iOS

Jak obniżyć wersję z iOS 16 do iOS 15 bez utraty danych?

Zapowiedziany na WWDC 2022 system iOS 16 oferuje użytkownikom iPhone’a mnóstwo fajnych i od dawna oczekiwanych funkcji. Niezależnie od tego, czy jest to w pełni konfigurowalny ekran blokady, natywna aplikacja Apple Fitness, czy dotykowa informacja zwrotna na klawiaturze, najnowsza wersja systemu iOS ma coś dla każdego. Prawdopodobnie dlatego zainstalowałeś wersję beta dewelopera iOS 16 na swoim iPhonie, aby poznać nowe funkcje. Jednak niektóre błędy i awarie w oprogramowaniu beta utrudniają korzystanie z oprogramowania, zmuszając do szukania sposobu na przejście z iOS 16 beta na iOS 15 na iPhonie. Nie martw się, ponieważ stworzyliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci wrócić do iOS 15 z iOS 16 bez utraty danych.

Przejście z iOS 16 na iOS 15 na iPhonie (2022)

O czym należy pamiętać przed przejściem na iOS 15

Przed rozpoczęciem procesu instalacji systemu iOS 15 i usunięcia wersji beta systemu iOS 16 z obsługiwanego modelu iPhone’a pamiętaj o zaznaczeniu następujących punktów:

 • Jeśli utworzyłeś kopię zapasową iPhone’a przed zainstalowaniem wersji beta programisty iOS 16, możesz łatwo usunąć profil beta oprogramowania iOS 16 i przywrócić kopię zapasową. Nie nastąpi utrata danych. Teraz, nawet jeśli zapomniałeś wykonać kopię zapasową urządzenia, nadal możesz wrócić do iOS 15 z iOS 16. Jednak nie będziesz w stanie przywrócić iPhone’a do pierwotnego stanu i utracisz dane.
 • Pamiętaj, że jeśli zainstalowałeś watchOS 9 beta na swoim Apple Watch, nie będziesz już mógł używać zegarka z „iPhone’em” po przejściu na iOS 15. Firma nadal nie oferuje możliwości zmiany wersji Apple Watch na poprzednia wersja watchOS ręcznie. Dlatego, jeśli chcesz usunąć wersję beta dewelopera „watchOS 9”, musisz wysłać swój smartwatch do Apple.
 • Jak zawsze, upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową swojego iPhone’a przed przejściem z iOS 16 beta na iOS 15. Chociaż nie możesz korzystać z kopii zapasowej iOS 16 beta na urządzeniu z systemem iOS 15, będziesz mieć możliwość ręcznego przywrócenia określonych danych, jeśli zajdzie taka potrzeba przybywa.
 • Przywróć iOS 15 z iOS 16 za pomocą trybu odzyskiwania

  Tryb odzyskiwania od dawna jest niezawodnym narzędziem do rozwiązywania problemów, które pozwala diagnozować i naprawiać problemy z iPhonem. Co więcej, umożliwia także wyczyszczenie profilu beta oprogramowania i przejście z wersji beta na najnowszą stabilną wersję iOS. Zobaczmy więc, jak to działa:

  1. Najpierw użyj kabla USB-A do Lightning lub USB-C do Lightning, aby podłączyć iPhone’a do komputera Mac lub Windows PC.

  2. Teraz uruchom Finder (Mac) i iTunes (Free, Windows) na swoim komputerze.

  3. Następnie przełącz iPhone’a w tryb odzyskiwania. Naciśnij i szybko zwolnij przycisk zwiększania głośności. Następnie naciśnij i szybko zwolnij przycisk „Zmniejsz głośność”. Następnie przytrzymaj przycisk zasilania, aż zobaczysz ekran trybu odzyskiwania.

  4. Gdy to zrobisz, na ekranie komputera pojawi się komunikat „Wystąpił problem z iPhonem, który wymaga jego aktualizacji lub przywrócenia”. W wyskakującym okienku kliknij „Przywróć”, aby usunąć iPhone’a i zainstalować najnowszą publiczną wersję iOS 15, tj. iOS 15.5.

  5. Następnie na ekranie pojawi się kolejne wyskakujące okienko z prośbą o potwierdzenie działania. Kliknij „Przywróć i zaktualizuj”, aby kontynuować.

  6. Na koniec zaakceptuj warunki Apple, a Finder rozpocznie pobieranie najnowszych plików aktualizacji iOS 15.5.

  7. To prawie tyle! Teraz musisz cierpliwie poczekać, aż proces przywracania zostanie zakończony. Po pomyślnym przywróceniu urządzenia przywróć najnowszą kopię zapasową systemu iOS 15 utworzoną przed zainstalowaniem wersji beta systemu iOS 16.

  Zmień iPada z iPadOS 16 na iPadOS 15

  Mimo że w tym przewodniku skupiliśmy się na powrocie do iOS 15 z iOS 16, możesz wykonać te same kroki, aby przejść z iPadOS 16 na iPadOS 15. Oto jak to działa:

  • Po prostu podłącz iPada do komputera i otwórz Finder (Mac) lub iTunes (Windows).
  • Teraz przełącz iPada w tryb odzyskiwania. Istnieją dwie różne metody, w zależności od posiadanego modelu.
   • W przypadku iPada z funkcją Face ID: Najpierw naciśnij i szybko zwolnij przycisk zwiększania głośności. Następnie naciśnij i szybko zwolnij przycisk zmniejszania głośności. Następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż na ekranie pojawi się tryb odzyskiwania.
   • W przypadku iPada z przyciskiem Początek: naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski zasilania (w górę) i Początek, aż zobaczysz ekran przywracania.
  • Teraz zostaniesz poproszony o przywrócenie urządzenia na komputerze Mac lub Windows. Kliknij Przywróć, aby wymazać iPada i zainstalować najnowszą aktualizację iPadOS 15. Po przywróceniu iPada możesz przywrócić kopię zapasową utworzoną przed zainstalowaniem iPadOS 16 beta.

  Usuń iOS 16 Beta bez utraty danych na iPhonie

  To prawie wszystko, co musisz zrobić, aby pozbyć się wersji beta iOS 16 i wrócić do stabilnej wersji iOS 15. Odkąd Apple wypuściło wersję beta dla programistów iOS 16, testowaliśmy najnowszą aktualizację systemu operacyjnego Apple, aby poznać nowe funkcje. Poza typowymi problemami, takimi jak losowe zawieszanie się, awarie aplikacji i rozładowanie baterii, nie zauważyliśmy żadnych poważnych problemów w wersji beta dla programistów iOS 16. Tak więc do tej pory jazda była mniej więcej płynna. A ty? Jaki jest twój powód, aby wrócić do iOS 15? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

  x