Jak naprawić zamrożoną sesję Ubuntu

Czy masz problemy z zawieszaniem się sesji Ubuntu podczas korzystania z niej? Czy nadal możesz pisać na klawiaturze i używać myszy, ale nic nie reaguje? Jeśli tak, możemy pomóc! Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, ponieważ pokażemy, jak naprawić zamrożoną sesję Ubuntu!

Resetowanie ekranu logowania

Najlepszym sposobem naprawienia zamrożonej sesji Ubuntu jest wymuszenie zresetowania programu do logowania. Wymuszając zresetowanie ekranu logowania, wylogujesz się z sesji Ubuntu, rozwiązując problem. Żeby było jasne, wymuszenie zresetowania ekranu logowania Ubuntu spowoduje natychmiastowe zakończenie sesji i nie będziesz mógł zapisać trwającej pracy.

Resetowanie menedżera logowania Ubuntu jest trudne, ponieważ nie ma tylko jednej wersji Ubuntu. Istnieją Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Mate i inne. Każda z tych wersji Ubuntu ma swoich menedżerów logowania.

Aby zresetować ekran logowania Ubuntu, zacznij od naciśnięcia Ctrl + Alt + F2 do F6 na klawiaturze. Naciśnięcie tej kombinacji klawiatury spowoduje wyświetlenie ekranu TTY. TTY to konsola ratunkowa, do której można uzyskać dostęp w dowolnym momencie podczas korzystania z Ubuntu.

Na ekranie TTY zobaczysz „login”. Wprowadź swoje konto użytkownika w polu logowania, wpisując je na klawiaturze. Następnie naciśnij klawisz Enter, aby przesłać użytkownika.

Po przesłaniu użytkownika na ekranie TTY pojawi się prośba o podanie hasła z nim związanego. Zrób tak. Nie martw się, jeśli nie zobaczysz opinii dotyczącej hasła. Po prostu wpisz go na klawiaturze i naciśnij klawisz Enter po zakończeniu pisania, aby go przesłać.

Po zalogowaniu się na ekranie TTY będziesz mieć dostęp do sesji terminalu, podobnie jak po otwarciu okna terminalu na pulpicie systemu Linux. Odtąd postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia poniżej, aby dowiedzieć się, jak zresetować ekran logowania do Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Mate i innych.

Ubuntu

Domyślna wersja Ubuntu Linux używa menedżera pulpitu Gnome, ponieważ jest to ekran logowania. Jeśli chcesz go zresetować, aby naprawić zawieszoną sesję, musisz użyć polecenia restart systemctl w pliku gdm.service.

sudo systemctl restart gdm.service

Po wpisaniu powyższego polecenia sesja Ubuntu powinna się automatycznie wylogować, a wrócisz do ekranu logowania. Stąd wybierz użytkownika i zaloguj się ponownie!

Kubuntu

Kubuntu jest oparty na KDE, co oznacza, że ​​używa menedżera logowania SDDM. Aby zresetować sesję Kubuntu, musisz ponownie uruchomić polecenie systemctl restart pliku sddm.service.

sudo systemctl restart sddm.service

Gdy wpiszesz powyższe polecenie, twoja sesja Kubuntu będzie musiała się wylogować. Po wylogowaniu kliknij użytkownika Linuxa i zaloguj się ponownie do sesji!

Xubuntu

Xubuntu to XFCE4 i dlatego korzysta z menedżera logowania LightDM. Jeśli utkniesz w zamrożonej sesji Xubuntu, musisz ponownie uruchomić plik lightdm.service, używając poniższej komendy systemctl restart.

sudo systemctl restart lightdm.service

Po uruchomieniu powyższego polecenia sesja Xubuntu będzie zmuszona do wylogowania. Po wylogowaniu wrócisz do ekranu logowania LightDM. Stąd wybierz użytkownika i zaloguj się ponownie!

Lubuntu

Lubuntu używa LXQt, który jest podobny do KDE Kubuntu. Ponieważ korzysta z oprogramowania podobnego do KDE, Lubuntu używa menedżera logowania SDDM. Jeśli twoja sesja Lubuntu jest zawieszona, będziesz mógł to naprawić, ponownie uruchamiając plik sddm.service za pomocą komendy systemctl restart.

sudo systemctl restart sddm.service

Kiedy powyższe polecenie zakończy się restartem, twoja sesja Lubuntu będzie zmuszona zamknąć się i wylogować. Stąd wybierz użytkownika i zaloguj się ponownie w Lubuntu!

Ubuntu Budgie

Ubuntu Budgie korzysta ze środowiska komputerowego Budgie. Budgie jest zbudowany na pulpicie Gnome Shell, ale używa menedżera logowania LightDM, a nie Gnome DM (gdm). Tak więc, jeśli masz zamrożoną sesję Ubuntu Budgie, musisz ponownie uruchomić plik lightdm.service z restartem systemctl w terminalu.

sudo systemctl restart lightdm.service

Po zrestartowaniu menedżera logowania LightDM sesja Budgie będzie musiała się wylogować. W tym momencie możesz szybko zalogować się ponownie do Ubuntu Budgie i wrócić do pracy!

Ubuntu Mate

Ubuntu Mate korzysta z pulpitu Mate; rozwidlenie starego środowiska graficznego Gnome 2. Ponieważ jest to rozwidlenie starej wersji, nie używa Gnome DM (GDM). Zamiast tego Ubuntu Mate używa LightDM do zarządzania ekranem logowania.

Aby zresetować ekran logowania Ubuntu Mate w przypadku zawieszonej sesji, musisz ponownie uruchomić plik lightdm.service za pomocą polecenia restart systemctl. Za pomocą poniższego polecenia zresetuj menedżera logowania LightDM.

sudo systemctl restart lightdm.service

Po ponownym uruchomieniu menedżera logowania LightDM sesja pulpitu Mate zostanie zamknięta i nastąpi powrót do ekranu logowania. Następnie kliknij użytkownika i zaloguj się ponownie.

newsblog.pl

BIULETYN