Jak niebezpieczne jest torrentowanie bez VPN?

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie istnieją dwa możliwe scenariusze: albo jesteś całkiem nowy w torrentowaniu i jesteś ciekawy tego, albo torrentowałeś już od jakiegoś czasu i jesteś ciekawy, co by się stało, gdybyś przestał torrentować za pomocą VPN. Torrenting cieszy się złą reputacją, ponieważ jego użycie było powiązane z piractwem filmów, oprogramowania, gier itp. Jednak samo torrentowanie jest całkowicie legalne.

Pamiętaj, że wpadniesz w kłopoty tylko wtedy, gdy pobierzesz nieusankcjonowane materiały chronione prawem autorskim. Jeśli więc chcesz zachować anonimowość podczas torrentowania, zawsze dobrze jest korzystać z VPN. Ale dokładnie jak niebezpieczne jest torrenty bez VPN? Odpowiemy na to pytanie poniżej.

Niebezpieczeństwa związane z torrentowaniem bez VPN

Torrenting odnosi się do pobierania / przesyłania plików za pośrednictwem sieci BitTorrent, która jest zdecentralizowanym protokołem przesyłania plików w trybie peer-to-peer. Działa poprzez znajdowanie użytkowników, którzy mają pliki potrzebne innym użytkownikom w sieci, a następnie umożliwia jednoczesne pobieranie fragmentów plików. Jeśli dbasz o prywatność, powinieneś rozważyć torrentowanie za pomocą VPN, aby Twój dostawca usług internetowych nie śledził twoich działań online.

Jeśli zdarzy się, że zostaniesz przyłapany na torrentach, kary, które możesz napotkać, różnią się w zależności od kraju i stanu, w którym mieszkasz. Poniżej znajdują się niebezpieczeństwa związane z torrentowaniem bez VPN, od łagodnych do poważnych:

Zakłócenia połączenia internetowego

Twój ISP (dostawca usług internetowych) może monitorować Twoją aktywność w sieci za pomocą metody znanej jako „Głęboka inspekcja pakietów”. Korzystając z tej metody, dostawca usług internetowych może poznać typ ruchu przychodzącego z komputera. Mogą albo dławić (spowalniać), albo całkowicie blokować określony ruch. Jeśli typ ruchu pochodzącego z Twojego komputera to ruch torrentowy, Twój dostawca usług internetowych najprawdopodobniej go zdławi – niezależnie od tego, czy jest to legalny, czy nielegalny torrent. Jeśli wielokrotnie pobierasz nielegalne torrenty, Twój dostawca usług internetowych może zablokować lub zawiesić Twoje połączenie internetowe.

Czy VPN może ukryć torrenty? Dzięki VPN Twój ruch torrentowy będzie w pełni zaszyfrowany, co oznacza, że ​​Twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie śledzić tego, co robisz w sieci – w tym torrentów.

Problemy prawne

Trolle chronione prawem autorskim są przykładem prawnego ryzyka związanego z torrentowaniem bez VPN, z którym możesz się zmierzyć. Copyright trolling jest często używany przez prawników i ich firmy do wyszukiwania lub „trollowania” naruszeń praw autorskich do filmów, muzyki, obrazów i gier w Internecie. Zwykle właściciele praw autorskich mają prawo do reprodukcji, dystrybucji, wykonywania i publicznego pokazywania swoich prac. Prawnicy używają oprogramowania, które pomaga im szukać naruszeń praw autorskich w sieci i monitorować blogi, strony internetowe, media społecznościowe, YouTube itp. Pod kątem naruszeń praw autorskich. Gdy prawnik zidentyfikuje potencjalne naruszenie praw autorskich, wyśle ​​powiadomienie z prośbą o udowodnienie, że korzystanie z torrenta było objęte licencją, lub poprosi Cię o natychmiastowe zawarcie ugody, płacąc określoną kwotę.

Jednak sprawy te rzadko kończą się postępowaniem sądowym. Jak więc uniknąć trollingu związanego z prawami autorskimi? Upewnij się, że sprawdzasz swoją witrynę lub strony mediów społecznościowych pod kątem jakichkolwiek materiałów chronionych prawem autorskim, takich jak filmy lub obrazy. Jeśli znajdziesz, usuń je i zamiast tego używaj tych bez praw.

Jak uchronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z torrentami

Korzystaj z VPN za każdym razem, gdy korzystasz z torrentów

VPN to najbezpieczniejszy zakład podczas torrentowania. Czy VPN ukryje torrenty przed dostawcą usług internetowych? Tak. VPN ukryje Twój prawdziwy adres IP przed usługodawcą internetowym, utrudniając w ten sposób śledzenie Twoich działań online. VPN szyfruje również wszystkie dane o ruchu, zanim opuści Twoje urządzenie internetowe. Ponieważ dane o ruchu są najpierw przesyłane na serwer VPN, Twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie określić, dokąd zmierzają te dane.

Czy są więc jakieś darmowe VPN do torrentowania? Istnieje wiele darmowych sieci VPN do torrentowania, ale większość z nich ma tendencję do rejestrowania twoich działań online i nie utrzymuje wystarczająco dobrego bezpieczeństwa i prywatności. Należy o tym pamiętać podczas zakupów w sieci VPN.

Więcej alternatyw

Jeśli nie chcesz płacić za usługi VPN, możesz rozważyć użycie Tora. Tor jest dość podobny do VPN, ponieważ szyfruje również dane przeglądania przez kilka węzłów ochotników. Jednak w porównaniu do VPN Tor jest znacznie wolniejszy i zwykle jest używany do prostych czynności związanych z przeglądaniem. Oprócz Tora możesz również korzystać z Usenetu. Chociaż jest płatny co miesiąc, Usenet umożliwia pobieranie plików ze scentralizowanych serwerów, a nie z serwerów peer-to-peer.

x