Jak ograniczyć użycie procesora programu w systemie Linux

Czasami podczas uruchamiania serwera lub stacji roboczej z systemem Linux możesz uruchomić program, który zużywa zbyt dużo mocy procesora i wyczerpuje zasoby systemowe. Na szczęście aplikacja CPULimit istnieje, a dzięki niej można zatrzymać nadużywanie procesora w systemie Linux. W tym przewodniku pokażemy, jak skonfigurować limit procesora, aby blokować określone aplikacje przed nadużywaniem procesora.

Zainstaluj CPULimit

CPULimit to potężna aplikacja. Działa zarówno na stacjach roboczych / komputerach stacjonarnych z systemem Linux, jak i na serwerach. Jednak ten program nie jest domyślnie instalowany w wielu dzisiejszych najpopularniejszych systemach operacyjnych Linux. Tak więc, zanim przejdziemy do korzystania z tego programu, musimy przejść do instalacji programu.

Aby rozpocząć instalację CPULimit w systemie operacyjnym Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia opisanymi poniżej, aby uruchomić program w aktualnie używanym systemie operacyjnym.

Ubuntu

CPULimit jest łatwo dostępny w repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby zainstalować aplikację CPULimit, użyj następującego polecenia Apt w oknie terminala.

sudo apt install cpulimit

Debian

W przypadku Debiana CPULimit znajduje się w „Głównym” repozytorium oprogramowania. Aby zainstalować aplikację w systemie, użyj poniższej komendy Apt-get.

sudo apt-get isntall cpulimit

Arch Linux

Korzystanie z CPULimit w Arch Linux wymaga włączenia repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Aby go włączyć, zacznij od otwarcia pliku konfiguracyjnego Pacmana w edytorze tekstu Nano.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Za pomocą strzałki w dół przewiń w dół do „Społeczność” i usuń znajdujący się przed nim symbol #. Zrób to samo dla linii tekstu bezpośrednio pod nim. Po zakończeniu zapisz zmiany w pliku konfiguracyjnym za pomocą przycisku Ctrl + O i wyjdź z Nano, naciskając Ctrl + X.

Po edycji pliku konfiguracyjnego Pacmana w Arch, musisz ponownie zsynchronizować menedżera pakietów z repozytoriami Arch, używając poniższego polecenia, aby zakończyć włączanie „Społeczność”.

sudo pacman -Syy

Gdy „Społeczność” będzie gotowa do pracy, będziesz mógł zainstalować oprogramowanie za pomocą:

sudo pacman -S cpulimit

Fedora

CPULimit znajduje się w głównych repozytoriach oprogramowania Fedory Linux. Aby zainstalować aplikację w systemie Fedora, użyj poniższego polecenia Dnf.

sudo dnf install cpulimit

OpenSUSE

Chcesz zainstalować i uruchomić aplikację CPULimit w systemie OpenSUSE Linux? Jeśli tak, będziesz mógł go zainstalować z repozytorium „Oss all” za pomocą poniższego polecenia zypper.

sudo zypper install cpulimit

Ograniczanie użycia procesu za pomocą CPULimit

Sposób, w jaki CPULimit kontroluje poszczególne procesy w systemie Linux, odbywa się poprzez identyfikator procesu. Tak więc, aby ograniczyć program, który działa przy zbyt dużym obciążeniu procesora, musimy znaleźć dokładny identyfikator procesu. Istnieje wiele sposobów ustalenia dokładnego identyfikatora procesu danego programu w systemie Linux. W tym przewodniku omówimy dwie najbardziej niezawodne metody.

PS AUX

Niezawodnym sposobem na znalezienie działającego identyfikatora procesu w systemie Linux jest użycie polecenia ps, ponieważ wyświetla listę uruchomionych procesów w systemie. Aby znaleźć dowolny proces, otwórz okno terminala i uruchom polecenie ps aux.

ps aux

Przejrzyj ogromną listę uruchomionych procesów dla programu, który zużywa zbyt dużo mocy procesora w systemie Linux. Po znalezieniu programu spójrz pod kolumnę „PID” i zanotuj numer, ponieważ PID (identyfikator procesu) jest używany przez CPULimit do ograniczania problematycznych programów.

Potrzebujesz więcej pomocy w sortowaniu listy uruchomionych procesów w systemie Linux? Spróbuj połączyć polecenie ps aux z grep i nazwą programu. Odfiltruje tylko tę aplikację i zwróci identyfikator procesu. Na przykład:

ps aux | grep program-name

Pidof

Innym sposobem na znalezienie identyfikatora procesu uruchomionego procesu lub programu w systemie Linux jest użycie polecenia pidof. Aby użyć tego narzędzia, napisz pidof, a następnie nazwę programu (lub twoje najlepsze przypuszczenie). Natychmiast zwróci dokładny identyfikator procesu niezbędny do prawidłowego działania CPULimit.

pidof program-name

Gdy znany jest identyfikator procesu programu, trudna część jest zakończona. Pozostaje tylko umieścić tę liczbę w poleceniu, które ograniczy ilość mocy procesora, którą może wykorzystać.

Na przykład, aby ograniczyć proces 18976 tylko do wykorzystania 15% mojego procesora, uruchom następujące polecenie w oknie terminala.

sudo cpulimit -p 18976 -l 15

Aby ograniczyć dowolny proces z CPULimit na komputerze z systemem Linux, wypełnij poniższy przykład polecenia, podając swój identyfikator procesu i procent.

sudo cpulimit -p process-ID -l percentage-number

Chcesz powstrzymać CPULimit przed ograniczaniem procesu w systemie Linux? Naciśnij Ctrl + C na klawiaturze, aby natychmiast zatrzymać program. Jak tylko CPULimit zostanie zakończony, proces powróci do normalnego użytkowania.