Jak naprawić błędy czerwonego światła na płycie głównej

 • Rozwiązywanie problemów z czerwoną kontrolką na płycie głównej jest zaskakująco proste, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, takie jak sprawdzenie połączeń i ponowne osadzenie komponentów.
 • Czerwone diody LED na płytach głównych mogą się zaświecić z powodu nieprawidłowego podłączenia kabli lub problemów z konfiguracją sprzętu, ale pomocne etykiety mogą przyspieszyć rozwiązywanie problemów.
 • Kontrolki procesora, pamięci DRAM, BOOT i VGA na płytach głównych mogą wskazywać konkretne problemy z powiązanymi komponentami, a rozwiązanie tych problemów może wymagać aktualizacji systemu BIOS, sprawdzenia kompatybilności lub ponownego zainstalowania sprzętu.

Zauważenie, że na płycie głównej świeci się czerwona lampka, podczas gdy sam system nie uruchamia się, może być przerażające, zwłaszcza jeśli płyta główna nie chce wskazać przyczyny pojawienia się kontrolki.

Jeśli jednak podejmiesz właściwe kroki, rozwiązywanie problemów z czerwoną lampką na płycie głównej jest zaskakująco proste.

Dlaczego pojawia się czerwona lampka błędu płyty głównej?

Czerwona dioda LED na płycie głównej może zaświecić się z kilku powodów. Często pojawia się, gdy kable nie są prawidłowo podłączone lub występuje problem z konfiguracją sprzętową. Czasami płyty główne mają wiele czerwonych lampek umieszczonych obok przydatnych etykiet.

Jeśli Twoja płyta główna ma te etykiety, rozwiązywanie problemów jest szybsze, ale nie zawsze tak szybkie, jak mogłoby się wydawać. W przeciwnym razie problem powinien być rozwiązany poprzez ogólne rozwiązywanie problemów.

Jak naprawić czerwoną lampkę błędu na płycie głównej

Podobnie jak w przypadku każdego innego procesu rozwiązywania problemów, idealnym sposobem na rozpoczęcie jest wykonanie najprostszych kroków. Powinieneś zacząć od sprawdzenia etykiety obok czerwonej diody LED i sprawdzenia, czy wszystkie kable są prawidłowo podłączone, a jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz rozważyć takie kroki, jak wymiana płyty głównej lub zasilacza.

Przed rozpoczęciem odłącz komputer od wszelkich źródeł zasilania, odłącz urządzenia peryferyjne i, jeśli to konieczne, wyjmij baterię zainstalowaną w komputerze.

Sprawdź, czy czerwone światło ma etykietę

Przed podjęciem jakichkolwiek innych kroków w celu rozwiązania problemu należy sprawdzić, czy czerwona lampka na płycie głównej jest oznaczona. Większość nowoczesnych płyt głównych ma cztery czerwone diody LED oznaczone CPU, DRAM, BOOT i VGA. W zależności od typu płyty głównej i tego, jaka dioda LED się świeci, możliwe kroki rozwiązywania problemów można zawęzić do łatwego do wykonania wyboru.

Źródło obrazu: Mac Coyzkie/Youtube

Dioda LED, która najczęściej się świeci, to kontrolka procesora. Pojawi się, jeśli test POST wykryje jakikolwiek problem związany z procesorem, w tym między innymi problemy ze zgodnością i nieprawidłowe instalacje. Możliwe przyczyny podświetlenia kontrolki procesora obejmują:

 • Twoja wersja systemu BIOS jest starsza niż wersja procesora i wymaga aktualizacji.
 • Twój procesor jest niekompatybilny z płytą główną (sprawdź QVL płyty głównej).
 • Twój procesor nie został prawidłowo zainstalowany lub procesor ma wygięte piny.
 • Kable do procesora nie są prawidłowo podłączone.
 • Pasta termoprzewodząca rozmazana w miejscach, gdzie nie powinna.
 • Twój procesor jest martwy lub uszkodzony.

Rzadziej świeci się kontrolka DRAM. Ta kontrolka oznacza, że ​​coś jest nie tak z pamięcią RAM. Możliwe przyczyny świecącej się kontrolki DRAM:

 • Twoje kości RAM nie są prawidłowo osadzone.
 • Pamięci RAM, których używasz, są ze sobą niezgodne.
 • Twoje kości RAM są niekompatybilne z twoją płytą główną (sprawdź QVL płyty głównej).
 • Zaciski utrzymujące pamięć RAM na miejscu nie zostały prawidłowo zatrzaśnięte.
 • Twoje kości RAM mogą być wadliwe lub uszkodzone (spróbuj testować pojedynczo).
 • Piny procesora mogą być wygięte (w niewytłumaczalny sposób może to spowodować zaświecenie się kontrolki DRAM).

Może się również okazać, że na płycie głównej świeci się kontrolka BOOT. Można bezpiecznie założyć, że przyczyną tego wskaźnika jest dysk twardy/SSD. Lampka BOOT może się świecić z kilku powodów, m.in.:

 • Nie masz zainstalowanego systemu operacyjnego.
 • Dysk twardy/SSD nie jest prawidłowo osadzony lub podłączony.
 • Port SATA, do którego podłączony jest dysk twardy/SSD, jest uszkodzony lub wyłączony.
 • Twój komputer próbuje uruchomić się z jednego z niestartowych dysków twardych/SSD.
 • Twój dysk twardy/SSD nie działa lub jest uszkodzony.
 • BIOS nie może wykryć dysku twardego/SSD.
 • Twoja płyta główna nie obsługuje typu dysku twardego/SSD ani protokołu interfejsu.

Najrzadziej zapalającą się kontrolką błędu jest kontrolka VGA. Podobnie jak kontrolka procesora, kontrolka VGA zapala się, gdy test POST wykryje problem z kartą graficzną. Możliwe przyczyny świecenia się kontrolki VGA to:

 • Kable zasilające procesora graficznego lub zasilacza są nieprawidłowo podłączone.
 • Zatrzask gniazda PCIe na karcie graficznej nie zatrzasnął się na swoim miejscu.
 • Karta graficzna nie jest zainstalowana we właściwym gnieździe lub karta graficzna lub gniazdo PCIe są uszkodzone.

Jak widać, chociaż błąd czerwonej kontrolki płyty głównej jest dobrym punktem wyjścia, nie zawsze określa błąd płyty głównej — dlatego wymagane są dodatkowe czynności związane z rozwiązywaniem problemów.

Sprawdź, czy kable są prawidłowo podłączone

Jeśli poprzednie kroki rozwiązywania problemów nie pomogły — lub jeśli Twoja płyta główna jest starszym modelem i ma tylko jedną nieoznaczoną czerwoną diodę LED — musisz podjąć szersze, uogólnione kroki, aby ustalić, co może być nie tak. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, spróbuj odłączyć i ponownie podłączyć wszystkie kable do płyty głównej lub zainstalowanych na niej komponentów.

Sprawdź, czy Twój sprzęt jest kompatybilny

Jeśli przyczyną nie są połączenia, przyczyną może być niezgodność sprzętu. Upewnij się, że płyta główna, dysk twardy/SSD, pamięć RAM, karta graficzna, procesor i zasilacz są kompatybilne. Istnieje kilka sposobów sprawdzenia kompatybilności sprzętu, ale najłatwiejsza metoda polega na skorzystaniu z witryny internetowej, takiej jak BuildMyPC, PC Part Picker lub NewEgg’s PC Builder. Możesz także użyć QVL swojej płyty głównej, aby sprawdzić kompatybilność.

Zresetuj BIOS płyty głównej

W niektórych przypadkach błędna konfiguracja może spowodować zaświecenie się czerwonej lampki na płycie głównej. Ten problem jest szczególnie powszechny w przypadku niestabilnych konfiguracji podkręcania. Jeśli poprzednie metody rozwiązywania problemów zawiodły, możesz spróbować ożywić płytę główną, resetując BIOS do ustawień domyślnych. Uruchom komputer i naciskaj klawisz BIOS (zwykle F2 lub F12), aż pojawi się BIOS.

Po załadowaniu systemu BIOS przeglądaj różne opcje, aż znajdziesz opcję Domyślne ustawienia fabryczne. W zależności od systemu BIOS może on również nosić nazwę Reset to Default lub Setup Defaults. Naciśnij Enter, aby załadować ustawienia fabryczne, a następnie naciśnij ponownie Enter, jeśli pojawi się monit z prośbą o potwierdzenie. Na koniec wyjdź z BIOS-u, zapisz zmiany i sprawdź, czy czerwona lampka nadal się świeci.

Nie zapominaj, że zresetowanie BIOS-u spowoduje również usunięcie wszelkich zainstalowanych aktualizacji BIOS-u. Jeśli prawidłowe działanie procesora wymagało aktualizacji BIOS-u, przed uruchomieniem systemu konieczne będzie ponowne zainstalowanie aktualizacji BIOS-u.

Alternatywnie możesz zresetować BIOS, wyjmując i ponownie instalując baterię CMOS.

Zainstaluj ponownie komponenty sprzętowe płyty głównej

Ponieważ nieprawidłowe połączenia mogą spowodować zaświecenie się czerwonej lampki na płycie głównej, warto również sprawdzić, czy cały sprzęt na płycie głównej jest prawidłowo osadzony. Zwolnij zatrzaski i wyjmij pamięć RAM, a następnie włóż ją ponownie. Podłącz komputer do zasilania i sprawdź, czy lampka nadal się świeci. Powinieneś także spróbować ponownie zainstalować procesor, dysk twardy/SSD, kartę graficzną i zasilacz.

Wymień baterię CMOS

Dość często zdarza się, że wyczerpana bateria CMOS powoduje zapalenie się czerwonej lampki na płycie głównej. W większości przypadków można szybko wymienić baterię CMOS, zamawiając i instalując baterię CR2032 — pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy jest to właściwy typ. Lokalizacja baterii CMOS zależy od kształtu płyty głównej.

Sprawdź, czy płyta główna lub zasilacz umiera

Wreszcie, umierająca płyta główna lub zasilacz może spowodować zaświecenie się czerwonej lampki na płycie głównej. Jeśli uważasz, że przyczyną problemu jest zasilacz, spróbuj podłączyć go do innego systemu i wymienić kable. Jeśli żadne inne metody rozwiązywania problemów nie pomogą, a wymiana zasilacza nie pomoże, należy założyć, że Twoja płyta główna jest potencjalnie uszkodzona i poszukać zamiennika.

Zadbaj o swój komputer

Może to być przerażające, gdy komputer nie uruchamia się, a na płycie głównej wyświetla się kontrolka błędu, ale jeśli chcesz podjąć właściwe kroki w celu rozwiązania problemu, nie ma powodu się zastraszać. Na większości współczesnych płyt głównych przyczynę czerwonego światła można łatwo zidentyfikować za pomocą etykiet. Nawet jeśli płyta główna nie jest opatrzona etykietą, często wystarczą strategie takie jak ponowne włożenie komponentów i sprawdzenie połączeń, aby przywrócić pełną funkcjonalność komputera.