Udostępnij teraz w social media:

Plex Media Center ma całkiem niezły interfejs WWW. Działa bardzo dobrze z Linuksem i nie ma problemów z używaniem go w mniej znanych przeglądarkach typu open source, takich jak Falkon, Midori i inne. Mimo to, mimo że interfejs sieciowy Plex jest tak dobry, nie każdy użytkownik Linuksa uwielbia go używać.

Jeśli nie jesteś fanem interfejsu internetowego Plex i nie lubisz korzystać z przeglądarki internetowej, aby uzyskać dostęp do multimediów na serwerze Plex i oglądać je, istnieje lepszy sposób! Nazywa się Girens i jest rodzimym klientem plex GTK dla platformy Linux!

Girens umożliwia użytkownikom szybki dostęp do dowolnych multimediów w bibliotece Plex. Tak więc, jeśli chcesz oglądać film lub program telewizyjny na swoim serwerze, możesz to zrobić tak samo, jak w przypadku interfejsu użytkownika sieci Web Plex, ale z komfortu stylowej, szybkiej aplikacji Linux.

W tym przewodniku omówimy, jak zainstalować aplikację Girens GTK Plex w systemie Linux. Pokażemy Ci także, jak zalogować się na serwerze i oglądać ulubione media.

Instalowanie Girens w systemie Linux

Gireny można instalować w większości dystrybucji Linuksa za pośrednictwem Flatpak. Jednak oprócz Flatpak można również uruchomić aplikację pobierając kod źródłowy tutaj.

Sprawdź -   Jak nawiązywać połączenia grupowe na Whatsapp

Aby rozpocząć instalację aplikacji Girens na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie, przy otwartym oknie terminala, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby Girens działał w twoim systemie.

Krok 1: Ponieważ Girens jest instalowany jako Flatpak, musisz włączyć środowisko uruchomieniowe Flatpak na komputerze z systemem Linux. Aby zainstalować środowisko uruchomieniowe Flatpak w systemie Linux, wyszukaj pakiet „flatpak” i zainstaluj go.

Jeśli nie możesz wymyślić, jak samodzielnie uruchomić środowisko uruchomieniowe, nie martw się! Możemy pomóc! Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na temat instalowania środowiska wykonawczego Flatpak w systemie Linux.

Krok 2: Po zainstalowaniu środowiska wykonawczego Flatpak musisz subskrybować sklep z aplikacjami Flathub. Jest to największy punkt dystrybucji Flatpak dla systemu Linux, w którym dystrybuowana jest aplikacja Girens.

Aby subskrybować sklep z aplikacjami Flathub, użyj następującego polecenia poniżej w oknie terminala.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Krok 3: Gdy środowisko wykonawcze Flatpak uzyska dostęp do sklepu z aplikacjami Flathub, będziesz mógł szybko zainstalować program Girens na komputerze z systemem Linux, wykonując poniższe polecenie.

flatpak install flathub nl.g4d.Girens

Konfigurowanie Girens

Po zainstalowaniu aplikacji Girens na pulpicie systemu Linux można rozpocząć instalację. Uruchom aplikację Girens, wyszukując „Girens” w menu aplikacji. Alternatywnie można go uruchomić bezpośrednio z wiersza polecenia za pomocą następujących poleceń bieg Flatpak Komenda.

flatpak run nl.g4d.Girens

Po otwarciu narzędzia Girens na pulpicie Linux wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby je skonfigurować.

Sprawdź -   Jak wyłączyć kamerę internetową i mikrofon przy powiększeniu

Krok 1: Po pierwszym uruchomieniu Girens na pulpicie Linux na ekranie pojawi się okno „Plex – informacje o koncie”. W tym oknie zobaczysz opcję „Użytkownik” i „Url”.

Kliknij „Użytkownik” i użyj pola, aby zalogować się do konta użytkownika Plex i hasła. Alternatywnie, jeśli wolisz bezpośredni dostęp do serwera w sieci LAN, bez konta, kliknij pole „Url” i wklej do niego adres URL serwera lokalnego.

Krok 2: Po wypełnieniu konta użytkownika w polu Plex kliknij przycisk „Zaloguj się”, aby załadować serwer Plex za pośrednictwem konta użytkownika.

Alternatywnie, jeśli zdecydujesz się połączyć za pomocą opcji „Url”, znajdź przycisk „Połącz” i kliknij go myszką, aby rozpocząć połączenie.

Po pomyślnym dodaniu poświadczeń użytkownika do Girens aplikacja załaduje serwer i wyświetli stronę główną Plex.

Oglądać filmy

Chcesz obejrzeć film w aplikacji Girens z serwera Plex? Oto jak to zrobić. Najpierw zmaksymalizuj aplikację, aby pasek boczny był widoczny. Następnie znajdź „Filmy” na pasku bocznym i kliknij go.

Sprawdź -   Przegląd Sniffera pakietów SolarWinds

Uwaga: jeśli nie masz sekcji „Filmy”, kliknij kategorię normalnie zarezerwowaną dla filmów na serwerze Plex.

Po przejściu do sekcji „Filmy” przewiń listę multimediów filmu do obejrzenia. Następnie, gdy znajdziesz coś do obejrzenia, kliknij przycisk odtwarzania, aby go uruchomić. Możesz też obejrzeć losowy film, klikając ikonę odtwarzania losowego.

Oglądanie telewizji

Próbujesz obejrzeć program telewizyjny dodany do serwera Plex w aplikacji Girens? Oto co robić. Najpierw zmaksymalizuj aplikację Girens, aby pasek boczny był widoczny.

Gdy aplikacja jest w pełni zmaksymalizowana, znajdź sekcję „Programy telewizyjne” na pasku bocznym i kliknij ją myszą. Wybranie opcji „Programy telewizyjne” powinno prowadzić do programów telewizyjnych na serwerze multimediów Plex.

Uwaga: jeśli nie masz sekcji „Programy telewizyjne”, kliknij kategorię normalnie zarezerwowaną dla telewizji na serwerze Plex.

W obszarze „Programy telewizyjne” w Girens przewiń i znajdź coś do oglądania. Gdy znajdziesz coś, kliknij przycisk odtwarzania, aby go uruchomić. Możesz też obejrzeć losowy program telewizyjny, klikając ikonę odtwarzania losowego.