemów, a następnie wybierz Opcje zaawansowane.
 • Tutaj wybierz opcję Przywracanie systemu.

 • Zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto administratora. Zrób to.
 • Następnie wyświetli listę obrazów systemu utworzonych na komputerze. Wybierz najnowszą i kliknij przycisk Dalej.

 • Na koniec postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przywrócić system.

Po przeprowadzeniu przywracania systemu komputer automatycznie uruchomi się ponownie, aby zastosować zmiany. Jeśli jednak tak się nie stanie, po prostu samodzielnie uruchom ponownie komputer.

Największą zaletą Przywracania systemu jest to, że jest to atrakcyjne i niezawodne rozwiązanie umożliwiające naprawienie wszelkich błędów systemu Windows. Ale smutne jest to, że utracisz także dane zawierające wszystkie zmiany wprowadzone na komputerze po utworzeniu ostatniego punktu.

Zresetuj swój komputer

Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe obejścia, ale błąd nadal występuje, ostatnią deską ratunku jest zresetowanie komputera. Spowoduje to usunięcie wszystkich ustawień, zainstalowanych programów, danych i innych elementów oraz przywrócenie domyślnych ustawień systemu Windows.

Wykonaj te proste kroki, aby zresetować komputer –

 • Przede wszystkim dotrzyj do WinRE, trzykrotnie uruchamiając ponownie komputer.
 • Kliknij opcję Rozwiązywanie problemów.
 • Teraz kliknij opcję Zresetuj ten komputer.
 • Następnie zobaczysz dwie opcje – Zachowaj moje pliki i Usuń wszystko. Wybierz opcję Zachowaj moje pliki.

Pierwsza opcja, Zachowaj moje pliki, zresetuje dysk systemowy na komputerze bez dotykania plików osobistych. Jeśli wybierzesz tę opcję, utracisz jedynie zainstalowane aplikacje, skonfigurowane ustawienia i inne dane znajdujące się na dysku C.

Z drugiej strony opcja Usuń wszystko sformatuje cały dysk twardy.

 • Na koniec zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto administratora.

Po wykonaniu wszystkich tych kroków rozpocznie się proces resetowania. Zajmie to około 10–20 minut, ale może zająć nawet około godziny, jeśli wybierzesz opcję Usuń wszystko.

Po zakończeniu procesu resetowania komputer uruchomi się kilka razy i wyświetli monit o ponowną konfigurację.

Zamykające myśli

Proszę bardzo – szczegółowy poradnik jak naprawić błąd o kodzie 0xc000000f.

Ponieważ jest to błąd BSOD, kod błędu 0xc000000f wydaje się dość denerwujący. Nie pozwala na uruchomienie systemu Windows, a na dodatek nie dostarcza wystarczających informacji o przyczynie. To sprawia, że ​​rozwiązywanie tego błędu jest bardziej żmudnym zadaniem.

Jednak powyższe obejścia pomogłyby w rozwiązaniu problemu.

Następnie sprawdź narzędzia naprawcze, które automatycznie rozwiązują problemy z systemem Windows 10.