Mysz jest prawdopodobnie jednym z najmniej problematycznych urządzeń, jakie kiedykolwiek podłączasz do komputera z systemem Windows. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby sprawiał ci kłopoty, chyba że upuściłeś go lub zardzewiałeś. To powiedziawszy, jeśli twoja mysz zacznie działać i losowo przestanie działać częściowo lub całkowicie, istnieje kilka rzeczy, które możesz spróbować naprawić.

Sprzęt lub oprogramowanie

Najpierw sprawdź, czy wszystkie przyciski myszy działają, czy nie. Będziesz mógł zawęzić problem. Sprawdź je w systemie, a jeśli jeden z przycisków nie działa, spróbuj przetestować tę samą mysz na innym komputerze. Jeśli działa w innych systemach, masz problem z oprogramowaniem i możesz go naprawić. Jeśli nie działa również w innych systemach, oznacza to problem sprzętowy. Jeśli jest to mysz bezprzewodowa, zmień baterię lub naładuj ją i przetestuj ponownie.

Sprawdź -   Jak zablokować aktualizację Catalina systemu macOS

Napraw środkowy przycisk myszy nie działa

Zakładając, że masz problem z oprogramowaniem, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby go naprawić.

Sprawdź aplikacje i skrypty

Sprawdź aplikacje i skrypty uruchomione podczas uruchamiania komputera. Możliwe, że aplikacja blokuje działanie myszy. Wyłącz je wszystkie, a następnie sprawdź, czy mysz zaczyna działać. Jeśli tak, musisz dowiedzieć się, która aplikacja blokuje go podczas uruchamiania, i wyłącz lub odinstaluj

Uaktualnij sterownik

Otwórz Menedżera urządzeń i przejdź do grupy Myszy i inne urządzenia wskazujące. Rozwiń go i wybierz mysz. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Aktualizuj sterownik z menu kontekstowego. Zainstaluj aktualizację, jeśli jest dostępna. Jeśli nie, spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować sterownik. Pamiętaj, aby ponownie uruchomić system po wprowadzeniu zmiany w sterowniku.

Sprawdź -   Jak dodać aktywne obszary akcji do ekranu dotykowego w systemie Windows 10

Edytuj rejestr systemu Windows

Naciśnij skrót klawiaturowy Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania. Wpisz „regedit” i naciśnij Enter. Przejdź do następującego klucza.

HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop

Poszukaj wartości o nazwie WheelScrollLines, kliknij go dwukrotnie i ustaw jego wartość na 3. Uruchom ponownie system.

Sprawdź inne aplikacje

Jeśli masz zainstalowane na komputerze aplikacje, które zmieniają sposób działania myszy w jakikolwiek sposób, sprawdź je również. Aplikacja niekoniecznie musi być uruchomiona. Być może coś zmodyfikowało w twoim systemie lub może działać usługa, o której nie wiesz. Sprawdź aplikacje i usuń te, które sterują myszą. Na koniec sprawdź, czy uruchomienie określonej aplikacji powoduje, że mysz przestaje działać. Jeśli tak, usuń go i uruchom ponownie system.