Jak obniżyć swój telefon z Androidem do poprzedniej wersji

Nie wszyscy doceniają zmiany, które pojawiły się w nowych wersjach Androida. Jeśli chcesz wrócić, czasami można przywrócić poprzednią wersję urządzenia z Androidem. Oto jak to robisz.

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby wspomnieć o ryzyku. Obniżenie wersji telefonu z Androidem nie jest ogólnie obsługiwane, nie jest to łatwy proces i prawie na pewno spowoduje utratę danych na urządzeniu. Przed rozpoczęciem wykonaj kopię zapasową telefonu.

Ponadto proces ten może unieważnić gwarancję urządzenia lub potencjalnie go zepsuć, sprawiając, że telefon będzie niczym więcej niż e-odpadami. W związku z tym NIE zalecamy kontynuowania, chyba że masz doświadczenie w modyfikowaniu oprogramowania układowego urządzenia i całkowicie rozumiesz związane z tym ryzyko.

Przed flashowaniem telefonu

To, jak łatwo możesz obniżyć wersję swojego telefonu z Androidem, zależy od producenta. Niektórzy producenci bardzo ułatwiają użytkownikom „flashowanie” obrazów oprogramowania sprzętowego na swoje urządzenia, podczas gdy inni sprawiają, że jest to prawie niemożliwe.

Typowy proces flashowania wymaga najpierw odblokowania bootloadera. Nie wszystkie telefony z Androidem na to pozwalają, więc sam sprawdzisz, czy producent Twojego urządzenia oferuje oficjalną metodę odblokowania bootloadera, czy też musisz znaleźć alternatywną metodę.

Pamiętaj, że odblokowanie bootloadera spowoduje wyczyszczenie wewnętrznej pamięci urządzenia. Upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową telefonu, w przeciwnym razie Twoje dane zostaną utracone na zawsze.

Po odblokowaniu bootloadera możesz następnie sflashować swoje urządzenie do starszej wersji Androida. Ostrzegamy, ponieważ odblokowanie bootloadera prawdopodobnie unieważni gwarancję.

Zdecydowanie najłatwiejszymi do flashowania urządzeniami są telefony z serii Google Pixel. Google zapewnia obrazy fabryczne dla urządzeń Pixel, z różnymi kompilacjami dla Androida 9 i 10. Będziesz potrzebować Android SDK zainstalowany – za pomocą narzędzi Fastboot i Android Debug Bridge (ADB) – do flashowania urządzeń Google Pixel.

Jest to jednak mieszana torba dla innych producentów urządzeń. Jeśli producent ich nie dostarczy, musisz zlokalizować obrazy oprogramowania układowego odpowiednie dla Twojego urządzenia. Plik Forum XDA-Developers to dobre miejsce, aby znaleźć odpowiednie obrazy oprogramowania układowego o obniżonej jakości dla konkretnego telefonu z systemem Android, ale przeszukaj również witrynę internetową producenta, aby znaleźć oficjalne obrazy oprogramowania układowego.

Flashowanie urządzeń innych niż Google jest możliwe dzięki metodzie Fastboot, chociaż istnieją narzędzia innych firm dla innych producentów urządzeń z Androidem, takich jak Samsung.

Ręczne flashowanie za pomocą Fastboot i ADB

Jedyną „oficjalną” metodą obniżenia wersji urządzenia z systemem Android jest metoda Fastboot. Chociaż nie każdy producent do tego zachęca, rozszerzenie Narzędzie Fastboot jest dostępny od Google i powinien działać z oficjalnymi obrazami oprogramowania układowego prawie wszystkich producentów Androida.

Aby kontynuować, wystarczy odblokować bootloader i mieć odpowiedni obraz oprogramowania układowego dla swojego urządzenia i operatora. Przed rozpoczęciem upewnij się, że debugowanie USB jest włączone na urządzeniu z Androidem.

Jeśli znalazłeś odpowiedni obraz oprogramowania układowego, twój bootloader jest odblokowany i masz zainstalowany Android SDK, podłącz telefon z Androidem do komputera. Chociaż poniższe kroki dotyczą użytkowników systemu Windows 10, polecenia ADB i Fastboot powinny działać w podobny sposób w systemach macOS i Linux.

Otwórz eksplorator plików i przejdź do zapisanej lokalizacji instalacji zestawu Android SDK. Upewnij się, że pliki obrazów Androida, które chcesz flashować, również są tutaj. Zwykle są to pliki ZIP zawierające wiele plików IMG. Rozpakuj zawartość do tej lokalizacji.

W folderze przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie i kliknij przycisk „Otwórz tutaj okno PowerShell”. W systemie macOS lub Linux przejdź do tego folderu za pomocą aplikacji Terminal.

W folderze Android SDK przytrzymaj klawisz Shift i kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierając tutaj Otwórz okno Powershell

Wpisz urządzenia adb w oknie programu Windows PowerShell, aby upewnić się, że urządzenie z systemem Android zostało wykryte. Jeśli tak, wpisz adb reboot bootloader, aby zrestartować urządzenie i uruchomić w menu bootloadera Androida.

Jeśli polecenia ADB nie działają, wpisz zamiast tego .adb.

Polecenia ADB działające w oknie programu Windows Powershell

Większość oprogramowania firmowego zawiera skrypt „flash-all”, który przesyła wszystkie odpowiednie pliki obrazów do urządzenia. Gdy urządzenie jest w trybie bootloadera, wpisz flash-all, aby rozpocząć proces flashowania.

Jeśli skrypt flash-all nie działa, konieczne będzie ręczne flashowanie poszczególnych elementów w folderze. Wpisz następujące polecenia w programie Windows PowerShell (lub terminalu), naciskając klawisz Enter między każdym krokiem:

flashowy program ładujący fastboot .img
fastboot reboot-bootloader
szybkie radio flashboot .img
fastboot reboot-bootloader
fastboot flash -w aktualizacja .zamek błyskawiczny

Po zakończeniu tego procesu telefon powinien się zrestartować. Jeśli proces flashowania powiódł się, na urządzeniu będzie teraz działać obraz oprogramowania układowego o obniżonej wersji.

Korzystanie z narzędzi do flashowania innych firm

Dzięki pracy programistów-wolontariuszy dostępne są narzędzia do flashowania innych firm. Te specyficzne dla producenta narzędzia do flashowania oprogramowania układowego oferują alternatywną metodę do flashowania oprogramowania układowego bez korzystania z metody Fastboot.

Jeśli twoje urządzenie nie ma narzędzia innej firmy, najlepiej użyć metody Fastboot wymienionej powyżej.

Urządzenia Samsung mogą wykorzystywać Odin do obniżania wersji swoich telefonów. Jest to jedno z najbardziej znanych narzędzi do flashowania poza oficjalną metodą Fastboot.

Interfejs Odin do flashowania oprogramowania układowego Samsung Android

Interfejs Odin nie jest najbardziej przyjazny dla początkujących, ale pozwoli ci flashować niektóre urządzenia Samsung, w tym najnowsze odblokowane telefony Galaxy.

Należy pamiętać, że niektórzy operatorzy komórkowi blokują bootloader na urządzeniach sprzedawanych w ich sklepach. Ci operatorzy sieci mogą niechętnie zezwalać użytkownikom na odblokowywanie ich telefonów, chyba że telefon jest całkowicie opłacony.

Dla innych producentów dostępne są dodatkowe narzędzia. To post na deweloperach XDA zawiera listę różnych narzędzi do flashowania dla urządzeń Motorola, w tym zalecanego RSD Lite. Właściciele urządzeń Huawei mogą korzystać z Huawei Recovery Updater (HuRuUpdater).

Nie możemy tego wystarczająco podkreślić: nie ma gwarancji, że te narzędzia będą działać i nie są dostępne za zgodą producentów. Niezależnie od tego, czy używasz narzędzia innej firmy, czy metody Fastboot, ryzyko zablokowania urządzenia pozostaje takie samo.

Ponownie, zanim zaczniesz, upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową telefonu, zanim podejmiesz jakąkolwiek próbę flashowania urządzenia, ponieważ telefon zostanie wyczyszczony podczas procesu flashowania.