Jak naprawić przycisk menu Start, który nie działa w systemie Windows 10

Menu Start jest podstawową częścią systemu Windows. Chociaż możesz uruchamiać aplikacje bezpośrednio z ich folderów, za pomocą skrótów na pulpicie, a nawet pola uruchamiania, menu Start jest znacznie szybszym sposobem na zrobienie tego. Co więcej, był to jeden z głównych powodów, dla których Windows 8 został tak źle odebrany. Menu Start poprawiło się w systemie Windows 10 i wciąż wprowadzane są drobne, subtelne zmiany, aby było lepiej, jednak jest to również jedna z funkcji, która często się psuje. Oto, jak naprawić przycisk menu Start, który nie działa w systemie Windows 10.

Napraw przycisk menu Start nie działa

Upewnij się, że próbujesz otworzyć menu Start, klikając przycisk myszą. Może nie reagować na przycisk Win na klawiaturze, ale może się otworzyć, gdy klikniesz go myszą. Powinieneś także przynajmniej raz ponownie uruchomić system, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

Jeśli tak się nie stanie, wykonaj poniższe poprawki.

Poprawka systemu Windows 10 1903

Ta poprawka dotyczy wyłącznie wersji systemu Windows 10 1903. Nadal nie trafił do stabilnego kanału wersji, ale jeśli używasz go w pierścieniu wydań, możesz wypróbować tę poprawkę. W rzeczywistości powinna to być pierwsza rzecz, którą spróbujesz, zanim zrobisz cokolwiek innego.

Menu Start jest teraz oddzielnym procesem, który można ponownie uruchomić, podobnie jak w przypadku ponownego uruchomienia Explorer.exe. Otwórz Menedżera zadań i na karcie Procesy poszukaj Start. Wybierz go i kliknij przycisk Uruchom ponownie u dołu.

Usuń aplikacje innych firm

Wielu użytkowników systemu Windows 10 nadal nie lubi wyglądu i funkcjonalności menu Start, dlatego często używają aplikacji do jego modyfikacji. W większości te aplikacje są stabilne i rzadko coś psują, ale powinieneś je usunąć, jeśli przycisk menu Start przestanie działać.

Z tego samego powodu, jeśli masz zainstalowane jakieś aplikacje, które modyfikują sposób działania klawiatury, np. Aplikację, która zmienia mapowanie klawiszy klawiatury, wyłącz ją.

Włącz XAML

XAML to język, w którym pisane są nowoczesne aplikacje systemu Windows 10, a menu Start to aplikacja XAML, która wymaga dostępu do UAC. Zwykle dostęp do UAC jest domyślnie włączony, jednak mógł zostać przypadkowo wyłączony lub ponowne włączenie może rozwiązać problem. Możesz to zrobić za pomocą PowerShell lub z wiersza polecenia.

PowerShell

Otwórz PowerShell z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie;

Get-AppxPackage -all *shellexperience* -packagetype bundle |% {Add-AppxPackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “appxmetadataappxbundlemanifest.xml”)}

Wiersz polecenia

Otwórz nowy plik Notatnika i wklej w nim następujące elementy. Zapisz plik z rozszerzeniem CMD i uruchom go z uprawnieniami administratora. Wprowadzi modyfikację w rejestrze systemu Windows, która umożliwi XAML.

REG ADD "HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced" /V EnableXamlStartMenu /T REG_DWORD /D 1 /F

taskkill /f /im explorer.exe
start explorer.exe

Usuń pliki Cortany

Jeśli nie korzystasz z systemu Windows 10 1903, menu Start, wyszukiwanie i Cortana są nadal ściśle ze sobą zintegrowane, dlatego usunięcie plików związanych z Cortaną może rozwiązać problem.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenia, jedno po drugim.

CD /d “%LOCALAPPDATA%PackagesMicrosoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy”
Taskkill /F /IM SearchUI.exe
RD /S /Q Settings

Poprawka rejestru

Otwórz rejestr systemu Windows i przejdź do następującej lokalizacji;

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesWpnUserService

Tutaj zobaczysz wartość o nazwie Start. Kliknij go dwukrotnie i ustaw na 4.

Następnie przejdź do następującej lokalizacji;

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced.

W tym miejscu powinna znajdować się wartość o nazwie EnableXamlStartMenu. Jeśli jej nie ma, kliknij prawym przyciskiem myszy Zaawansowane i wybierz Nowy> Wartość DWORD (32-bitowa) i utwórz ją. Jego wartość powinna być domyślnie ustawiona na 0.

Uruchom ponownie system po wprowadzeniu zmian w rejestrze.

Wyłącz dane logowania

To rozwiązanie jest nieco niejasne, ale zadziałało dla niektórych użytkowników. Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Konta. Wybierz kartę Opcje logowania i wyłącz opcję „Użyj moich danych logowania, aby automatycznie zakończyć konfigurowanie urządzenia i ponownie otworzyć moje aplikacje po aktualizacji lub ponownym uruchomieniu”. Uruchom ponownie system.

Jeśli wszystko inne zawiedzie

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym i sprawdź, czy przycisk menu Start działa, czy nie. Jeśli tak się nie stanie, Twoim ostatnim działaniem jest utworzenie nowego konta użytkownika i usunięcie tego, w którym przycisk menu Start nie działa. Może nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale jest lepsze niż wykonanie nowej instalacji systemu operacyjnego i ponowne zainstalowanie aplikacji.

x