Jak ograniczyć rozszerzenia do wybranych witryn w przeglądarce Chrome

Gdy instalujesz rozszerzenie w Chrome, wyświetla pełną listę uprawnień, których potrzebuje do uruchomienia. Możesz zaakceptować lub odmówić przyznania mu uprawnień. Jeśli zdecydujesz się odmówić przyznania rozszerzenia uprawnień, nie zostanie ono zainstalowane. To sprawia, że ​​wydaje się, że nie masz dużego wyboru, ale możesz ograniczyć rozszerzenia do wybranych witryn po ich zainstalowaniu. Oto jak.

Ogranicz dostęp do witryn internetowych rozszerzeń

Otwórz Chrome i kliknij przycisk więcej opcji w prawym górnym rogu, obok paska adresu URL. Z menu wybierz Więcej narzędzi> Rozszerzenia.

Strona rozszerzeń Chrome zawiera listę wszystkich zainstalowanych rozszerzeń. Kliknij przycisk Szczegóły pod rozszerzeniem, które chcesz ograniczyć. Na stronie szczegółów rozszerzenia przewiń w dół do sekcji Uprawnienia, a zobaczysz menu „Zezwól temu rozszerzeniu na odczytywanie i zmienianie wszystkich danych w odwiedzanych witrynach”.

Otwórz go i wybierz opcję „W określonych witrynach”. Otworzy się wyskakujące okienko z prośbą o wprowadzenie adresu URL witryn, na których chcesz uruchomić rozszerzenie. Możesz także wybrać opcję Po kliknięciu.

Opcja Po kliknięciu jest w rzeczywistości całkiem dobrym sposobem kontrolowania dostępu do witryny dla rozszerzenia. Po wybraniu tej opcji rozszerzenie nie będzie mogło uzyskać dostępu do Twoich informacji w witrynie internetowej, dopóki nie klikniesz jego ikony. Ułatwia to jednak zezwolenie na uruchamianie rozszerzenia w witrynie w locie, a odwołanie dostępu nie jest tak łatwe.

Ograniczenia

To ustawienie, a raczej wypadnięcie z ustawienia, może spowodować, że rozszerzenie nie będzie działać poprawnie. Na przykład, jeśli masz rozszerzenie, które musi uzyskać dostęp do twoich informacji na Facebooku, nawet jeśli nie masz ich otwartych, i cofniesz jego dostęp do niego, możesz nie być w stanie używać go w innych witrynach internetowych. W takim przypadku będziesz musiał pozwolić rozszerzeniu swobodnie rządzić.

Niezależnie od tego, co robi rozszerzenie, zawsze powinieneś krytycznie sprawdzić wszystkie uprawnienia, których potrzebuje rozszerzenie. Rozszerzenie może wymagać dostępu do danych we wszystkich witrynach internetowych, ale większość twierdzi, że tak, aby mogły bezproblemowo działać w dowolnej witrynie. Rozszerzenie zakłada, że ​​będziesz musiał go uruchomić na wszystkich stronach internetowych, a zatem poproś o ogólne pozwolenie.

Szkoda, że ​​użytkownicy nie mogą selektywnie zezwolić na pozwolenie na rozszerzenie podczas ich instalacji, ale znowu może to być bardziej techniczne ograniczenie niż nieostrożność Google.

Jeśli masz dość rozszerzeń, możesz chcieć uniemożliwić użytkownikom instalowanie ich we współdzielonym systemie.

x