Jak odinstalować Javę na komputerze Mac

Instalator Java pomaga szybko usunąć program, ale jeśli to nie wystarczy, możesz użyć Terminalu, aby usunąć wszelkie ślady.

 • Możesz łatwo odinstalować Javę i pamięć podręczną wdrażania Java z komputera Mac, korzystając z instalatora Java, który prawdopodobnie znajduje się w folderze Pobrane.
 • Jeśli chcesz zachować szczególną dokładność, użyj terminala, aby wykonać niektóre polecenia i usunąć wszelkie ślady Java z systemu macOS.

Niezależnie od tego, czy masz dość problemów z bezpieczeństwem Java, czy uważasz, że jest ona niepotrzebna, istnieje całkiem prosty sposób na odinstalowanie Java z komputera Mac za pomocą instalatora Java. Co więcej, możesz także użyć Terminalu, aby usunąć Javę bez pozostawiania śladu. Omówimy obie metody.

Odinstaluj Java z komputera Mac za pomocą instalatora Java

Javy nie można odinstalować tak, jak innych aplikacji na Maca — nie można kliknąć i przeciągnąć aplikacji do Kosza, aby zakończyć tę czynność. Na szczęście tego samego, co instaluje Javę na komputerze Mac, czyli jej instalatora, można użyć do jej szybkiego i łatwego odinstalowania.

Aby użyć instalatora Java do usunięcia go z komputera Mac, musisz go najpierw znaleźć. Jeśli pliki do pobrania z Internetu nie są przesyłane gdzie indziej, powinny znajdować się w folderze Pobrane. Jeśli jednak nie możesz znaleźć instalatora lub go usunąłeś, pobierz go ponownie z stronie Javy.

Po znalezieniu instalatora, który powinien mieć rozszerzenie .dmg, możesz usunąć Javę z systemu macOS, wykonując następujące czynności:

 • Kliknij plik .dmg, aby go uruchomić. Następnie kliknij dwukrotnie plik aktualizacji Java 8, aby otworzyć instalator.
 • Jeśli pojawi się ostrzeżenie, że Java 8 Update jest aplikacją dostępną w Internecie, wybierz opcję Otwórz.
 • Instalator Java powinien być teraz otwarty. Kliknij Usuń, aby odinstalować Javę z komputera Mac.
 • Po wyświetleniu monitu wpisz hasło do komputera Mac, a następnie kliknij OK lub naciśnij Return (lub Enter).
 • Zostaniesz teraz zapytany o usunięcie pamięci podręcznej wdrażania Java. Kliknij Tak, aby usunąć wszystkie ślady Java z komputera Mac.
 • Po chwili powinieneś zobaczyć okno informujące, że zadanie zostało zakończone i pomyślnie usunąłeś Javę ze swojego komputera! Możesz nacisnąć Zamknij, aby wyjść z okna.
 • Teraz wystarczy kliknąć i przeciągnąć dysk instalacyjny Java 8 Update oraz pliki .dmg do Kosza.

  Użyj terminala, aby usunąć Java z komputera Mac

  Jeśli lubisz używać terminala do wykonywania poleceń na komputerze Mac lub chcesz zrobić wszystko, co w jego mocy, aby upewnić się, że usuniesz wszelkie ślady Java z systemu macOS, wykonaj następujące czynności:

 • Uruchom Terminal za pomocą wyszukiwania Spotlight na komputerze Mac (Command + Spacja).
 • Skopiuj i wklej kolejno następujące polecenia do terminala:
   sudo rm -fr /Library/Internet\ Plug-Ins/JavaAppletPlugin.plugin 
   sudo rm -fr /Library/PreferencePanes/JavaControlPanel.prefPane 
   sudo rm -fr ~/Library/Application\ Support/Oracle/Java 
 • Naciśnij klawisz Return (lub Enter). Po wyświetleniu monitu o uruchomienie poleceń wprowadź hasło administratora komputera Mac. To powinno usunąć Javę z komputera Mac.
 • Aby usunąć pamięć podręczną Java, skopiuj i wklej następujący tekst do terminala:
   rm -r ~/"Library/Application Support/Oracle/Java” 
 • Jeszcze raz naciśnij Return i wprowadź hasło administratora, aby uruchomić polecenie.
 • Pomyślnie usunąłeś wszystkie ślady Java z komputera Mac.

  Java to język programowania, który stwarza pewne problemy związane z bezpieczeństwem komputerów Mac i nie jest już tak istotny jak kiedyś. Odinstalowanie za pomocą własnego instalatora jest dość łatwe, ale jeśli chcesz uzyskać najdokładniejszą metodę, lepiej jest używać terminala.

  x