Jak naprawić ekran obrócony na bok w systemie Windows 10

Cechą charakterystyczną dla systemu Windows jest możliwość obracania ekranu. W końcu otrzymujesz ekran odwrócony na bok. Ta funkcja jest nadal dostępna w systemie Windows 10, gdzie ma sens, biorąc pod uwagę, że system operacyjny może działać na tabletach, a laptopy z ekranem dotykowym są teraz czymś. Jeśli nie pamiętasz, by kiedykolwiek obrócić ekran, prawdopodobnie zrobiłeś to przez przypadek za pomocą skrótu klawiaturowego. Oto, jak możesz to naprawić.

Skróty klawiszowe

Najnowsza wersja systemu Windows 10 tj. 1809 wyłączyła skróty klawiaturowe, które mogą obracać ekran na bok, ale jeśli korzystasz z wcześniejszej wersji systemu Windows 10, mogą nadal działać. W takim przypadku możesz ich użyć, aby przywrócić normalny ekran. Użyj następującego skrótu, dopóki ekran nie zostanie prawidłowo zorientowany.

Ctrl + Alt + strzałka w lewo

lub

Ctrl + Alt + strzałka w prawo

Ustawienia systemu Windows

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Wyświetl. Wybierz swój wyświetlacz i przewiń w dół do listy rozwijanej Orientacja. Otwórz go i wybierz Krajobraz. To wróci do normy. Potwierdź, że chcesz zachować orientację, a zmiana zostanie zachowana.

Centrum sterowania grafiką

Prawdopodobnie masz w systemie aplikację, która zarządza ustawieniami grafiki w systemie. Jeśli masz zarówno wbudowaną kartę graficzną, jak i GPU, musisz uzyskać dostęp do aplikacji, która kontroluje wbudowaną grafikę. Zwykle jest to układ oparty na Intelu, więc poszukaj centrum sterowania graficznego Intel lub czegoś podobnego.

Poszukaj ustawienia, które umożliwia zmianę obrotu ekranu i wybierz opcję Pozioma.

Tryb tabletu i obrót ekranu

Wspomnieliśmy wcześniej, że możliwość obracania ekranu ma większy sens w systemie Windows 10, ponieważ można go uruchomić na tabletach. Nawet jeśli nie masz tabletu lub komputera typu dwa w jednym z ekranem dotykowym, nadal możesz włączyć tryb tabletu na swoim laptopie.

Tryb tabletu jest wyposażony w blokadę orientacji ekranu, więc jeśli ją wyłączysz, obróci ekran, gdy obrócisz urządzenie na bok. Możesz włączyć blokadę orientacji i to powinno rozwiązać problem.

Ekran odwrócony na bok był większym problemem w starszych wersjach systemu Windows, ponieważ można to zrobić za pomocą skrótu klawiaturowego. Może to zostać wykonane przypadkowo i jak powie wiele osób, przez malucha lub kota przechodzącego po klawiaturze. Jest mniej prawdopodobne, że zdarzy się to przypadkowo w systemie Windows 10, ale mimo to są wyjątki.

x