12/05/2021

Jak otworzyć okno wiersza polecenia w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

W starszych wersjach systemu Windows po przytrzymaniu klawisza Shift i kliknięciu prawym przyciskiem myszy w folderze menu kontekstowe ma opcję „Otwórz tutaj okno poleceń”. W nowszych wersjach systemu Windows 10 ta opcja została zastąpiona programem PowerShell. Możesz odzyskać opcję Wiersz polecenia, jednak jeśli używasz PowerShell i wiersza polecenia, istnieje znacznie łatwiejszy sposób na otwarcie okna wiersza polecenia w Eksploratorze plików.

Otwórz okno wiersza polecenia

Pasek lokalizacji Eksploratora plików może służyć do przechodzenia do dowolnej lokalizacji na dysku twardym, otwierania Panelu sterowania, a także otwierania wiersza polecenia.

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do folderu, w którym chcesz otworzyć wiersz polecenia. Kliknij wewnątrz paska lokalizacji i wpisz „cmd” bez cudzysłowów. Naciśnij klawisz Enter, a w tej lokalizacji otworzy się okno wiersza polecenia.

Sprawdź -   Jak zabezpieczyć komputer z systemem Windows 7 w 2020 roku

Wiersz polecenia otworzy się ze zwykłymi uprawnieniami użytkownika, więc jest to wada tej metody.

Ponieważ ta metoda nie otwiera wiersza polecenia z uprawnieniami administratora, ma ograniczone zastosowanie. Jeśli potrzebujesz wiersza poleceń z uprawnieniami administratora, musisz iść zwykłą trasą.

Możesz wyszukać wiersz polecenia w wyszukiwaniu systemu Windows, kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Uruchom jako administrator”. Będziesz wtedy musiał użyć polecenia cd, aby przejść do folderu, w którym chcesz uruchomić polecenia.

Inną opcją jest użycie pola Uruchom. Stuknij skrót klawiaturowy Win + R i wpisz cmd w polu uruchamiania. Zamiast naciskać klawisz Enter, dotknij Ctrl + Shift + Enter, aby uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora. Następnie możesz użyć polecenia cdd, aby przejść do folderu, w którym chcesz uruchamiać polecenia.

Sprawdź -   Co nowego w systemie Windows 10? Pokrywamy 10 funkcji zrzutami ekranu

Kiedyś w menu Plik była opcja, której można było użyć do otwarcia okna wiersza polecenia z uprawnieniami administratora, ale ta również została zastąpiona przez PowerShell. Jeśli użyjesz wspomnianego wcześniej małego hackowania rejestru, aby odzyskać opcję menu kontekstowego prawego przycisku myszy, możesz otworzyć PowerShell z menu Plik.

Możesz użyć programu PowerShell do większości rzeczy, do których używasz wiersza polecenia. PowerShell jest domyślnie dołączony do systemu Windows 10. PowerShell istnieje już od dłuższego czasu, ale musiał zostać zainstalowany oddzielnie. Microsoft powoli wysuwa PowerShell na pierwszy plan, jednak jest bardzo mało prawdopodobne, aby wiersz polecenia został wycofany w najbliższym czasie, jeśli w ogóle. Zostanie tutaj, ale tak samo jak PowerShell, więc dobrze jest nauczyć się używać obu. Znajdziesz wiele poleceń, które działają w wierszu polecenia, działają również w PowerShell.

Sprawdź -   Jak zainstalować aplikacje Ubuntu w trybie offline

x