Jak oglądać transmisje Twitch bez przeglądarki w systemie Linux

Twitch to niesamowita platforma, ale czasami spowalnia przeglądarkę, szczególnie na komputerach z systemem Linux, które nie mają wielu zasobów. Aby rozwiązać ten problem, najlepiej spróbować oglądać transmisje Twitch bez przeglądarki internetowej. Jeśli korzystasz z Chrome, możesz i tak chcieć znaleźć alternatywny sposób oglądania strumieni Twitch, biorąc pod uwagę, że przeglądarka stała się przez lata głównym świrem zasobów.

Być może najlepszym sposobem na strumieniowanie Twitcha bez przeglądarki jest użycie narzędzia o nazwie Gnome Twitch. Jest to samodzielne narzędzie, które korzysta z API Twitcha i kilku innych rzeczy, dzięki którym użytkownicy nie muszą otwierać przeglądarki Chrome lub Firefox w systemie Linux, aby oglądać swoje ulubione transmisje. A co najlepsze, ponieważ ciężka przeglądarka jest usunięta z równania, wydajność jest oszczędzana.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Instalacja

Ubuntu

Gnome Twitch można zainstalować na Ubuntu, pod warunkiem spełnienia kilku wymagań. Pierwszy to pakiet „extra limited”. Pakiet z ograniczonymi dodatkami zapewni Ubuntu możliwość korzystania z zastrzeżonego oprogramowania do dekodowania wideo h.264. Aby zainstalować ten pakiet, otwórz okno terminala i wprowadź:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Po zainstalowaniu dekodera h.264 w systemie pozostaje tylko zainstalować Gnome Twitch. Odbywa się to za pośrednictwem PPA, ponieważ Gnome Twitch nie jest domyślnie dostępny w źródłach oprogramowania Ubuntu.

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8

Po dodaniu źródła oprogramowania, które zapewni Ubuntu oprogramowanie Gnome Twitch, zaktualizuj Ubuntu, aby odzwierciedlić te zmiany.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj oprogramowanie za pomocą:

sudo apt install gnome-twitch gnome-twitch-player-backend-gstreamer-opengl

Debian

sudo apt install gnome-twitch gnome-twitch-player-backend-gstreamer-opengl

Uwaga: najprawdopodobniej będziesz musiał mieć włączone repozytoria oprogramowania, które nie są wolne, aby zainstalować ten pakiet. Alternatywą byłoby pobranie tego pakietu.

Arch Linux

Aby zainstalować Gnome Twitch na Arch Linux, musisz ręcznie zbudować pakiet AUR. Aby to zrobić, przejdź do strony AUR i wybierz „pobierz migawkę”. Następnie otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby wejść do folderu Pobrane.

Uwaga: aby ten pakiet mógł zostać zbudowany, upewnij się, że masz pakiet git. Jeśli nie, wykonaj sudo pacman -S git w terminalu przed wykonaniem poniższych instrukcji.

cd ~/Downloads

Używając polecenia untar, wyodrębnij migawkę z archiwum tar.gz.

tar -xvzf gnome-twitch.tar.gz

Następnie ponownie użyj dysku CD, aby wejść do wyodrębnionego folderu.

cd gnome-twitch

Następnie zainstaluj wymagane zależności, aby pakiet został zbudowany:

sudo pacman -S gobject-introspection webkit2gtk libsoup libpeas json-glib gtk3

Gdy będziesz gotowy, rozpocznij proces budowy:

makepkg

Kompilacja może zająć trochę czasu, w zależności od tego, jak szybki (i mocny) jest Twój procesor. Po zakończeniu makepkg wygeneruje instalowalny pakiet pacman. Zainstaluj go za pomocą:

sudo pacman -U sudo pacman -U *.pkg.tar.xz

Oprócz zainstalowania samego programu musisz także zbudować i zainstalować zaplecze Gnome Twitch. Weź to z tutaj, zbuduj i zainstaluj.

Fedora

Instalacja Gnome Twitch w Fedorze wymaga niektórych pakietów, które nie są zawarte w systemie operacyjnym. Aby to naprawić, użytkownicy Fedory będą musieli przejść przez proces włączania RPM Fusion. Otwórz terminal i użyj menedżera pakietów dnf, aby włączyć repozytorium Free RPM Fusion.

sudo dnf https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-27.noarch.rpm -y

Następnie zainstaluj brakującą bibliotekę za pomocą:

sudo dnf install gstreamer1-libav -y

Na koniec zainstaluj Gnome Twitch:

dnf copr enable ippytraxx/gnome-twitch

dnf install gnome-twitch

Inne systemy Linux przez FlatPak

Chcesz, aby Gnome Twitch działał na twojej dystrybucji Linuksa, ale nie możesz znaleźć pakietu do zainstalowania? Zamiast tego rozważ użycie Flatpak. Przed próbą zainstalowania tego pakietu Flatpak upewnij się, że masz już konfigurację Flatpak. Kiedy tak jest, otwórz okno terminala i wprowadź te polecenia, aby zainstalować Gnome Twitch.

flatpak remote-add flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub com.vinszent.GnomeTwitch

Korzystanie z Gnome Twitch

Aby skorzystać z Gnome Twitch, otwórz aplikację. Jeśli program został poprawnie zainstalowany, powinieneś być w stanie kliknąć dowolny wyskakujący strumień i obejrzeć go dobrze. Uruchom strumień, klikając „Szukaj” i wyszukując coś konkretnego lub klikając jeden ze strumieni wyświetlanych podczas uruchamiania. Możesz kontrolować głośność strumienia, klikając ikonę głośnika.

Uwaga: gdy wybierzesz strumień w Gnome Twitch, powinien on automatycznie zacząć grać. Jeśli tak się nie stanie, musisz zainstalować zaplecze. W większości są one konfigurowane podczas instalacji programu. Jeśli z jakiegoś powodu to oprogramowanie nie zostało zainstalowane, rozważ jego ponowną instalację lub sprawdzenie oficjalna dokumentacja.

Będąc w strumieniu, będziesz mógł doświadczyć Twitcha podobnie jak na komputerze stacjonarnym, korzystając z natywnej aplikacji komputerowej dla systemu Linux. Aby uczestniczyć w transmisjach za pośrednictwem sekcji czatu, musisz się zalogować. Aby się zalogować, kliknij ikonę Twitch w lewym górnym rogu i wybierz „Zaloguj się”.

Po kliknięciu Zaloguj się, pojawi się monit sieciowy Twitch. Wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło, a będziesz gotowy.

Zmiana jakości strumienia

Zmiana jakości transmisji jest zawsze najlepszym sposobem na zmniejszenie opóźnienia podczas oglądania transmisji Twitch. W Gnome Twitch istnieje wiele sposobów, aby to zmienić. Aby zmienić jakość trwającego strumienia, wybierz menu z kropką i kliknij „jakość strumienia”. W tym miejscu będziesz mógł dostosować sposób odtwarzania strumienia. Dostępne opcje: źródło, 720p, 480p itd.

Chcesz zawsze kontrolować jakość wideo, zamiast zawsze ręcznie ją zmieniać? Kliknij ikonę Twitch, a następnie kliknij „Preferencje”. Znajdź ustawienie, które mówi „domyślna” jakość wideo, przejdź przez menu i wybierz domyślne ustawienie jakości wideo. Odtąd Gnome Twitch upewni się, że wszystkie przyszłe transmisje będą zgodne z tymi ustawieniami.