Udostępnij teraz w social media:

Środowisko pulpitu XFCE4 to lekka potęga środowiska graficznego. Jest solidny i rzadko ulega awarii ze względu na niezawodność i stabilność jego bazy kodu. To powiedziawszy, nic nie jest w 100% idealne, a problemy mogą się zdarzyć nawet na najbardziej wytrzymałych komputerach stacjonarnych. Oto jak naprawić zamrożony pulpit XFCE Linux.

Odśwież panel XFCE4

W większości przypadków problemy, problemy i awarie na XFCE4 dotyczą panelu XFCE4. Jest to zrozumiałe, ponieważ panel może czasami mieć dodane do niego wtyczki, które powodują jego awarię.

Niestety, użytkownicy XFCE nie mają wbudowanego sposobu, aby kliknąć przycisk, aby panel uruchomił się ponownie, i nie ma wbudowanej funkcji tajnego resetowania, tak jak w Gnome Shell. Zamiast tego użytkownicy, którzy chcą naprawić niereagujący panel XFCE4, muszą go wymusić i ponownie uruchomić.

Najlepszym sposobem na zabicie i ponowne uruchomienie panelu XFCE4 jest użycie terminala. Głównie dlatego, że emulator terminala poda szczegółowe informacje o wynikach programu i będziesz w stanie rozwiązać problemy powodujące blokowanie się i awarię panelu. Więc naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze i otwórz okno terminala. Gdy okno terminala będzie gotowe do użycia, uruchom komendę pidof, aby określić kod ID procesu dla panelu.

pidof xfce4-panel

Przeczytaj numer wyjścia i umieść go w poleceniu kill poniżej.

Sprawdź -   Jak zainstalować stację roboczą audio Tracktion w systemie Linux

kill number-from-pidof

Alternatywnie, jeśli najwyższa komenda nie zabija panelu, spróbuj tego polecenia.

killall xfce4-panel

Po zamknięciu panelu XFCE4 możesz go ponownie uruchomić bezpośrednio z terminala za pomocą:

xfce4-panel &

Uruchomienie tego polecenia z terminala spowoduje dodanie nowego panelu XFCE4 do ekranu. Stamtąd możesz wykonać disown, aby wysłać go do działania w tle jako proces, poza terminalem.

disown

Odśwież menedżera okien XFCE4

Chociaż panel XFCE4 jest dużym uciążliwością, nie jest to jedyna rzecz, która może zepsuć sesję na pulpicie. Menedżer okien XFCE4 może również napotkać pewne problemy, gdy ulegnie awarii i może sprawić, że nie będzie można minimalizować / maksymalizować okien otwartych na pulpicie.

Podobnie jak w przypadku panelu, menedżer okien można obsługiwać za pośrednictwem terminala. Tak więc uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Stamtąd musisz uruchomić polecenie xfwm4 z przełącznikiem „–replace”, aby mogło ono zastąpić siebie bieżącą instancją uszkodzonego menedżera okien.

Sprawdź -   Jak selektywnie synchronizować foldery z Dyskiem Google

xfwm4 --replace

Po uruchomieniu powyższego polecenia zobaczysz migotanie pulpitu przez sekundę. Nie panikuj! Ta flash jest dobra i oznacza, że ​​menedżer okien i wszystko, co obsługuje sesję pulpitu, jest odświeżane. Stąd wszystkie problemy z przełączaniem okien powinny zniknąć!

Czy menedżer okien nie odświeża się po uruchomieniu polecenia zamiany? Spróbuj uruchomić go ponownie kilka razy. Lub, jeśli wszystko inne zawiedzie, uruchom polecenie zabicia, a środowisko pulpitu XFCE4 powinno automatycznie uruchomić ponownie menedżera okien.

killall xfwm4

lub

pidof xfwm4
kill number-from-pidof

Utwórz skrypt resetowania

Użycie kilku poleceń w terminalu Linux do ponownego uruchomienia panelu XFCE4 lub menedżera okien XFCE4 działa w mgnieniu oka, ale jeśli chcesz to wszystko zrobić za jednym razem, najlepszym sposobem jest napisanie skryptu.

Pierwszym krokiem w tworzeniu skryptu resetowania dla pulpitu XFCE4 jest utworzenie pliku, w którym będzie przechowywany kod. Aby utworzyć nowy plik, użyj poniższego polecenia dotykowego.

touch xfce4-restart

Po uruchomieniu powyższego polecenia dotykowego w katalogu domowym (~) pojawi się plik o nazwie „xfce4-restart”. Stąd otwórz plik skryptu za pomocą edytora tekstu Nano.

nano -w xfce4-restart

U góry pliku restartu napisz pierwszą linię kodu. Ten kod jest znany jako „shebang” i pomoże systemowi Linux w poprawnym uruchomieniu skryptu.

#!/bin/bash

Postępując zgodnie z kodem shebang, dodaj polecenie, które zabije panel XFCE4.

killall xfce4-panel

Naciśnij klawisz Enter, aby utworzyć nową linię pod poleceniem panelu, a następnie dodaj polecenie, aby ponownie uruchomić panel.

xfce4-panel

Po drugim poleceniu panelu musisz dodać kod, aby odświeżyć menedżera okien. Aby odświeżyć menedżera okien, naciśnij Enter, aby utworzyć kolejną nową linię. Następnie wpisz polecenie xfwm4 –replace.

xfwm4 --replace &

Zapisz zmiany w pliku xfce4-restart w edytorze tekstu Nano, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Następnie zamknij Nano, naciskając Ctrl + X. Po wyjściu z edytora tekstu Nano zaktualizuj uprawnienia pliku restartu za pomocą polecenia chmod.

chmod +x xfce4-restart

Mając aktualne uprawnienia do pliku, przenieś plik do „/ usr / bin /” za pomocą polecenia mv.

sudo mv xfce4-restart /usr/bin/

Będziesz teraz mógł ponownie uruchomić zarówno panel, jak i menedżera okien na pulpicie XFCE4, po prostu wywołując szybki program uruchamiający za pomocą Alt + F2, wprowadzając poniższe polecenie i naciskając klawisz Enter!

 xfce4-restart