Jak oglądać Netflix w 4K na komputerze Mac

Oglądanie 4K Netflix na komputerze Mac jest niepotrzebnie skomplikowane. Obecnie nie jest obsługiwany w systemie macOS, więc musisz uruchomić system Windows na komputerze Mac – a nawet wtedy będziesz nadal ograniczony do przeglądarki Edge. Ale da się to zrobić.

Dlaczego 4K Netflix jest problemem dla komputerów Mac?

Sama zawartość 4K nie jest problemem; jest to kwestia kompatybilności, kodeków i DRM (Zarządzanie Prawami Cyfrowymi). Nie dotyczy to tylko komputerów Mac – ogólnie rzecz biorąc, przesyłanie strumieniowe 4K jest problemem. Kiedy przesyłasz strumieniowo wideo na dowolną platformę, musi być ono spakowane w coś, co Twój komputer może zrozumieć. Dokładna metoda nazywa się a format kodowania wideo, a program, który pakuje i rozpakowuje, nazywa się kodekiem. Wraz ze wzrostem zawartości 4K świat technologii jest obecnie w trakcie przechodzenia na nowsze kodeki i wszyscy o to walczą.

Kodeki są wbudowane w komputer, ale mogą się różnić w zależności od przeglądarki. YouTube używa kodera-dekodera VP9 tylko do wideo 4K, ale Safari nie obsługuje VP9, ​​więc do oglądania filmów z YouTube 4K musisz używać przeglądarki Chrome. Netflix obsługuje wiele kodeków, ale używa tylko HEVC dla 4K. Ponieważ Safari jest jedną z niewielu przeglądarek obsługujących odtwarzanie HEVC, obok Edge, wydaje się, że 4K Netflix powinno być obsługiwane w Safari.

Ale inny problem pojawia się w przypadku DRM, sposobu ochrony programu przed kopiowaniem i piractwem. DRM, którego Netflix używa do treści 4K, to nowy HDCP 2.2 (ochrona szerokopasmowej zawartości cyfrowej), którego macOS nie obsługuje od Mojave. HDCP to zgodność na poziomie systemu operacyjnego i nie można go naprawić za pomocą bardziej wyszukanej przeglądarki, więc będziesz potrzebować systemu Windows (lub maszyny wirtualnej z systemem Windows), aby oglądać Netflix, a wszystko po to, aby mieć pewność, że nie nagrywasz żadnych programów. A kicker jest taki, że DRM nawet tak naprawdę nie działa, ponieważ programy będą pirackie niezależnie (często automatycznie w ciągu kilku minut od premiery), więc wszystko, co robi – szczególnie w przypadku Netflix – szkodzi konsumentom.

Nadal możesz oglądać treści 4K Netflix na komputerze Mac, ale nie będzie to łatwe i na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Uruchomienie systemu Windows na komputerze Mac, aby oglądać Netflix

Podsumowując z góry, będziesz potrzebować:

Telewizor 4K zgodny z HDCP 2.2, jeśli wbudowany wyświetlacz komputera Mac nie obsługuje rozdzielczości 4K lub wyższej. Zarówno telewizor, jak i kabel HDMI muszą być zgodne z HDCP 2.2, w przeciwnym razie nic nie będzie działać. Nie zobaczysz żadnych korzyści przesyłanych strumieniowo treści 4K na telewizor 1080p lub wyświetlacz komputera Mac 1440p, ponieważ ma więcej pikseli, niż można wyświetlić.
Komputer Mac z procesorem Intel Kaby Lake (lub nowszym): większość komputerów Mac wyprodukowanych po 2017 roku będzie go mieć. Tylko procesory Kaby Lake lub wyższe mają wyspecjalizowany sprzęt do znacznie szybszego dekodowania HEVC. Edge obsługuje tylko sprzętowo zdekodowany HEVC, ale ponieważ jest to jedyna przeglądarka w systemie Windows, która w ogóle go obsługuje, musimy go użyć. Safari obsługuje dekodowane oprogramowanie HEVC na starszych procesorach, ale ponieważ nie obsługuje HDCP 2.2, utknęliśmy w systemie Windows, używając Edge. Nawet jeśli możesz użyć dekodowania oprogramowania, możesz napotkać problemy z wydajnością w zależności od modelu. Tak, to skomplikowane.
Konto Netflix „Premium”, które kosztuje 15,99 USD miesięcznie. To jedyny plan z obsługą 4K, ale będziesz mógł również mieć cztery jednoczesne strumienie z tego samego konta.
Kopia systemu Windows 10 i chęć podwójnego rozruchu systemu lub uruchomienia go na maszynie wirtualnej. Będziesz także potrzebować Edge, ale jest on zawarty w systemie Windows 10.

Jeśli masz wszystko na liście i naprawdę chcesz 4K Netflix, proces uruchamiania systemu Windows na komputerze Mac jest dość prosty. Masz kilka możliwości:

Uruchom maszynę wirtualną Windows. Maszyna wirtualna uruchamia system Windows w systemie macOS, więc nie musisz całkowicie przełączać się na system Windows. Zauważysz niewielki spadek wydajności, ponieważ masz jednocześnie dwa systemy operacyjne. Maszyna wirtualna, którą zalecamy dla macOS, to Paralele. To nie jest darmowe, więc możesz spróbować VirtualBox jeśli chcesz, ale Parallels ma znacznie lepszą wydajność i jest zbudowany dla systemu macOS.
Podwójne uruchamianie za pomocą Bootcamp, instalacja systemu Windows na stałe na dysku twardym wraz z (lub na wierzchu) macOS. Jest to ekstremalne rozwiązanie, ponieważ będziesz zmuszony ponownie uruchomić komputer w innym systemie operacyjnym, aby oglądać Netflix, ale zapewni lepszą wydajność niż inne. Jest również mniej podatny na błędy niż oprogramowanie VM.
Dlaczego nie oba? Parallels obsługuje uruchamianie partycji Boot Camp jako maszyny wirtualnej. W ten sposób możesz w pełni uruchomić system Windows, jeśli chcesz, ale nadal możesz uzyskać do niego dostęp z macOS. Jeśli masz miejsce na dysku twardym i nie przeszkadza Ci dodatkowa konfiguracja, jest to najlepsze rozwiązanie.

Niezależnie od wybranej opcji, po uruchomieniu systemu Windows załaduj przeglądarkę Microsoft Edge i zacznij oglądać. Zobaczysz nową kategorię oznaczoną „Ultra HD 4K”, zawierającą całą zawartość UHD. Możesz także użyć Aplikacja Netflix dla systemu Windows, ponieważ obsługuje HEVC i HDCP 2.2. Nie możesz używać Google Chrome, Firefox ani innej przeglądarki.

Ostatecznie HDCP 2.2 jest głównym problemem, a od macOS Mojave HDCP 2.2 nadal nie jest obsługiwany. W przyszłości może zostać dodana obsługa systemu macOS, co naprawi ten bałagan. Ale jest to problem już od kilku lat, więc nie pokładaj zbyt wielkich nadziei. Apple TV 4K obsługuje 4K Netflix, więc może Apple po prostu chce, żebyś to kupił.