Jak naprawić błąd „ten plik nie jest często pobierany i może być niebezpieczny” w przeglądarce Chrome

Chrome ma wbudowany program antywirusowy, który skanuje pobierane pliki. Czasami, gdy pobierasz pozornie nieszkodliwy plik, Chrome blokuje go, mówiąc, że plik nie jest często pobierany i może być niebezpieczny. Dzieje się tak głównie w przypadku skryptów, plików wykonywalnych i spakowanych plików. Oto, jak możesz to naprawić.

Jeśli zdecydujesz się zignorować ostrzeżenie Chrome, ryzykujesz pobranie złośliwego pliku. Plik nie zostanie uruchomiony automatycznie po pobraniu, ale pamiętaj, że może być złośliwy.

Poprawka „plik nie jest często pobierany i może być niebezpieczny”

Plik jest blokowany po pobraniu, a obok niego na pasku pobranych plików widoczny jest przycisk „Odrzuć”. Kliknij strzałkę menu rozwijanego obok niej i wybierz opcję „Zachowaj”. Spowoduje to zapisanie pliku na dysku lokalnym.

Następną rzeczą do zrobienia jest zeskanowanie go. Chrome często zgłasza fałszywe alarmy, więc możesz użyć programu antywirusowego na komputerze lub przeskanować aplikację VirusTotal.

Jeśli program VirusTotal lub program antywirusowy na pulpicie również oznacza plik jako niebezpieczny, to bardzo złym pomysłem jest nadal go uruchamiać. Jeśli używałeś VirusTotal, będziesz musiał ręcznie usunąć plik samodzielnie. Jeśli przeskanowałeś go za pomocą aplikacji antywirusowej na komputer, prawdopodobnie usunął go za Ciebie lub poddał kwarantannie. Jeśli plik został poddany kwarantannie, należy usunąć go z systemu.

Fałszywie pozytywne

Jeśli nadal podejrzewasz, że plik otrzymuje fałszywy alarm, tj. Jest oznaczany jako złośliwy, a nie powinien, możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy. Najpierw sprawdź, czy pobierasz aplikację z właściwego miejsca. Na przykład, jeśli próbujesz pobrać odtwarzacz VLC i zostanie on oznaczony, upewnij się, że pobierasz go z oficjalnej witryny odtwarzacza VLC, a nie z repozytorium online.

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić, jest skontaktowanie się z programistą i poinformowanie go, że jego aplikacja jest oznaczona. To oczywiście od razu niewiele da. Będziesz musiał poczekać, aż programista odpowie i możliwe, że nie zdecydują się nic z tym zrobić. W takim przypadku musisz znaleźć inną aplikację, która wykonuje tę samą pracę. Nie jest to łatwe, ale jest lepsze niż zainfekowanie systemu.

Jeśli myślisz o ryzyku związanym z plikiem, mimo że Chrome, VirusTotal i aplikacja antywirusowa na komputer oznaczały go, spróbuj uruchomić go w piaskownicy, aby zminimalizować szkody, które wyrządzi.

x