Jak naprawić dysk flash, gdy pliki stają się skrótami (ROZWIĄZANIA)

USB to doskonały sposób na przenoszenie plików ze sobą i przesyłanie ich bez korzystania z sieci. W przypadku większych plików przenośne urządzenie magazynujące, takie jak USB, jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na przeniesienie ich z jednego systemu do drugiego.

Chociaż dyski flash są świetne i można je podłączyć do praktycznie każdego komputera, stanowią również zagrożenie dla systemu, do którego są podłączone. Jeśli system jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, dysk flash to łatwy sposób na przeniesienie go z jednego systemu do drugiego.

Solidna aplikacja antywirusowa może być w stanie zablokować dysk flash i znajdujące się na nim złośliwe oprogramowanie, ale zostanie również zablokowany dostęp do znajdujących się na nim plików. Jeśli program antywirusowy nie blokuje dysku flash i uzyskujesz dostęp do pamięci dysku i kopiujesz z niego pliki, prawdopodobnie zainfekujesz własny system.

Pliki z pendrive’a stają się skrótami

Jeśli podłączyłeś dysk flash do swojego systemu, a wszystkie pliki w nim zawarte są skrótami, masz do czynienia z zainfekowanym dyskiem flash. Zła wiadomość jest taka, że ​​uzyskując dostęp do dysku flash, naraziłeś system na infekcję. Dobra wiadomość jest taka, że ​​prawdopodobnie będziesz w stanie odzyskać pliki z dysku.

Ten rodzaj wirusa był powszechny około dekady temu, ale nadal istnieje i jest znany jako wirus skrótu. Zasadniczo ukrywa pliki i tworzy skróty do nich wszystkich. Pliki mogą być również zainfekowane, ale skróty na pewno są. Oto, co możesz zrobić.

Jak naprawić dysk flash (4 rozwiązania robocze)

1. Przeskanuj pamięć flash

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest pozbycie się wirusa. Jeśli się go nie pozbędziesz, pliki na dysku flash zostaną ponownie ukryte i rozprzestrzenią się na resztę systemu.

Otwórz Eksplorator plików.
Przejdź do tego komputera.
Kliknij prawym przyciskiem myszy pamięć flash.
Wybierz opcję Skanuj za pomocą programu Windows Defender.
Poddaj kwarantannie i usuń wszystkie znalezione zainfekowane pliki.
Kolejny, Ściągnij i zainstaluj Malwarebytes (wersję bezpłatną).
Otwórz Eksplorator plików i przejdź ponownie do tego komputera.
Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk flash i wybierz opcję Skanuj za pomocą bajtów złośliwego oprogramowania.
Usuń wszystkie znalezione infekcje.
Otwórz pendrive i pliki powinny tam być.

Uwaga: dobrym pomysłem jest uruchomienie pełnego skanowania systemu zarówno przy użyciu programu Windows Defender, jak i bajtów złośliwego oprogramowania.

2. Usuń pliki autorun

Wirus uruchamia się sam, gdy uzyskujesz dostęp do dysku flash. W niektórych przypadkach plik autorun otworzy dysk USB, a wirus rozprzestrzeni się w systemie. Pliki autouruchamiania mogą nie zostać oznaczone przez program antywirusowy, dlatego dobrym pomysłem jest ręczne usunięcie pliku.

Podłącz dysk USB do swojego systemu.
Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.
Użyj tego polecenia, aby przejść do napędu USB.

Flash drive letter:

Przykład

E:

Wpisz to polecenie, aby wyświetlić wszystkie pliki na dysku.

dir /w /a

Uruchom to polecenie, aby usunąć wszystkie pliki automatycznego uruchamiania znajdujące się na dysku.

del autorun.inf

3. Odkryj ukryte pliki

Pliki na dysku USB są ukryte i należy je odkryć. Upewnij się, że wyczyściłeś już dysk, tj. Przeskanowałeś i usunąłeś z niego złośliwe oprogramowanie.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.
Uruchom następujące polecenie, aby odkryć ukryte pliki. Zmień literę dysku na literę przypisaną do dysku flash.

attrib -h -r -s /s /d Drive-Letter:*.*

Przykład

attrib -h -r -s /s /d E:*.*

4. Sformatuj dysk flash

Wirus, który tworzy skróty do twoich plików i ukrywa oryginalne, może być trudny do usunięcia. Jeśli udało Ci się go usunąć za pomocą skanowania i utworzyłeś kopię zapasową plików, sformatuj dysk flash.

Podłącz dysk do systemu.
Otwórz Eksplorator plików.
Przejdź do tego komputera.
Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk flash i wybierz Format z menu kontekstowego.
Odznacz opcję Szybkie formatowanie.
Sformatuj dysk.

Uwaga: sformatowanie dysku spowoduje usunięcie z niego wszystkich danych.

Wniosek

USB są przenośne, więc wiele osób ma tendencję do trzymania ich przy swoich pękach kluczy. Niestety ostatecznie rozprzestrzeniają infekcje. Aby tego uniknąć, zawsze upewnij się, że podłączasz dysk flash, który nie pochodzi z zainfekowanego systemu. Zwykle są to ogólnie dostępne systemy, np. W bibliotekach, które przenoszą infekcje. Zaufane komputery domowe na ogół nie mają tego problemu, jednak nadal należy zachować ostrożność. Jeśli podłączysz pendrive otrzymany od kogoś, kto prawdopodobnie zainstaluje złośliwe aplikacje (przez przypadek), w końcu zainfekujesz swój system.

x