Spotlight doskonale wie, gdzie znajdują się wszystkie Twoje pliki, co przyczynia się do efektywności jego działania. Kiedy nowy plik jest zapisywany w systemie, Spotlight automatycznie go indeksuje. Proces ten odbywa się w tle, a gdy liczba nowych plików jest niewielka, trwa to zaledwie chwilę. Jeśli jednak dodasz dużą ilość plików, możesz zauważyć pasek „Indeksowanie” w Spotlight. Pasek ten powinien zniknąć, gdy indeksowanie dobiegnie końca, ale czasami może się zaciąć, co skutkuje spowolnieniem funkcji. Poniżej przedstawiamy sposoby na naprawę Spotlight, który utknął podczas indeksacji.
Jak rozwiązać problem z zablokowanym Spotlight podczas indeksowania
Rozpocznij od otwarcia Preferencji systemowych, a następnie wybierz sekcję Spotlight. Znajdziesz tam dwie zakładki; wybierz zakładkę Prywatność. Kliknij przycisk plusa znajdującego się poniżej listy lokalizacji, które mają być wyłączone z indeksowania przez Spotlight.
Wybierz dysk twardy lub dysk SSD swojego Maca, w zależności od tego, co posiadasz. Upewnij się, że nie wybierasz żadnych podfolderów. Zaznacz cały dysk, a następnie kliknij przycisk Wybierz. Potwierdź, że chcesz dodać ten dysk do listy lokalizacji wykluczonych z indeksacji przez Spotlight.
Po dodaniu dysku, odczekaj kilka minut, aby Spotlight mogło usunąć pliki z indeksu. Warto także w tym momencie zrestartować komputer. Jeżeli planujesz przenieść na Maca sporo plików, teraz jest dobry moment, aby to zrobić.
Po ponownym uruchomieniu komputera wróć do Preferencji systemowych i przejdź ponownie do ustawień Spotlight. Powróć do zakładki Prywatność, wybierz dysk twardy (lub SSD) i kliknij przycisk minus znajdujący się na dole, aby usunąć go z listy wykluczeń.
Gdy zakończysz ten proces, Spotlight rozpocznie ponowne indeksowanie wszystkich Twoich plików. Może to zająć pewien czas, a pasek „Indeksowanie” pojawi się, gdy otworzysz Spotlight, ale ostatecznie zniknie po zakończeniu indeksacji.
Choć Spotlight jest jedną z lepszych funkcji wyszukiwania w systemie operacyjnym komputerów stacjonarnych, nie jest wolny od problemów. Czasami może nie indeksować plików lub mieć trudności w określeniu, które aplikacje powinny być wyświetlane jako najczęściej używane. Mimo że te problemy mogą być irytujące, zazwyczaj można je łatwo rozwiązać. Rzadko zachodzi potrzeba drastycznych działań, takich jak całkowite przywracanie ustawień fabrycznych Maca. Często wystarczy poczekać na aktualizację systemu macOS, która może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów.
newsblog.pl