Jak naprawić komputer automatycznie przechodzi do BIOS-u

Po włączeniu komputera, niezależnie od tego, czy działa na systemie Windows, czy Linux, wyświetla się krótkie okno, w którym można uruchomić system BIOS. To okno jest dłuższe, jeśli twój system jest starszy, ponieważ bootloader systemu operacyjnego ładuje się dłużej. W nowszym systemie masz tylko kilka sekund, zanim automatycznie uruchomisz system operacyjny, który zainstalowałeś.

Napraw komputer automatycznie przechodzi do BIOS-u

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do BIOS-u na swoim komputerze, musisz uderzyć właściwy klawisz w momencie włączenia systemu. Klawisz musi być wciśnięty, zanim system operacyjny zacznie się uruchamiać. Jeśli włączysz system i przejdzie on bezpośrednio do systemu BIOS, wypróbuj następujące poprawki.

1. Sprawdź, czy system operacyjny jest uszkodzony

Zanim spróbujesz czegokolwiek innego, sprawdź, czy zainstalowany system operacyjny jest uszkodzony. Jeśli tak, twój system może przejść do BIOS-u, ponieważ nie może znaleźć systemu operacyjnego do uruchomienia.

Włącz system.
Poczekaj, aż BIOS się załaduje.
Wyjdź z systemu BIOS, naciskając klawisz Escape.
Poczekaj na uruchomienie systemu operacyjnego.
Jeśli system operacyjny nie uruchamia się, może być uszkodzony i będziesz musiał zainstalować go ponownie.

2. Sprawdź urządzenie rozruchowe

Twoje pierwsze urządzenie rozruchowe może być ustawione na coś innego niż dysk twardy. Upewnij się, że do systemu nie podłączono żadnych dysków zewnętrznych ani USB. Wyjmij dyski z napędu optycznego.

Uruchom system BIOS.
Poszukaj opcji rozruchu.
Upewnij się, że dysk twardy jest ustawiony jako pierwsze urządzenie rozruchowe.

3. Uruchom test sprzętu

Możesz lub nie być w stanie zrobić tego samodzielnie. Jeśli znasz sprzęt komputerowy, możesz samodzielnie przeprowadzić te testy. Jeśli nie, przyjrzyj się profesjonalistom.

Sprawdź;

Luźne kable, szczególnie do dysku twardego.
Sprawdź baterię CMOS. Być może nadszedł czas, aby go wymienić.
Zasilacz i akumulator. Spróbuj uruchomić system przy bezpośrednim zasilaniu.
Sprawdź dysk twardy pod kątem błędów lub uszkodzeń. Jeśli jest uszkodzony, nie będziesz mógł uruchomić systemu operacyjnego, który jest na nim zainstalowany.

Wniosek

System normalnie nie uruchomi się do BIOS-u, chyba że wystąpi problem ze sprzętem lub jego konfiguracją. Nawet jeśli twój system operacyjny jest uszkodzony, zobaczysz komunikat informujący, że nie znaleziono systemu operacyjnego, ale nie zostaniesz przeniesiony do BIOS-u. Najczęściej problemy te są związane z zasilaniem lub dyskiem twardym. Zasilacz można naprawić, ale w większości przypadków trzeba będzie wymienić dysk twardy.

x