Udostępnij teraz w social media:

Sprzęt na komputerze nagrzewa się bez względu na wszystko. Będzie się nagrzewać w zależności od tego, w jaki sposób jest używany, np. jeśli piszesz w edytorze tekstu, będzie się nagrzewać, ale jeśli grasz w grę, będzie się nagrzewać i jeśli masz otwartą zbyt wiele kart w Chrome Twój system osiągnie supernową.

Aby zapobiec uszkodzeniu systemu przez ciepło, w obudowie systemu zainstalowano wentylatory. Są wyzwalane przez rosnącą temperaturę i włączają się, gdy system jest zbyt gorący.

Napraw wentylator procesora nie obraca się

Jeśli wentylator procesora nie działa, jest to poważny powód do niepokoju. Twój system w końcu się przegrzeje i albo zostanie zamknięty w odpowiedzi, albo sprzęt zostanie uszkodzony.

Zanim rozwiążesz problem z wentylatorem, powinieneś wiedzieć, że nie powinien on działać cały czas. Działa również z różnymi prędkościami. Możliwe, że nie musi działać (twój system nie jest tak gorący) lub działa, ale z małą prędkością (system jest ciepły, ale nie gorący). Istnieje kilka podstawowych kontroli, które możesz przeprowadzić, aby sprawdzić, co się dzieje.

Sprawdź -   Jak naprawić czarny ekran w OBS podczas nagrywania wyświetlania w systemie Windows 10

Zamknij system. Jeśli jest zasilany z baterii, podłącz go do źródła zasilania i włącz. Wentylatory obracają się przy starcie systemu w ramach podstawowej kontroli sprzętu. Słuchaj uważnie fanów.
Zamknij system i przełącz się na zasilanie bateryjne, jeśli możesz. Uruchom system i uważnie słuchaj dźwięków wentylatorów.
Uruchom system i spróbuj uruchomić tak ciężką aplikację, jak tylko możesz, np. Uruchom grę obok aplikacji do nagrywania, takiej jak OBS. Sprawdź, czy dodane obciążenie uruchamia wentylatory. W idealnym przypadku powinny zacząć działać, ale jeśli nie zaczną działać po pięciu minutach, zmniejsz obciążenie lub możesz uszkodzić system.

Jeśli wentylator nie wykona wszystkich powyższych testów, nie ma [month] być jednym z dwóch problemów; wentylatory nie działają lub wskaźnik temperatury, który mówi im, kiedy należy włączyć, nie działa.

Sprawdź wyzwalacz temperatury dla wentylatorów

Możliwe, że temperatura, która uruchamia wentylatory, została ustawiona na zbyt wysoką. Twój system [month] będzie się rozgrzewać, ale nie na tyle, aby fani mogli biec. Istnieje prosty sposób, aby to sprawdzić i sprawdzić, czy czujnik temperatury w twoim systemie działa, czy nie.

Sprawdź -   Jak YouTube TV wykrywa VPN

Ściągnij, zainstaluj i uruchom HWiNFo.
Kliknij Czujniki na głównym ekranie aplikacji.
Kliknij przycisk wentylatora u dołu nowego okna, które się otworzy.
Wybierz aktywny wentylator (niektóre systemy mają tylko jeden wentylator, a inne) [month] mieć dwa lub trzy).
Kliknij Ustaw ręcznie.
Wybierz czujnik PCH.
Wprowadź niską temperaturę, np. 15 lub 10, której system będzie dotykał, nawet jeśli używasz go do lekkich prac.
Ustaw prędkość wentylatora na wysoką, tak aby można było słyszeć, jak pracuje.
Kliknij OK, aby powrócić do głównego okna.
Kliknij niebieski krzyżyk, aby zapisać i zastosować zmiany.
Użyj swojego systemu i sprawdź, czy wentylatory się włączają. Jeśli tak, wystarczyło zmienić temperaturę wyzwalania.

Sprawdź czujnik temperatury

Jeśli wentylatory nie pracują nawet po obniżeniu temperatury wyzwalania, sprawdź, czy działają czujniki temperatury. Będziesz potrzebować do tego aplikacji.

Sprawdź -   Jak zmienić katalogi w wierszu polecenia w systemie Windows 10

Ściągnij, zainstaluj i uruchom Speedfan.
Przejdź do zakładki Odczyty i sprawdź temperaturę rdzeni procesora i GPU.
Jeśli nie widzisz odczytu, jest bardzo prawdopodobne, że czujnik nie działa.
Jeśli widzisz odczyt, problem polega na tym, że wentylator nie działa.

Kontrola sprzętu Hardware

W tym momencie jest więcej niż prawdopodobne, że masz problem ze sprzętem. Może to być jeden z następujących;

Uszkodzony zasilacz, który nie jest w stanie zasilać wentylatorów.
Wentylatory są uszkodzone lub zapchane kurzem i nie mogą już działać.
Czujnik temperatury nie działa.

Aby rozwiązać te problemy, najlepiej oddać system do naprawy. Jeśli znasz wnętrze komputera, możesz sam sprawdzić te rzeczy i wymienić to, co jest uszkodzone.

Wniosek

Wentylatory generalnie nie ulegają łatwo uszkodzeniu, ale problem z zasilaniem może często powodować ich zwarcie. Są tanim sprzętem, więc ich wymiana nie jest tak droga, jak naprawienie lub wymiana czujnika temperatury. W niektórych przypadkach czujników nie można naprawić ani wymienić i trzeba wymienić procesor.