Jak naprawić tryb tabletu niedostępny w systemie Windows 10

Tryb tabletu to funkcja systemu Windows 10, która, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do użytku na tabletach i komputerach z ekranem dotykowym. To powiedziawszy, nawet jeśli nie masz tabletu z systemem Windows 10 lub komputera z ekranem dotykowym, nadal możesz włączyć tryb tabletu. Jest to szybki przełącznik w Centrum akcji i dedykowane ustawienie w aplikacji Ustawienia. Jeśli tryb tabletu jest niedostępny na komputerze z systemem Windows 10, istnieją dwie dość szybkie poprawki. Oto, co możesz zrobić.

Napraw tryb tabletu niedostępny

Są dwie rzeczy, które możesz zrobić, aby włączyć tryb tabletu, gdy jego przełącznik jest wyłączony.

Usuń zewnętrzne wyświetlacze

Tryb tabletu jest dostępny dla urządzeń z systemem Windows 10 z jednym wyjątkiem; do systemu nie wolno podłączać monitora zewnętrznego. Możesz zrozumieć, że wyklucza to wszystkie komputery stacjonarne z systemem Windows 10. Jeśli jednak masz laptopa, niezależnie od tego, czy ma on ekran dotykowy, czy nie, możesz użyć trybu tabletu. Usuń wszystkie zewnętrzne wyświetlacze, które ma, a przełącznik trybu tabletu będzie aktywny w Centrum akcji.

Edytor rejestru

Jest jeszcze jedna metoda, której możesz użyć, aby wymusić włączenie trybu tabletu, gdy nie chce się włączyć. Ta metoda wymaga edycji rejestru systemu Windows.

Użyj wyszukiwania systemu Windows, aby znaleźć edytor rejestru lub otwórz pole uruchamiania za pomocą skrótu klawiaturowego Win + R. W polu uruchamiania wprowadź regedit i naciśnij klawisz Enter.

Po otwarciu edytora rejestru przejdź do następującej lokalizacji;

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShell

W tym miejscu poszukaj wartości o nazwie TabletMode w obszarze ImmersiveShell. Jeśli nie istnieje, możesz go stworzyć samodzielnie. Kliknij prawym przyciskiem myszy ImmersiveShell i wybierz Nowy> REG_DWORD z menu kontekstowego. Po utworzeniu wartości kliknij ją dwukrotnie i wprowadź 1 w polu danych wartości.

Następnie musisz ponownie uruchomić Eksploratora plików. Otwórz Menedżera zadań i na karcie Procesy poszukaj Eksploratora Windows. Wybierz go i kliknij przycisk Uruchom ponownie u dołu. Po powrocie tła pulpitu tryb tabletu powinien działać w systemie. Przełącznik w Centrum akcji będzie aktywny.

Ustawienia trybu tabletu

Po włączeniu trybu tabletu w systemie Windows 10 prawdopodobnie będziesz musiał zmienić niektóre jego ustawienia. Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Urządzenia. Wybierz kartę Tryb tabletu i zmień potrzebne ustawienia.

Tryb tabletu oferuje alternatywny pulpit, który łączy menu Start i pulpit w jeden. To bardzo przypomina katastrofalne menu Start, z którym wyszedł system Windows 8, więc jeśli je zobaczysz, nie panikuj. Po prostu wyłącz tryb tabletu, a odzyskasz stary pulpit.