12/05/2021

Jak naprawić uszkodzony ekran logowania Gnome w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Ekran logowania Gnome zwykle działa bez zarzutu, ponieważ jest to piękny program, za którym stoi doskonały zespół. Jednak nawet świetne narzędzia mają swoje złe dni i przestają działać. W tym przewodniku omówimy, jak naprawić zepsuty ekran logowania Gnome w systemie Linux.

Należy pamiętać, że nie musisz używać środowiska graficznego Gnome Shell, aby skorzystać z tej poprawki. Wszystko, czego potrzebujesz, to to, że używasz stosunkowo niedawnej wersji menedżera wyświetlania Gnome (ekran logowania).

Zanim zaczniemy

W przypadku, gdy ekran logowania Gnome przestanie działać tak, jak powinien, nie będziesz mieć dostępu do sesji Gnome. Ponieważ nie ma możliwości uzyskania dostępu do sesji Gnome, nie ma sposobu, aby szybko otworzyć okno terminala, aby zmusić ekran logowania do współpracy. Zamiast tego musisz skorzystać z wirtualnej konsoli TTY.

Co to jest TTY? Jest to wirtualny terminal tekstowy, do którego można uzyskać dostęp po naciśnięciu kombinacji klawiszy w systemie komputerowym Linux. Wszystkie dystrybucje Linuksa mają je domyślnie jako funkcję. Niektóre, jak Ubuntu, mają sześć wirtualnych terminali, podczas gdy inne dystrybucje Linuksa mogą mieć tylko jeden lub dwa. A potem jest Arch Linux, który daje użytkownikom wirtualne konsole TTY jako domyślne środowisko graficzne, dopóki nie skonfigurują wszystkiego ręcznie!

Sprawdź -   Jak ograniczyć użycie procesora programu w systemie Linux

Konsola wirtualna TTY jest przydatna w pracy w sytuacjach awaryjnych, szczególnie w takich przypadkach, gdy ekran logowania Gnome nie jest zbyt responsywny, blokuje się lub po prostu nie działa poprawnie.

Aby zdobyć konsolę wirtualną TTY na pulpicie systemu Linux, spójrz na klawiaturę i naciśnij Ctrl + Alt + F2, a pierwszy terminal się otworzy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie systemy Linux przypisują TTY do tej kombinacji, więc wypróbuj inne z poniższej listy.

Ctrl + Alt + F3
Ctrl + Alt + F4
Ctrl + Alt + F5
Ctrl + Alt + F6

Po uzyskaniu dostępu do konsoli wirtualnej TTY na komputerze z systemem Linux znajdź sekcję „login” i wpisz nazwę użytkownika komputera, aby zalogować się do terminala wiersza poleceń. Konto „root” również działa.

Po zalogowaniu się do wirtualnej konsoli TTY przejdź do jednej z poniższych metod, aby naprawić okno logowania Gnome na komputerze z systemem Linux.

Sprawdź -   Jak automatycznie montować udziały sieciowe w systemie Linux

Metoda 1 – Ponowne uruchomienie Gnome Display Manager za pomocą systemd

Jednym ze sposobów wymuszenia naprawy ekranu logowania Gnome jest ponowne uruchomienie usługi, która go kontroluje. Powodem, dla którego ponowne uruchomienie jest dobrym pomysłem, jest to, że jeśli masz problemy z programem lub usługą, odświeżenie problematycznej aplikacji może szybko przywrócić kopię zapasową i uruchomić ją w krótkim czasie.

Ponowne uruchomienie menedżera wyświetlania Gnome oznacza, że ​​wymagane jest użycie systemu inicjującego Systemd. Powodem, dla którego Systemd jest integralną częścią procesu ponownego uruchamiania, jest to, że Gnome jest z nim ściśle zintegrowany.

Aby ponownie uruchomić ekran logowania, użyj polecenia systemctl restart gdm.service wraz z sudo, ponieważ nie jest możliwe wykonanie poleceń na poziomie systemu bez uprawnień roota.

sudo systemctl restart gdm.service

Po uruchomieniu powyższego polecenia „systemctl restart” komputer z systemem Linux powinien natychmiast wyprowadzić Cię z wirtualnego terminala TTY i przejść do świeżo zrestartowanego ekranu logowania Gnome, który, mam nadzieję, działa.

Jeśli proces ponownego uruchamiania nie zadziałał, spróbuj wykonać tę procedurę tyle razy, ile potrzeba. Lub wypróbuj metodę 2.

Metoda 2 – zatrzymanie Gnome Display Manager i ponowne uruchomienie go za pomocą systemd

Ponowne uruchomienie usługi Systemd menedżera wyświetlania Gnome to niezawodny sposób na naprawienie problemów z ekranem logowania, ponieważ po odświeżeniu problemy zwykle znikają. Jednak ponowne uruchomienie może nie działać we wszystkich przypadkach (z dowolnego powodu).

Sprawdź -   Jak włączyć dźwięki pisania na klawiaturze w systemie macOS

Alternatywnym podejściem do przywrócenia pracy niereagującego Gnome Display Manager jest całkowite zabicie procesu, aby przestał działać. Następnie uruchom go ponownie. W rzeczywistości jest to prawdopodobnie to samo, co ponowne uruchomienie, ale jest to doskonały sposób dla osób mających problemy z metodą 1.

Aby zatrzymać uruchamianie ekranu logowania Gnome, musisz użyć polecenia Systemd stop. Tak więc w wirtualnym terminalu TTY spróbuj systemctl zatrzymać gdm.service z uprawnieniami sudo.

sudo systemctl stop gdm.service

Uruchomienie powyższego polecenia „systemctl stop” powinno natychmiast zabić menedżera wyświetlania Gnome. Jednak nie wiedziałbyś o tym, ponieważ konsola TTY wciąż działa. Stąd użyj polecenia systemctl start gdm.service z sudo, aby ponownie uruchomić go z powrotem.

sudo systemctl start gdm.service

Zaraz po uruchomieniu „systemctl start” menedżer wyświetlania Gnome przeniesie Cię z wirtualnego terminala TTY i z powrotem do nowego ekranu logowania. W przeciwnym razie, jeśli tak nie jest, naciśnij Ctrl + F7, aby wysłać wirtualny terminal do tła.

x