Jak naprawić problemy z uruchamianiem komputera Mac za pomocą trybu odzyskiwania

Jeśli Twój Mac nie uruchamia się, istnieje ukryty „Tryb odzyskiwania”, którego możesz użyć do zdiagnozowania i rozwiązania problemów lub całkowitej ponownej instalacji systemu macOS.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest uruchomienie w trybie odzyskiwania. Na szczęście to proste. Wyłącz komputer Mac, a następnie uruchom go ponownie, przytrzymując Command + R podczas uruchamiania. Powinno to spowodować przejście do trybu odzyskiwania, w którym zobaczysz okno MacOS Utilities. Tryb odzyskiwania zapewnia cztery usługi. Możesz przywrócić dane z kopii zapasowej Time Machine, uzyskać pomoc online ze strony wsparcia Apple, spróbować rozwiązać problemy z dyskiem za pomocą Narzędzia dyskowego i ponownie zainstalować system macOS. W tym artykule skupimy się na tych dwóch ostatnich opcjach.

Uruchom pierwszą pomoc z partycji odzyskiwania

Partycja przywracania na wszystkich komputerach Mac jest wyposażona w Narzędzie dyskowe, które umożliwia uruchomienie „pierwszej pomocy” na dysku, który może być uszkodzony, i podjąć próbę rozwiązania niektórych problemów. To

Ostrzeżenie: jeśli Narzędzie dyskowe poinformuje Cię, że dysk jest bliski awarii, potraktuj to poważnie. Zalecamy utworzenie kopii zapasowej komputera Mac (jeśli jeszcze tego nie robisz) i wymianę dysku. Narzędzie dyskowe nie będzie w stanie naprawić uszkodzonego dysku.

Po zakończeniu spróbuj ponownie uruchomić system macOS. Jeśli Narzędzie dyskowe nie było w stanie naprawić wszystkich problemów, możesz spróbować uruchomić je ponownie. Jeśli często można naprawić więcej na drugim przejściu.

Jeśli jednak Narzędzie dyskowe zgłosi, że nie może naprawić niektórych błędów, prawdopodobnie jest to dobry moment, aby wykonać kopię zapasową wszystkiego, co możesz, i wymienić dysk.

Jeśli wszystko inne zawiedzie: Zainstaluj ponownie system macOS

Czasami wystarczy zacząć od nowa. Na szczęście nie stracisz plików podczas ponownej instalacji systemu macOS, ponieważ używa tego samego procesu co aktualizacja. Zakłada to oczywiście, że dysk nadal działa i nie jest całkowicie uszkodzony, co może powodować problemy. Mimo to najlepiej jest najpierw wykonać kopię zapasową, którą można wykonać w Narzędziu dyskowym bez ładowania do systemu macOS.

Na ekranie powitalnym trybu odzyskiwania wybierz opcję „Zainstaluj ponownie macOS”, co spowoduje wyświetlenie instalatora.

Musisz zaakceptować warunki korzystania z usługi i wybrać dysk, na którym chcesz zainstalować. Śmiało i wybierz swój główny dysk.

Proces instalacji zostanie uruchomiony, a po zakończeniu należy uruchomić nową kopię systemu macOS, mając nadzieję, że pliki są nienaruszone.