Jak naprawić problemy z dźwiękiem w systemie Windows 10

Uruchamiasz grę na PC lub przesyłasz strumieniowo film, ale nie słychać żadnego dźwięku. Z pozoru nie ma wyraźnego powodu braku dźwięku. Ten przewodnik pokazuje, jak rozwiązać problemy z dźwiękiem w systemie Windows 10.

Niestety, problemy z dźwiękiem mogą być trudne. Problemy mogą po prostu występować w oprogramowaniu innych firm i wymagać poprawki. Problemy mogą również wynikać z samego systemu Windows 10 lub podstawowego sprzętu. Możliwe poprawki obejmują instalowanie nowych sterowników, dostosowywanie ustawień, a nawet powrót do poprzedniego punktu przywracania.

Ten przewodnik zaczyna się od prostych kroków i przechodzi głębiej do systemu Windows 10, jeśli nadal będziesz mieć problemy z dźwiękiem.

Najpierw sprawdź, czy nie ma prostych rozwiązań

Nie ma nic bardziej zawstydzającego niż krzyczenie na komputer z powodu problemów z dźwiękiem wynikających z niezamierzonego naciśnięcia przycisku wyciszania mikrofonu.

Najpierw sprawdź, czy dźwięk nie jest wyciszony po stronie komputera. Jeśli klawiatura ma regulację głośności, naciśnij klawisz lub obróć suwak, aby sprawdzić, czy pasek głośności na ekranie podnosi się i obniża. Możesz także wyświetlić pasek zadań, aby sprawdzić ikonę „głośnika” zaparkowaną obok zegara systemowego.

Jak pokazano poniżej, „X” obok ikony wirtualnego głośnika oznacza wyciszenie dźwięku. Po prostu kliknij przycisk głośnika, aby rozwinąć panel głośności.

Wyciszony dźwięk w systemie Windows 10

Następnie kliknij ikonę głośnika po lewej stronie suwaka, aby wyłączyć wyciszenie.

Wyciszony dźwięk w systemie Windows 10, część 2

Należy również sprawdzić, czy dźwięk nie jest wyciszony ani ściszony po stronie sprzętowej. Na przykład głośniki mogą mieć przyciski głośności lub mogą zostać przypadkowo odłączone od komputera lub gniazdka elektrycznego.

Podobnie, zestaw słuchawkowy lub mikrofon mogą mieć wbudowane pokrętła głośności, które są ściszone lub mogą być po prostu odłączone od komputera.

Poniższy przykład przedstawia wbudowane elementy sterujące dźwiękiem (wybieranie) i wbudowany mikrofon (przełącznik) zestawu słuchawkowego Logitech.

Regulacja głośności na kablu

Innym prostym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy problem nie jest związany z określoną aplikacją lub programem zainstalowanym na komputerze. Może być coś nie tak z samą aplikacją lub programem, który wymaga wprowadzenia poprawek lub dźwięk jest ściszany lub wyciszany od wewnątrz.

Ten przykład przedstawia wyciszony dźwięk w YouTube.

Regulacja głośności w YouTube

Inne poprawki, które możesz wypróbować, obejmują zainstalowanie wszystkich aktualizacji systemu Windows 10 lub ponowne uruchomienie komputera.

Uruchom ponownie system Windows 10

Sprawdź domyślne urządzenie audio

Ogólnie powinieneś mieć tylko jedno zainstalowane urządzenie audio. Jednak lista układa się, gdy zaczniesz układać stosy na urządzeniach zewnętrznych, takich jak HTC Vive, bezprzewodowy kontroler Xbox, zestaw słuchawkowy i tak dalej.

Mogą wystąpić sytuacje, w których przełączysz się z zestawu słuchawkowego na wbudowane głośniki laptopa, ale system Windows 10 nadal wysyła dźwięk przez odłączony zestaw słuchawkowy.

Możesz sprawdzić domyślne urządzenie audio na jeden z dwóch sposobów: z paska zadań lub przez Panel sterowania.

Trasa paska zadań

Kliknij ikonę „głośnika” obok zegara systemowego. Zobaczysz nazwę wymienioną powyżej panelu podręcznego głośności. Kliknij nazwę, aby wyświetlić listę podręczną zatytułowaną „Wybierz urządzenie do odtwarzania” i wybierz inne urządzenie audio, aż usłyszysz dźwięk.

Windows 10 Wybierz urządzenie do odtwarzania

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie zadziała, przejdź do kroku „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów”.

Trasa panelu sterowania

Naciśnij klawisz Windows, wpisz „Panel sterowania” w polu wyszukiwania paska zadań i wybierz aplikację Panel sterowania na pulpicie w wynikach. Następnie wybierz „Sprzęt i dźwięk” w głównym menu Panelu sterowania, a następnie „Dźwięk” w następnym panelu.

Panel sterowania sprzętem i dźwiękiem

Na ekranie pojawi się wyskakujące okno Dźwięk. Upewnij się, że urządzenie audio jest ustawione jako domyślne. Jeśli nie, kliknij raz listę urządzeń, aby wybrać, a następnie kliknij przycisk „Ustaw domyślne”. Następnie kliknij przycisk „OK”, aby zakończyć.

Ustaw dźwięk jako urządzenie domyślne

Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów

Windows 10 oferuje wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów, które skanuje system i oferuje potencjalne poprawki.

Naciśnij klawisz Windows, wpisz „Audio” w polu wyszukiwania paska zadań i wybierz „Znajdź i napraw problemy z odtwarzaniem dźwięku” w wynikach. Spowoduje to otwarcie narzędzia do rozwiązywania problemów w Panelu sterowania.

Znajdź i napraw problemy z dźwiękiem

Możesz również uzyskać dostęp do tego narzędzia do rozwiązywania problemów, przechodząc do Start> Ustawienia> System> Dźwięk> Rozwiązywanie problemów.

Po tym, jak narzędzie do rozwiązywania problemów wyszuka urządzenia audio, wybierz urządzenie, które chcesz rozwiązać, i kliknij przycisk „Dalej”.

Wybierz urządzenie audio do rozwiązywania problemów

Windows 10 skanuje w poszukiwaniu problemów. Postępuj zgodnie z dostępnymi wskazówkami, aby rozwiązać problemy z dźwiękiem.

Uruchom ponownie usługi audio

Naciśnij klawisz Windows, wpisz „Usługi” w polu wyszukiwania paska zadań i wybierz aplikację komputerową Usługi w wynikach.

Uruchom usługi systemu Windows 10

W oknie Usługi musisz ponownie uruchomić trzy usługi:

Zdalne wywołanie procedury (RPC)
Windows Audio
Konstruktor punktów końcowych audio systemu Windows

Dla każdej usługi kliknij jednym kliknięciem, aby wybrać, kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu usługi, a następnie wybierz opcję „Uruchom ponownie”. Jeśli „Uruchom ponownie” jest wyszarzone, spróbuj zamiast tego opcji „Odśwież”.

Uruchom ponownie usługi audio

Wyłącz ulepszenia dźwięku

Te „ulepszenia” dostarczane przez dostawców sprzętu audio i firmę Microsoft mają na celu zapewnienie możliwie najlepszych wrażeń. Jednak mogą być podstawowym problemem.

Wpisz „Panel sterowania” w polu wyszukiwania paska zadań i wybierz wynikową aplikację pulpitu Control Panel.

Znajdź i uruchom Panel sterowania

Wybierz „Sprzęt i dźwięk” w głównym menu Panelu sterowania, a następnie „Dźwięk” w następnym panelu.

Panel sterowania sprzętem i dźwiękiem

Wybierz urządzenie audio wymienione na karcie „Odtwarzanie” i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu. Wybierz opcję „Właściwości” u dołu.

Panel dźwiękowy Właściwości urządzenia audio

Gdy pojawi się okno Właściwości głośników / słuchawek, kliknij zakładkę „Ulepszenia”. Zaznacz pole obok „Wyłącz wszystkie efekty dźwiękowe” (lub „Wyłącz wszystkie ulepszenia”). Potwierdź zmianę, klikając przycisk „OK”.

Windows 10 Wyłącz efekty dźwiękowe

Jeśli to nie zadziała, być może nie masz ustawionego domyślnego urządzenia audio. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi trasy w Panelu sterowania, aby ustawić domyślne urządzenie audio. Jeśli to nadal nie zadziała, przejdź do następnego kroku.

Zmień format audio

Bieżący format audio może nie działać poprawnie ze sprzętem komputera. Aby sprawdzić, czy tak jest, wpisz „Panel sterowania” w polu wyszukiwania paska zadań i wybierz wynikową aplikację pulpitu Control Panel.

Znajdź i uruchom Panel sterowania

Wybierz „Sprzęt i dźwięk” w głównym menu Panelu sterowania, a następnie „Dźwięk” w następnym panelu.

Panel sterowania sprzętem i dźwiękiem

Wybierz swoje urządzenie audio wymienione na karcie Odtwarzanie i kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu. Wybierz opcję „Właściwości” u dołu.

Panel dźwiękowy Właściwości urządzenia audio

Gdy pojawi się okno Właściwości głośników / słuchawek, kliknij zakładkę „Zaawansowane”. W sekcji „Format domyślny” pojawi się menu rozwijane. Wybierz inny format i kliknij przycisk „Test”, aby sprawdzić, czy działa inny format. Jeśli tak, kliknij przycisk „Zastosuj”, a następnie przycisk „OK”.

Windows 10 Zmień format audio

Jeśli zmiana formatu audio nie działa, przejdź do aktualizacji sterownika audio.

Zaktualizuj sterownik

Istnieją dwa sposoby aktualizacji sterownika audio. Wiele wstępnie zbudowanych komputerów firm Dell, HP i innych firm instaluje aplikację „centrum sterowania”, która skanuje urządzenie i instaluje zaktualizowane sterowniki.

Na przykład komputery Alienware są dostarczane z narzędziem SupportAssist, które wyszukuje nieaktualne sterowniki, problemy ze sprzętem itp. Uruchom te aplikacje, aby sprawdzić dostępność aktualizacji sterowników.

Drugie podejście polega na ręcznej aktualizacji sterownika za pomocą Menedżera urządzeń. Aby rozpocząć, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz „Menedżer urządzeń” z menu podręcznego.

Windows 10 Otwórz Menedżera urządzeń

Wybierz i rozwiń pozycję „Kontrolery dźwięku, wideo i gier”, aby wyświetlić wszystkie dostępne urządzenia audio. Kliknij raz swoje urządzenie główne – w tym przykładzie zastosowano technologię Realtek Audio – a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć wyskakujące menu. Wybierz opcję „Aktualizuj sterownik”.

Sterownik audio aktualizacji systemu Windows 10

W następnym oknie wybierz opcję „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”.

Automatyczne wyszukiwanie sterowników w systemie Windows 10

Alternatywnie możesz przeszukać witrynę internetową producenta karty dźwiękowej w poszukiwaniu nowych sterowników i pobrać je na swój komputer. Jeśli wybierzesz tę trasę, wybierz zamiast tego opcję „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”. Po prostu skieruj system Windows 10 do lokalizacji pobierania.

Wyszukiwanie sterowników w systemie Windows 10

Inną opcją „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” jest zainstalowanie zgodnych sterowników z listy. Dlatego zamiast wprowadzać lokalizację pobierania, kliknij opcję „Pozwól mi wybrać z listy dostępnych sterowników na moim komputerze”.

Windows 10 Pozwól mi wybrać z listy

Upewnij się, że pole wyboru „Pokaż zgodny sprzęt” jest zaznaczone i wybierz jeden z wymienionych sterowników w następnym oknie. Kliknij przycisk „Dalej”, aby zakończyć.

Windows 10 Wybierz sterownik z listy

Odinstaluj i ponownie zainstaluj swoje urządzenie audio

Całkowicie usuń urządzenie audio i pozwól systemowi Windows 10 wykryć i ponownie zainstalować odpowiedni sterownik.

Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start, a następnie wybierz „Menedżer urządzeń” z menu kontekstowego.

Windows 10 Otwórz Menedżera urządzeń

Gdy Menedżer urządzeń pojawi się na ekranie, wybierz i rozwiń pozycję „Kontrolery dźwięku, wideo i gier”. Kliknij raz swoje urządzenie główne – w tym przykładzie zastosowano technologię Realtek Audio – a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć wyskakujące menu. Wybierz opcję „Odinstaluj urządzenie” i uruchom ponownie komputer.

Odinstaluj urządzenie audio w systemie Windows 10

System Windows 10 powinien ponownie zainstalować odpowiedni sterownik audio po ponownym uruchomieniu. Aby to sprawdzić, wróć do Menedżera urządzeń i sprawdź, czy Twoje urządzenie audio pojawia się w sekcji „Kontrolery dźwięku, wideo i gier”.

Jeśli go tam nie ma, kliknij raz, aby wybrać kategorię, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć wyskakujące menu. Wybierz opcję menu „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu”.

Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu

Jeśli urządzenie audio nadal się nie pojawia, prawdopodobnie masz problemy sprzętowe, których aktualizacja / odświeżanie sterownika nie może rozwiązać.

Wykonaj przywracanie systemu

Wreszcie, jeśli wszystko inne zawiedzie, miej nadzieję, że system Windows 10 utworzył punkt przywracania, zanim zaczęły się problemy z dźwiękiem.

Wpisz „Przywróć” w polu wyszukiwania paska zadań i wybierz „Utwórz punkt przywracania” w wynikach.

Windows 10 Utwórz punkt przywracania

Kliknij przycisk „Przywracanie systemu” w następującym oknie Właściwości systemu, aby uruchomić usługę.

Uruchom przywracanie systemu Windows 10

Na ekranie pojawi się okno przywracania systemu. Kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Przycisk Dalej Przywracanie systemu

W następnym kroku kliknij pole obok „Pokaż więcej punktów przywracania” i wybierz punkt przywracania z datą sprzed wystąpienia problemów z dźwiękiem. Kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Windows 10 Wybierz punkt przywracania

Kliknij przycisk „Zakończ”, a system Windows 10 rozpocznie przywracanie komputera.

Windows 10 Potwierdź punkt przywracania