Jak naprawić uszkodzone sektory w systemie Windows 10?

Dyski twarde są powoli zastępowane przez dyski SSD, ale przejście zajmie kilka lat, zanim dyski SSD staną się popularne, a dyski twarde całkowicie znikną. Jednym z powodów, dla których użytkownicy wolą dyski SSD od dysków twardych, poza ceną, jest to, że dyski SSD mają krótką żywotność w porównaniu do dysków twardych.

napraw uszkodzone sektory w systemie Windows 10

Uszkodzone sektory na dyskach twardych

Częstym problemem z dyskami twardymi są uszkodzone sektory. Zły sektor to w zasadzie miejsce na uszkodzonym dysku. Nie można w nim czytać ani zapisywać danych. W uszkodzonym sektorze mogą już znajdować się dane, ale ich odczytanie lub odzyskanie może nie być możliwe.

Uszkodzone sektory, chociaż powszechne na dyskach twardych, mogą również wystąpić na dyskach SSD. Czasami można je naprawić, a innym razem nic nie można zrobić.

Skanuj w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów

Zanim będziesz mógł naprawić uszkodzone sektory, musisz wiedzieć, gdzie się znajdują i jak poważny jest problem. Aby znaleźć uszkodzone sektory, możesz uruchomić proste skanowanie.

Istnieją dwa proste sposoby skanowania uszkodzonych sektorów.

Przeglądarka plików

Otwórz Eksplorator plików.
Przejdź do tego komputera.
Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję/dysk i wybierz Właściwości z menu kontekstowego.
Przejdź do zakładki Narzędzia i kliknij Sprawdź.
Pozwól, aby skanowanie zostało ukończone.
Powtórz dla wszystkich dysków.

Wiersz polecenia

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.
Uruchom to polecenie: chkdsk /F /R
Zezwól na zakończenie polecenia. Zwróci listę uszkodzonych sektorów na dysku.

Napraw uszkodzone sektory w systemie Windows 10

Windows 10 nie może naprawić uszkodzonych sektorów. Po znalezieniu uszkodzonych sektorów na dysku twardym sprawdź, ile dysku zostało utracone w uszkodzonych sektorach. W zależności od uszkodzeń wypróbuj jedną z poniższych poprawek.

1. Wymień dysk twardy lub SSD

Jeśli twój dysk ma wiele uszkodzonych sektorów, niewiele można zrobić, aby je naprawić. Należy wykonać kopię zapasową danych, do których masz dostęp, a następnie zastanowić się nad wymianą dysku.

Możesz sklonować stary, uszkodzony dysk na nowy, ale nie zalecamy tego w przypadku dysku, który ma uszkodzone sektory. Ręcznie skopiuj dane i zainstaluj nowy system Windows 10, jeśli zajdzie taka potrzeba.

2. Napraw błędy dysku

Jeśli na dysku znajduje się tylko kilka małych i nielicznych uszkodzonych sektorów, możliwe jest odzyskanie z nich danych lub nawet ich naprawienie.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.
Uruchom to polecenie: chkdsk C: / f
Powtórz to polecenie dla wszystkich dysków w systemie. część „C:” oznacza literę dysku.

Narzędzia do odzyskiwania danych

Jeśli masz zbyt wiele uszkodzonych sektorów, Twoje dane mogą zostać utracone. Jeśli nie masz kopii zapasowej, możesz spróbować użyć narzędzi do odzyskiwania danych, aby ją odzyskać. Upewnij się, że spełniasz swoje oczekiwania, ponieważ zły sektor nie zawsze pozwala na odzyskanie danych.

Wniosek

Dyski twarde stały się szybsze i alternatywne, szybsze przechowywanie jest dostępne w postaci dysków SSD, ale nadal mają swoje ograniczenia. Czasami dyski mogą mieć te uszkodzone sektory po wyjęciu z pudełka. Jeśli Twój dysk jest nowy, prawdopodobnie możesz go wymienić w ramach gwarancji. Uszkodzenia fizyczne mogą również prowadzić do uszkodzonych sektorów, więc zachowaj ostrożność w obchodzeniu się ze sprzętem.