Jak otwierać pliki obrazów RAW w systemie Windows 10

Windows 10 w końcu ma wbudowaną obsługę obrazów RAW, dzięki aktualizacji z maja 2019 r. Musisz tylko zainstalować rozszerzenie ze Sklepu. Istnieją również inne rozwiązania do otwierania plików RAW w starszych wersjach systemu Windows.

Windows 10: pobierz rozszerzenie obrazów RAW

Aby zainstalować i używać rozszerzenia obrazu RAW, musisz korzystać z aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2019 r. (Wersja 1903 lub nowsza). Jeśli nie możesz zainstalować rozszerzenia, musisz zainstalować aktualizację z aplikacji Ustawienia lub pobierz go ręcznie z witryny firmy Microsoft.

Kodek tego bezpłatnego rozszerzenia jest dostarczany przez osoby w domenie libraw.org i nie obsługuje jeszcze wszystkich formatów obrazów RAW. Aby sprawdzić, czy Twoje są zgodne z tym rozszerzeniem, odwiedź witrynę internetową projektu dla aktualna lista obsługiwanych kamer. Rozszerzenie obrazu RAW umożliwia przeglądanie obrazów w aplikacji Zdjęcia, a także miniatur, podglądów, metadanych obrazów RAW w Eksploratorze plików. Możesz otworzyć okno właściwości pliku RAW, aby zobaczyć metadane.

Przejdź do sklepu Microsoft Store i wyszukaj „Raw Images Extension” lub przejdź bezpośrednio do pliku Strona rozszerzenia Raw Image. Kliknij „Pobierz”, aby go zainstalować.

Kliknij Pobierz

Teraz kliknij „Zainstaluj”, aby zainstalować rozszerzenie.

Kliknij Zainstaluj

Po pobraniu i zainstalowaniu rozszerzenia zamknij Sklep i przejdź do folderu z obrazami RAW. Miniatury są natychmiast generowane w Eksploratorze plików bez korzystania z zewnętrznej przeglądarki.

Wszystkie obrazy RAW wyświetlają teraz miniatury w Eksploratorze plików

Kliknij dwukrotnie obraz, kliknij „Zdjęcia”, a następnie kliknij „OK”.

Kliknij dwukrotnie obraz, który chcesz otworzyć, kliknij opcję Zdjęcia, a następnie kliknij przycisk OK

Twój obraz RAW otworzy się teraz bezpośrednio w aplikacji Zdjęcia bez konieczności pobierania i instalowania aplikacji innej firmy, takiej jak Photoshop.

Obraz RAW otwiera się bez wysiłku w aplikacji Zdjęcia

Aby zawsze używać aplikacji Zdjęcia z używanymi plikami RAW, możesz zmienić domyślny program określonego typu pliku za pomocą naszego przewodnika.

Zmień domyślną aplikację dla najczęściej używanych plików RAW

Programy innych firm

Jeśli jeszcze nie zaktualizowałeś systemu do najnowszej wersji systemu Windows, nadal możesz wyświetlać i edytować obrazy RAW za pomocą oprogramowania innej firmy. Jednym z największych i najbardziej funkcjonalnych programów jest Adobe Photoshop, ale jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem i nie chcesz wydawać na to setek dolarów, oto kilka programów, których możesz użyć zamiast tego.

FastRawViewer

Przykładowy widok FastRawViewer

FastRawViewer to oprogramowanie do przeglądania stworzone przez twórców kodeków LibRaw i obsługuje te same formaty, co rozszerzenie Windows. FastRawViewer, jak sama nazwa wskazuje, otwiera pliki RAW niezwykle szybko i w locie, zamiast wyświetlać osadzony podgląd JPEG, jak robi to większość przeglądarek RAW. Zamiast tego renderuje obrazy bezpośrednio z plików RAW, które pozwalają zobaczyć prawdziwy obraz bez wpływu – z histogramem RAW – co czyni FastRawViewer najlepszym narzędziem do usuwania zdjęć.

FastRawViewer służy tylko do przeglądania obrazów i w ogóle ich nie modyfikuje. Jest dostępny jako plik bezpłatna 30-dniowa wersja próbna; wtedy jest to jednorazowa płatność w wysokości 25 USD, jeśli zdecydujesz się nadal z niej korzystać.

RawTherapee

Przykładowy widok RawTherapee

RawTherapee to wieloplatformowy program do przetwarzania obrazów RAW typu open source. Oferuje zaawansowaną obsługę kolorów (balans bieli, krzywe wartości nasycenia barwy, tonowanie kolorów itp.), Kompensację ekspozycji, przetwarzanie konwersji wsadowej, obsługę większości kamer, parametry edycji kopiuj / wklej w obrazach, przeglądarkę plików i dużo więcej.

Chociaż nie jest to szybki sposób przeglądania obrazów RAW, można go używać jako alternatywy dla programu Photoshop do przeglądania, edytowania i konwertowania wszystkich zdjęć na bardziej powszechnie używany format. Możesz nawet zainstalować go jako wtyczkę do GIMP, jeśli już używasz go jako procesora obrazu.

RawTherapee jest regularnie aktualizowany o nowe funkcje i W 100% darmowy na licencji GNU General Public License w wersji 3.

PhotoPea w Twojej przeglądarce internetowej

Przykładowy widok PhotoPea

PhotoPea to lekka, działająca w przeglądarce aplikacja do przetwarzania zdjęć, która działa tak szybko, jak ładuje się strona internetowa. PhotoPea działa całkowicie na serwerze, co oznacza, że ​​Twój komputer nie potrzebuje dodatkowych programów do obsługi zasobów, których wymagają Photoshop lub Lightroom. Obsługuje setki formatów plików, w tym większość obrazów RAW.

PhotoPea oferuje kontrolę ekspozycji, korekty krzywych, poziomy, jasność, filtry i liczne pędzle, warstwy, różdżkę, narzędzia lecznicze do wyboru. Możesz nawet konwertować obrazy RAW do częściej używanych formatów do pobrania na komputer.

PhotoPea jest darmowe, wszystko czego potrzebujesz to połączenie internetowe i przeglądarka internetowa, aby uzyskać dostęp do tego potężnego procesora obrazu.